ZKZL dba o miejskie budynki

Zarząd Lokalnych Zasobów Lokalowych administruje w dużej mierze budynkami z wieloletnią historią, które wymagają napraw. Spółka co roku wykonuje coraz więcej prac tego typu i poprawia szybkość ich realizacji. Tylko w 2022 r. zlikwidowano blisko 3000 usterek. 

Zdjęcie przedstawia chodnik przed blokiem. Po obu stronach rosną drzewa. - grafika artykułu
ZKZL dba o miejskie budynki, fot. ZKZL.

Zarząd Lokalnych Zasobów Lokalowych administruje w dużej mierze budynkami z wieloletnią historią, które wymagają napraw. Tylko w ubiegłym roku zlikwidowano blisko 3000 usterek.  

To właśnie drobne awarie są często problematyczne dla mieszkańców. ZKZL naprawia je w możliwie najszybszym czasie. Te drobne działania nie rzucają się tak mocno w oczy, jak nowe inwestycje, ale znacząco wpływają na komfort życia lokatorów. Spółka z roku na rok wykonuje więcej prac tego typu i poprawia szybkość ich realizacji.

Tylko w 2022 roku wykonano blisko 3000 napraw w miejskim zasobie. To średnio 250 likwidacji usterek miesięcznie przeprowadzonych przez pracowników spółki i wykonawców działających na zlecenie ZKZL. 

Najwięcej, bo ponad 600 z nich, miało charakter stolarsko-ślusarski. Lokatorzy najczęściej borykali się z usterkami okien, drzwi i samozamykaczy. Spółka wykonała również wiele wymian zamków i skrzynek na listy. Drugim obszarem były prace wodno-kanalizacyjne. ZKZL, w ramach 600 zleceń, wymieniała odcinki instalacji i urządzenia pomiarowe. Dużą część zadań stanowiły także naprawy i wymiana logoterm.

Ponad 500 zleceń dotyczyło napraw elektrycznych. Spółka naprawiała domofony, wymieniała instalacje elektryczne i oświetlenie w częściach wspólnych na energooszczędne. Wyróżnić można również prace ogólnobudowlane i gazowe. Blisko 400 zgłoszeń dotyczyło usunięcia skutków zalania, naprawy chodników, a także dostosowania wentylacji w lokalach do obowiązujących norm.

Pracownicy ZKZL często usuwali  nieszczelności instalacji gazowej lub sprawdzali jej szczelnośći, a także naprawiali piece dwufunkcyjne.

Coraz sprawniejsze reagowanie na usterki wynika z dodatkowych możliwości kontaktu najemców ze spółką. W ubiegłym roku powstała strona internetowa, na której można sygnalizować  awarie. Cały czas lokatorzy ZKZL mogą je również zgłaszać pod specjalnym numerem telefonu - tel. 61 415 88 00. W weekendy zaś mogą korzystać z pomocy Pogotowia Technicznego - tel. 61 415 87 00.

JZ

sieci społecznościowe