Wybory 2019: sprawdź, czy możesz głosować w Poznaniu

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Tego dnia do urn wyborczych ruszą tysiące Poznaniaków, także tych, którzy dopisali się do spisu lub rejestru wyborców. Jeżeli nie jesteś pewien czy możesz głosować w Poznaniu, sprawdź to na stronie urzędu miasta, SMS-em lub telefonicznie.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Czy mogę głosować?

Usługa "czy mogę głosować" jest przydatna dla osób, które przy poprzednich wyborach oddały głos, ale nie są pewne, czy dopisywały się do rejestru wyborców, czy do spisu. A także dla osób, które dopisały się do spisu wyborców w ostatnich dniach i chcą sprawdzić, czy ich wniosek został już zrealizowany.

Z usługi można skorzystać wchodząc na stronę urzędu miasta: www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/. Do elektronicznego formularza wystarczy wprowadzić swój nr PESEL. Jeżeli wyborca figuruje w spisie, system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić 13 października i poda jej adres.

Drugim sposobem jest wysłanie SMS-a ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata za połączenie naliczana jest według cennika operatora nadawcy). W przypadku, gdy:

  •  wyborca figuruje w spisie wyborców system poinformuje o adresie siedziby obwodowej komisji wyborczej właściwej dla danego wyborcy,
  •  wyborca nie figuruje w spisie wyborców Miasta Poznania, system poinformuje, że dla danego nr PESEL nie znaleziono informacji o obwodzie głosowania. 

Ponadto w Poznaniu działa miejska infolinia Poznań Kontakt. Dzwoniąc pod numer 61 646 33 44 pracownicy infolinii udzielają informacji dotyczących wyborów, w tym informacji o możliwości oddania głosu w Poznaniu

Wnioski elektroniczne o dopisanie do spisu, złożone 7 i 8 października będą realizowane w czwartek i piątek. Dlatego osoby, które w te dni złożyły wniosek, będą mogły sprawdzić, czy figurują w spisie wyborców w piątek wieczorem lub najpóźniej w sobotę rano. 

Ponadto do każdego wyborcy, który wnioskował o dopisanie do spisu wyborców wysyłany jest mail potwierdzający dopisanie do spisu, dlatego warto sprawdzić wszystkie foldery swojej skrzynki pocztowej, bo informacja mogła również trafić do spamu.  

Do osób, które wnioskowały o dopisanie do rejestru wyborców, informacja wysyłana jest nie na skrzynkę mailową, ale na skrytkę ePUAP, warto zatem ją sprawdzić. 

Gdzie znajduje się mój lokal wyborczy?

Podczas wyborów w mieście działać będzie 258 lokali wyborczych. Osoby, które nie są pewne, do jakiej komisji się zgłosić, mogą to sprawdzić korzystając z cyfrowego planu miasta. Wystarczy wpisać nazwę ulicy i numer domu w pole "szukaj" w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu lupy, na planie pojawi się wizytówka punktu adresowego. Wśród informacji znajdują się m.in. odnośnik z numerem obwodu wyborczego i lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu. Następnie wystarczy kliknąć przycisk "lokal wyborczy". Na mapie pokaże się adres siedziby komisji wyborczej oraz informacja, czy budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tych w mieście będzie działać 132.

Więcej informacji o jesiennych wyborach można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/parlament2019/ lub dzwoniąc na miejską infolinię Poznań Kontakt 61 646 33 44.
JZ