Zgubiłeś coś w tramwaju lub autobusie?

Torby, klucze, smartfony, portfele. W ubiegłym roku do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań trafiło około 800 rzeczy. 40 proc. z nich wróciło do właściciela. Apelujemy do pasażerów: Wysiadając z autobusu lub tramwaju, pamiętajcie o zabraniu przewożonych rzeczy!

Drzwi Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań - grafika artykułu
Gdzie szukać rzeczy zgubionych w autobusach i tramwajach? fot. MPK

Nie ma tygodnia, aby do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań nie trafiały rzeczy pozostawiane przez nieuwagę w tramwajach i autobusach. Przywożone są one z zajezdni, gdzie pojazdy kończą codzienne kursy, z Punktów Nadzoru Ruchu znajdujących się przy pętlach na "końcówkach" tras albo są przynoszone przez pasażerów, którzy je odnaleźli w pojazdach

Co najczęściej gubimy? Dokumenty (w tym legitymacje i karty PEKA), torby, smartfony, portfele i klucze. W czasie gdy dzieci i młodzież uczęszczały do szkół - na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdowały się worki z odzieżą i obuwiem do zajęć WF.

Z uwagi na liczbę pozostawianego w pojazdach bagażu, należy pamiętać, żeby wysiadając z tramwaju lub autobusu pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich przewożonych rzeczy. Co jednak, jeśli zostanie?. Jeżeli uczciwy znalazca przekaże odnaleziony przedmiot prowadzącemu pojazd albo pracownikowi Punktu Nadzoru Ruchu lub jeżeli kierowca/motorniczy sam odkryje zgubę po zakończeniu kursu, a nawet jeśli zostanie ona odnaleziona dopiero przez obsługę zajezdni czy firmę sprzątającą - taka rzecz jest przekazywana do Biura Rzeczy Znalezionych. Jest to zatem podstawowe miejsce, w którym należy szukać swoich, zagubionych w pojazdach MPK Poznań, rzeczy.

Przypominamy, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, obsługa bezpośrednia została ograniczona, a zatem osoby poszukujące rzeczy pozostawionych w autobusie lub tramwaju proszeni są o mailowy, bądź telefoniczny, kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych (e-mail: rzeczy-znalezione@mpk.poznan.pl , telefon: 61 839 60 03). Odbiór bagażu jest możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.

Warto wiedzieć, że jeśli znajdziemy w pojeździe cudzą rzecz należy to zasygnalizować prowadzącemu pojazd.

Jeśli podczas oględzin znalezionej rzeczy dostarczonej do Biura uda się ustalić nazwisko i adres właściciela - pracownik postara się z nim skontaktować. Jeśli się to nie uda - po trzech dniach znalezione dowody osobiste lub paszporty przekazywane są do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, karty płatnicze - do właściwego banku, a karty PEKA do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Wydanie rzeczy z Biura następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej - za przechowywanie, utrzymanie rzeczy w należytym stanie oraz poszukiwanie i powiadomienie właściciela - w wysokości 5 zł.

Warto przeczytać: Zasady dotyczące rzeczy znalezionych. Pytania i odpowiedzi

RB, MPK

sieci społecznościowe