Wybory 2019 - dopisz się do spisu wyborców i zagłosuj

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Każdy, kto chce zagłosować w Poznaniu, a nie jest tu zameldowany, może już dziś dopisać się do spisu wyborców. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Polacy ruszą do urn w niedzielę, 13 października.
Polacy ruszą do urn w niedzielę, 13 października.

Prezydent RP wyznaczył termin wyborów do Sejmu i Senatu na niedzielę, 13 października. Każdy, kto w tym dniu będzie przebywał w innej gminie, niż jest zameldowany, ma możliwość dopisania się do spisu wyborców. Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w Poznaniu. Można go znaleźć na stronie Urzędu Miasta Poznania. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty, ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu.

Wypełniony wniosek należy złożyć najpóźniej 8 października w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20.

 - Zachęcamy do jak najwcześniejszej wizyty w urzędzie, aby przed samymi wyborami nie oczekiwać w długich kolejkach - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Przewidujemy, że do spisu dopisze się kilkanaście tysięcy osób, zatem kolejki mogą być spore. Aktualnie zainteresowanych dopisaniem do spisu jest bardzo mało i nie ma żadnych kolejek - podkreśla dyrektor Pelczarski.

Warto zaznaczyć, że osoby, które przed wyborami samorządowymi dopisywały się do rejestru wyborców w Poznaniu, nie muszą się dopisywać do spisu, jeśli chcą zagłosować w stolicy Wielkopolski, ponieważ wpis do rejestru jest ważny w każdych kolejnych wyborach czy referendach.  Z kolei dopisanie do spisu wyborców dotyczy tylko październikowych wyborów parlamentarnych - jest to dopisanie na te konkretne wybory.

Osoby zameldowane w Poznaniu, które wiedzą, że nie będzie ich tu w dniu wyborów, ale jeszcze nie są pewni, w jakiej miejscowości oddadzą swój głos, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie daje możliwość głosowania w dowolnym miejscu zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystarczy, że posiadacz dokumentu uda się z nim w dniu głosowania do wybranej komisji wyborczej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście lub przez pełnomocnika w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20) najpóźniej 11 października.

Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie i zawierać: imię, nazwisko, nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi zawierać także informację, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach do Parlamentu w 2019 r.

JZ