Złota Pieczęć dla siostry Józefy Krupy

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania trafiła w tym roku do siostry Józefy Krupy. To elżbietanka, która wraz z innymi siostrami ze zgromadzenia od lat pomaga osobom w kryzysie bezdomności i wszystkim potrzebującym w jadłodajni przy ul. Łąkowej.

Złota Pieczęć dla siostry Józefy Krupy - grafika artykułu
Złota Pieczęć dla siostry Józefy Krupy

- Pośród nas znajdują się ludzie jednocześnie wyjątkowi i skromni, których życie i praca są niezwykle potrzebne.  Zwykle ich nie dostrzegamy, bo i oni nie zabiegają o naszą uwagę. Kimś takim, ofiarnym i dyskretnym, naszym niewidzialnym oparciem, są siostry elżbietanki z ulicy Łąkowej w Poznaniu z ich cichą przewodniczką, siostrą Józefą Krupą - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję za bardzo potrzebną pracę na rzecz ubogich i proszę o przyjęcie Złotej Pieczęci.

- To wyróżnienie odbieram jako dowód, że ten skrawek poznańskiej ziemi jest obecnie bardzo potrzebny. Tutaj przychodzą osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji - nie mają chleba, gorącego jedzenia, oczekują dobrego słowa, wsparcia. Niech to dzisiejsze spotkanie będzie dalszym wołanie o solidarność z osobami ubogimi, abyśmy zawsze potrafili się dzielić z tymi, którzy mają mniej lub przeżywają trudny czas - powiedziała nagrodzona Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania siostra Józefa Krupa. 

Wsparcie dla jadłodajni zaoferowała firma Amica - dzięki niej poznańskie elżbietanki dostały nową, dwudrzwiową lodówkę oraz zmywarkę. Oba sprzęty przydadzą się podczas codziennej działalności sióstr. 

- Jestem zaszczycony, że mamy szansę i możliwość pomagać - podkreślił Marcin  Bilik, wiceprezes zarządu spółki Amica. - Jesteśmy lokalną firmą, która chce wspierać ludzi w swoim najbliższym otoczeniu - we Wronkach - ale również staramy się pomóc także tutaj, w Poznaniu. 

W 2011 roku, gdy elżbietanki we współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej otworzyły Jadłodajnię im. Św. Elżbiety, każdego dnia przychodziło tutaj po ciepły posiłek około 100 osób. Z roku na rok po wsparcie zgłaszało się coraz więcej potrzebujących.

Podczas pandemii i związanych z nią obostrzeń siostry nie zawiesiły swojej działalnosci. Aby zachować dystans i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, wystawiły namioty i stoły na podwórko, gdzie wydawały jedzenie na wynos wszystkim potrzebującym.

Tylko w ubiegłym roku elżbietanki z ul. Łąkowej przygotowały 142 tysiące porcji gorących posiłków dla potrzebujących i 307,2 tysiące kanapek. Dzięki nim 3,1 tysiąca osób otrzymało potrzebne ubrania i artykuły higieniczne, a 411 - nowe buty. Z pomocy jadłodajni korzystało też 150 rodzin z Ukrainy.

W jadłodajni można jednak nie tylko zaspokoić głód czy znaleźć ciepłą kurtkę. Potrzebujący mogą tu otrzymać pomoc pielęgniarską, skorzystać z usług prawnika i psychologa, a nawet fotografa, który zrobi zdjęcie niezbędne np. do wyrobienia dowodu osobistego. W ubiegłym roku z takich form wsparcia skorzystały 1683 osoby. Przy Łąkowej 4 działa także fryzjer dla potrzebujących - tylko w 2022 roku przyjął aż 450 klientów. Dzięki siostrom 40 osób (matek z dziećmi) przez pół roku otrzymało możliwość zamieszkania i utrzymanie.

Jadłodajnia to także miejsce, w którym można po prostu odpocząć: wypić kawę, porozmawiać z innymi. Swoje miejsce znajdują tu również wolontariusze - siostrom pomaga ok. 100 ochotników w każdym wieku: dzieci, młodzież, a także seniorzy.

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania jest przyznawana jeden raz w roku. Jej symbolika nawiązuje do oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z pierwszej połowy XIV wieku. Pieczęć zawiera herb Miasta Poznania i wklęsły napis gotycki "Sigillum Civitatis Poznanie".

AW

sieci społecznościowe