Wzmocnienie komunikacji publicznej

Od poniedziałku, 30 marca, zostanie zwiększona częstotliwość kursowania komunikacji publicznej w godzinach szczytu. Żeby było to możliwe zostaną uruchomione wszystkie rezerwy kadrowe zachowywane dotychczas na ewentualną "czarną godzinę".

Od poniedziałku (30 marca) przywrócona zostanie linia tramwajowa numer 14 fot. ZTM
Od poniedziałku (30 marca) przywrócona zostanie linia tramwajowa numer 14 fot. ZTM

W godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie nr 1, 7, 8, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego w czwartek i w piątek (26 i 27 marca), wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii i kursów.

Od czwartku, 26 marca, oprócz opisanych wyżej dodatkowe kursy będą wykonywane na liniach miejskich nr:  5, 16 i 168, natomiast na linii nr 173 najbardziej obciążone przejazdy obsługiwane będą autobusami przegubowymi. Dodatkowe autobusy wyjadą także na najbardziej obciążone kursy na liniach podmiejskich nr: 342, 603, 614 i 704. Dodane zostaną także kursy na liniach podmiejskich nr: 716, 802, 804, 811, 813. 

Zmiany w rozkładzie obowiązujące od 30 marca (poniedziałek)

W godzinach szczytu - między godzinami 5:00 a 8:30 oraz 14:00 i 17:00 - tramwaje na wszystkich liniach będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością - co 12 minut, natomiast w pozostałym okresie co 20 minut. 

Przywrócona będzie linia nr 14 (cały dzień), natomiast zawieszona - linia nr 19. Z kolei linia nr 15 zostanie przywrócona w godzinach szczytów komunikacyjnych.

Na liniach autobusowych będzie obowiązywał obecny układ ze zmianą na liniach: 174 i 191, dla których częstotliwość w godzinach szczytów będzie wynosić około 12 minut.

Dla pozostałych linii autobusowych pojazdy pozostające w rezerwie będą wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.

Wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej.

Ograniczenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia

Miasto Poznań, zdając sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa komunikacja publiczna, czyni starania, aby sprostać stawianym jej wymaganiom. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazującymi, że autobusem lub tramwajem można przewozić  w tym samym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, wprowadzono nowe oznakowanie.Na każdym z pojazdów widnieje maksymalna liczba pasażerów, która może podróżować tym pojazdem. Dodatkowo przygotowany został komunikat głosowy, który będzie uruchamiany w przypadku zaobserwowania przekroczenia limitu wskazanego w rozporządzeniu.

Pasażerowie, którzy będą korzystali z transportu publicznego proszeni są o stosowanie się do wprowadzonych zakazów, tym bardziej, że ZTM i MPK nie mają możliwości, aby bezpośrednio pilnować respektowania tego ograniczenia - jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs.

Brak wjazdu pod szpital przy ul. Szwajcarskiej

W związku z zamknięciem wjazdu pod Szpital Miejski przy ul. Szwajcarskiej od piątku, 27 marca 2020 r. autobusy nie będą obsługiwały przystanków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. Zakaz dotyczy czterech linii autobusowych: 166, 181, 184 i 238

ZTM, MPK