Zapraszamy do udziału w konkursie "Zielony Poznań"

Prezydent Miasta Poznania zaprasza mieszkańców, instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze oraz podmioty gospodarcze do udziału w jubileuszowej, XX edycji konkursu "Zielony Poznań". Zgłoszenia przyjmowane będą jeszcze tylko dwa dni - do czwartku, 20 czerwca 2013 r.

plakat - grafika artykułu
plakat

Obiekty będą oceniane w pięciu kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
  • balkony, tarasy, loggie i okna
  • ogrody przydomowe
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych
  • pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego roku, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych, ogólnie dostępnych, na terenach wcześniej niezagospodarowanych.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie - osiedlowym - przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów dokonują dwóch lustracji zgłoszonych obiektów. Najwyżej ocenione z nich przechodzą do etapu drugiego - miejskiego. Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta wybiera najciekawsze tereny zieleni w pięciu kategoriach konkursowych.

Zgłoszenia do udziału w konkursie (karta zgłoszenia w załączniku) przyjmowane będą od 30 kwietnia do 20 czerwca br. w siedzibach rad osiedli, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta (ul. Matejki 50 - pok. 113 i 214), w punktach informacyjnych Wydziału Zamówień i Obsługi Urzędu Miasta oraz w siedzibach Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Karty zgłoszeń wypełnić będzie można również podczas kiermaszu promującego konkurs, który odbędzie się 11 i 12 maja br. w parku Wilsona.

Dokonując oceny obiektów komisje będą brały pod uwagę zarówno wrażenie ogólne, jak i układ kompozycyjny uwzględniając trafność doboru gatunków i odmian. Obiekty zielone muszą się zdecydowanie wyróżniać na tle architektury miasta i pośród innych zgłoszonych terenów zielonych. Istotne, aby były regularnie pielęgnowane i prawidłowo zadbane. Prezydent Miasta Poznania jesienią br. oficjalnie ogłosi wyniki XX edycji konkursu i wręczy nagrody laureatom. Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrodę pieniężną fundowaną przez Prezydenta Poznania, a laureaci II i III miejsca - cenne nagrody rzeczowe od sponsorów.

To już 20. edycja konkursu "Zielony Poznań" organizowanego przez Miasto Poznań. Do udziału w nim z roku na rok zgłasza się coraz więcej właścicieli zielonych obiektów. Poznaniacy chcą, aby miasto naprawdę było zielone - i w miejscu zamieszkania, i w miejscu pracy. Od 1994 r. do 2012 r. włącznie, w XIX edycjach konkursu wzięło udział 49 502  uczestników. W samym 2012 r. zgłosiło się 4779 uczestników, a 4804 obiekty zostały poddane ocenie. Zgłaszane obiekty charakteryzują się coraz bardziej pomysłowymi rozwiązaniami projektowymi i różnorodnością elementów architektury ogrodowej. Również ciągle zwiększająca się na rynku liczba odmian poszczególnych gatunków sprzyja urozmaiceniu kompozycji.

Załączniki