Zieleń na rynku Łazarskim

Zakończyły się nasadzenia na rynku Łazarskim. Łącznie miejsce to ozdobiło ponad 60 drzew, około 1,2 tys. krzewów, 5,5 tys. sztuk bylin i traw oraz ok. 14,5 tys. roślin cebulowych. Zieleń w pełnej okazałości będzie można podziwiać wiosną i latem. 

Galeria zdjęć przedstawia nasadzenia zieleni niskiej na rynku Łazarskim. Na pierwszym planie widać rośliny, w tle rynek Łazarski. - grafika artykułu
Zakończyły się nasadzenia na rynku Łazarskim. Łącznie miejsce to ozdobiło ponad 60 drzew, około 1,2 tys. krzewów, 5,5 sztuk bylin i traw oraz ok. 14,5 tys. roślin cebulowych

Wcześniej w sąsiedztwie targowiska rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Rynek ozdobiły m.in. klony polne i pospolite, sofory japońskie oraz ambrowce balsamiczne. Posadzono 56 nowych drzew (o 5 więcej niż zakładano w pierwotnym projekcie). Nie są to małe rośliny - mają ok. 6-7 metrów wysokości i pnie o obwodzie powyżej 25 cm. Ich uprawa w szkółce zajęła ok. 10 - 15 lat. Na rynku Łazarskim nadal rośnie 5 drzew sprzed przebudowy - sporą część, która rosła tam wcześniej, przesadzono do parku Kasprowicza.

Wokół nowego targowiska przybyło także zieleni niskiej:ok. 1200 krzewów (róże 'Gebruder Grimm', krzewuszki, tawuły szare, irgi oraz berberysy), ok. 5500 bylin i traw ozdobnych (m.in. kocimiętki, kosaćce, szałwie, bodziszki, bergenie, liliowce, trzcinniki, trzęślice i

hakonechloe) oraz ok. 14500 roślin cebulowych (szafirki, tulipany, narcyze, irysy i czosnki). Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem. 

Warto dodać, że przed przebudową na rynku Łazarskim znajdowało się 1150 mkw. powierzchni biologicznie czynnej (skupionej w jednym miejscu, na terenie skweru). Obecnie obszar pokryty roślinnością niską - różnorodnymi trawami, bylinami i kwitnącymi kwiatami wynosi 1442 mkw. (czyli o prawie 300 mkw. więcej) i jest rozproszony po całym rynku. 

Prace na rynku Łazarskim zakończyły się zgodnie z planem. 1 grudnia osoby sprzedające tymczasowo przy ul. Głogowskiej, na tyłach Zespołu Szkół Muzycznych przeniosą się na nowo wyremontowane targowisko. Kupcy i ich klienci będą pracować pod nowoczesnym i innowacyjnym zadaszeniem. W ramach modernizacji wymieniona została nawierzchnia rynku i część infrastruktury podziemnej. Powstały nowe szersze chodniki, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. 

AJ

sieci społecznościowe