XVIII Ekumeniczne Święto Biblii

"Szukaj pokoju i dąż do niego" - ten cytat zaczerpnięty z Księgi Psalmów będzie hasłem XVIII Ekumenicznego Święta Biblii. W dniach 6-10 października, w Poznaniu po raz kolejny wspólnie świętować będą duchowni i wierni siedmiu kościołów chrześcijańskich. Rozważaniom o religii towarzyszyć będą koncerty i spotkania modlitewne. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

XVIII Święto Biblii w Poznaniu - grafika artykułu
XVIII Święto Biblii w Poznaniu

Organizatorem święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą Kościoły chrześcijańskie miasta Poznania - zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów) oraz z nią współpracujące (Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy).

- Cieszę się, że na terenie naszego miasta odbywają się takie inicjatywy. To świadczy o tym, że Poznań jest otwarty na wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego jaką religię wyznają. Ekumeniczne Święto Biblii to nie jedyne działania. Mamy też Dni Judaizmu, współfinansowane przez Miasto Poznań, wydajemy wspólny kalendarz religii monoteistycznych - islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. W naszym mieście jest miejsce dla każdego. Chcemy, aby wszyscy czuli się w nim szczęśliwi - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

- Cieszymy się, że przy współudziale Urzędu Miasta Poznania możemy po raz kolejny przeżywać to szczególne wydarzenie. Przed nami wiele ciekawych spotkań - od modlitwy, poprzez debatę teologiczną po wspólne nabożeństwo - wylicza ks. Marcin Kotas, współprzewodniczący Poznańskiej Rady Ekumenicznej, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Obchody tegorocznego Święta Biblii rozpocznie koncert Beaty Bednarz pt. "Obdarz nas pokojem" na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (w niedzielę, 6 października, o godz. 16). Dzień później (o godz. 18), w Kościele Łaski Bożej, przy ul. Obozowej 5 odbędzie się spotkanie modlitewne pt. "Pokój - kościół - świat". W programie znalazły się też dyskusje o wierze i religii. Na środę, 9 października w Urzędzie Marszałkowskim (godz. 18, Sala Posiedzeń nr 2) zaplanowano debatę pt. "Panowie, co mam czynić, abym został zbawiony?" z udziałem abp. Grzegorza Rysia z Kościoła Rzymskokatolickiego i bp. Mariana Niemca z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

Najważniejszym punktem Ekumenicznego Święta Biblii jest Nabożeństwo Słowa, które poprowadzą wspólnie bp. Marian Niemiec i abp. Stanisław Gądecki. Oprawę muzyczną zapewni zespół "Trzy Akordy" z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie. Nabożeństwo odbędzie się 10 października, o godz. 18.30 w Kościele pw. św. Marcina (ul. Św. Marcin 13).

- Dlaczego obchodzimy święto Biblii? Myślę, że wpisuje się ono w popkulturę, która nas otacza. Z filmów i muzyki dowiadujemy się, że ludzie pragną miłości, pokoju, radości i bliskości. Biblia daje im odpowiedź na to, czego pragną - tłumaczy pastor Robert Bożydaj ze Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów "Wspólnota Genesis w Poznaniu". - Biblia nie uczy nas, jak naprawiać telewizor czy jeździć na nartach, ale przekazuje nam o wiele więcej. Daje o wiele szerszą perspektywę. Sądze, że jest to nie tyle cenne - bo cenny jest również obraz czy waza, ale bezcenne dla naszego życia. Pozwala poznać prawdę.

Hasło tegorocznego wydarzenia to cytat "Szukaj pokoju i dąż do niego", zaczerpnięty z Księgi Psalmów.

- To hasło jest bardzo aktualne, zwłaszcza w kontekście różnego rodzaju napięć, które pojawiają się w społeczeństwie. Jako chrześcijanie szukamy fundamentu budownia jedności i pojednania, wzajemnego wzbogacenia. Tym fundamentem jest Jezus Chrystus - wyjaśnia ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki.

Historia współpracy Kościołów poznańskich ma przeszło czterdziestoletnią historię, ale w roku 2002 przyjęła bardziej zorganizowaną i systematyczną formę. Poznańska Grupa Ekumeniczna spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez Kościoły poznańskie jest Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

AJ

sieci społecznościowe