Zmarł Lech Raczak

Nie żyje Lech Raczak - reżyser teatralny, dramatopisarz, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania i Złotej Pieczęci Miasta Poznania. Miał 74 lata.

W 2018 roku Lech Raczak otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania
W 2018 roku Lech Raczak otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, który pod jego kierownictwem stał się jednym z najważniejszych teatrów w kraju. W latach 1995-1998 był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Współtworzył również Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" i był jego dyrektorem artystycznym w latach 1993-2012.

Reżyserował w licznych polskich i włoskich teatrach, był autorem scenariuszy oraz publikacji teatrologicznych i społeczno-kulturalnych, wykładał na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Wywarł ogromny wpływ na kształtowanie kulturowego obrazu Polski i Europy w ostatnich dziesięcioleciach. 

W 2005 r., z okazji 40. jubileuszu jego pracy twórczej otrzymał Złotą Pieczęć Miasta Poznania. Odebrał ją poczas spotkania z okazji 15-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W 2018 roku otrzymał również Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Zdecydowała o tym kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, która doceniła wybitne osiągnięcia laureata w dziedzinie teatru oraz jego "przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego". 

AW