Wzmocnienie komunikacji publicznej

Od poniedziałku, 30 marca, zostanie zwiększona częstotliwość kursowania komunikacji publicznej w godzinach szczytu. Żeby było to możliwe zostaną uruchomione wszystkie rezerwy kadrowe zachowywane dotychczas na ewentualną "czarną godzinę".

Od poniedziałku (30 marca) przywrócona zostanie linia tramwajowa numer 14 fot. ZTM - grafika artykułu
Od poniedziałku (30 marca) przywrócona zostanie linia tramwajowa numer 14 fot. ZTM

W godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie nr 1, 7, 8, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego w czwartek i w piątek (26 i 27 marca), wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii i kursów.

Od czwartku, 26 marca, oprócz opisanych wyżej dodatkowe kursy będą wykonywane na liniach miejskich nr:  5, 16 i 168, natomiast na linii nr 173 najbardziej obciążone przejazdy obsługiwane będą autobusami przegubowymi. Dodatkowe autobusy wyjadą także na najbardziej obciążone kursy na liniach podmiejskich nr: 342, 603, 614 i 704. Dodane zostaną także kursy na liniach podmiejskich nr: 716, 802, 804, 811, 813. 

Zmiany w rozkładzie obowiązujące od 30 marca (poniedziałek)

W godzinach szczytu - między godzinami 5:00 a 8:30 oraz 14:00 i 17:00 - tramwaje na wszystkich liniach będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością - co 12 minut, natomiast w pozostałym okresie co 20 minut. 

Przywrócona będzie linia nr 14 (cały dzień), natomiast zawieszona - linia nr 19. Z kolei linia nr 15 zostanie przywrócona w godzinach szczytów komunikacyjnych.

Na liniach autobusowych będzie obowiązywał obecny układ ze zmianą na liniach: 174 i 191, dla których częstotliwość w godzinach szczytów będzie wynosić około 12 minut.

Dla pozostałych linii autobusowych pojazdy pozostające w rezerwie będą wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.

Wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej.

Ograniczenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia

Miasto Poznań, zdając sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa komunikacja publiczna, czyni starania, aby sprostać stawianym jej wymaganiom. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazującymi, że autobusem lub tramwajem można przewozić  w tym samym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, wprowadzono nowe oznakowanie.Na każdym z pojazdów widnieje maksymalna liczba pasażerów, która może podróżować tym pojazdem. Dodatkowo przygotowany został komunikat głosowy, który będzie uruchamiany w przypadku zaobserwowania przekroczenia limitu wskazanego w rozporządzeniu.

Pasażerowie, którzy będą korzystali z transportu publicznego proszeni są o stosowanie się do wprowadzonych zakazów, tym bardziej, że ZTM i MPK nie mają możliwości, aby bezpośrednio pilnować respektowania tego ograniczenia - jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs.

Brak wjazdu pod szpital przy ul. Szwajcarskiej

W związku z zamknięciem wjazdu pod Szpital Miejski przy ul. Szwajcarskiej od piątku, 27 marca 2020 r. autobusy nie będą obsługiwały przystanków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. Zakaz dotyczy czterech linii autobusowych: 166, 181, 184 i 238

ZTM, MPK