Znamy Poznaniankę Roku i Poznaniankę Stulecia

Dr Wanda Błeńska, lekarka, misjonarka, "Matka Trędowatych" została wybrana Poznanianką Stulecia w plebiscycie miasta Poznania. Tytuł Poznanianki Roku trafił do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej, która prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Równy Start" i Dom Pomocy Społecznej Św. Rocha.

Poznanianką Roku 2018 została siostra Barbara Belchnerowska - grafika artykułu
Poznanianką Roku 2018 została siostra Barbara Belchnerowska

Podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek rozstrzygnięto plebiscyt "Równe Babki" i wręczono statuetki jego zwyciężczyniom. Plebiscyt powstał, by docenić wybitne mieszkanki Poznania, a impulsem do jego zorganizowania była obchodzona w tym roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety.

- W tym roku mija stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzimy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i setną rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych - podkreślał podczas gali Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To doskonały moment, by oddać hołd najwybitniejszym poznaniankom, kobietom, które miały ogromny wpływ na losy naszego miasta, regionu, całego kraju. Gratuluję wszystkim nominowanym!

W plebiscycie wzięło udział 9 kandydatek do tytułu Poznanianki Stulecia oraz 10 kandydatek do tytułu Poznanianki Roku. Uczestniczki zostały nominowane przez zespół ekspertów.

- Rola kapituły, której miałem zaszczyt przewodzić, była niezwykle trudna - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Jak bowiem porównać tak różne osiągnięcia w sferze społecznej, naukowej, artystycznej i kulturalnej, jak wybrać najlepsze z bohaterek życia codziennego?  Po długich dyskusjach kapituła wybrała kandydatki do tytułu, ale o tym, kto wygra, zdecydowali sami poznaniacy.

Poznanianka Stulecia - "Matka Trędowatych"

Mieszkańcy i mieszkanki Poznania oddali w plebiscycie ponad 2,3 tysiąca głosów. Dzięki nim tytuł Poznanianki Stulecia zdobyła dr Wanda Błeńska, poznańska lekarka, która przez kilkadziesiąt lat niosła pomoc chorym na trąd, pracując w Afryce. Pod opieką miała tysiące pacjentów. Pod jej kierownictwem mała placówka prowadzona w Ugandzie przez irlandzkie franciszkanki zmieniła się w nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe, noszące obecnie jej imię. Pełna poświęcenia praca sprawiła, że nazywano ją "Matką Trędowatych". Była honorową obywatelką Miasta Poznania oraz Ugandy, w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu.

Nagrodę w imieniu dr Wandy Błeńskiej odebrali: prof. Małgorzata Pyda oraz ks. Jarosław Czyżewski, odpowiedzialny za przygotowanie materiałów do procesu beatyfikacyjnego "Matki Trędowatych".

- Dziękuję w imieniu Wandy Błeńskiej - mówiła prof. Małgorzata Pyda, wybitna poznańska kardiolożka. -  Gdyby dziś tu stała, powiedziałaby zapewne, że ten tytuł należy się wszystkim paniom i że nie wie, dlaczego to właśnie ona go dostała.

Wśród nominowanych do tytułu Poznanianki Stulecia były również: Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrygentka Orkiestry kameralnej Polskiego Radia "Amadeus"; Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka, autorka ponad 30 tomików wierszy; prof. Alicja Karłowska-Kamzowa, historyczka sztuki i opiekunka zabytków; prof. Hanna Kóčka-Krenz, archeolożka, dyrektorka Instytutu Archeologii UAM; prof. Maria Siemionow, chirurżka i transplantolożka; Zofia Sokolnicka, polityczka i posłanka na Sejm Ustawodawczy; Konstancja Swinarska, pedagożka, działaczka oświatowa, założycielka i organizatorka szkół oraz Maria Wicherkiewicz, malarka, historyczka i pisarka.

Poznanianka Roku - siostra Barbara Belchnerowska

Podczas uroczystej gali przyznano też tytuł Poznanianki Roku. O tym, kto nią zostanie, również zdecydowali w głosowaniu poznaniacy.

-Gdy tylko przyszła mi do głowy idea tego plebiscytu, wiedziałam, że nie będzie łatwo - podkreślała Maria Lisiecka-Pawełczak, poznańska radna, pomysłodawczyni plebiscytu. - Kapituła miała trudne zadanie, ale równie trudne mieli poznaniacy, którzy wybierali tylko jedną poznaniankę z tak wspaniałej dziesiątki nominowanych kobiet.

Ostatecznie statuetka Poznanianki Roku 2018 trafiła do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej, szefowej Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, który prowadzą siostry serafitki. Siostra Barbara dba o potrzeby 60 podopiecznych, którzy dotknięci są różnym stopniem niepełnosprawności i wymagają coraz to nowszych i bardziej adekwatnych form terapii i rehabilitacji. Robi wszystko, aby umożliwić im dostosowane do ich potrzeb zajęcia, zapewnia opiekę i pomoc.

-Czułam się już wystarczająco doceniona, gdy trafiłam do dziesiątki nominowanych - mówiła siostra Barbara Belchnerowska, odbierając statuetkę. - Poznanianka Roku osobą w habicie? Szok, tego się nie spodziewałam. Dziękuję wszystkim, którzy docenili naszą pracę - jest ona zwieńczeniem setek lat pracy wielu innych osób w habitach, które mieszkały i pracowały w Poznaniu od początków istnienia miasta.

Wśród innych nominowanych w kategorii "Poznanianka Roku" kobiet były: anonimowa Ukrainka, jedna z tysięcy cudzoziemek w naszym mieście; Alicja Biała, artystka i działaczka na rzecz kobiet i równości; dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, autorka kilkudziesięciu prac naukowych oraz czynna działaczka na rzecz seniorów; Agnieszka Kubicka, prezeska Fundacji Wózkowicze i portalu wozkowicze.pl; Renata Mataczyńska, założycielka i prezeska Fundacji "Światełko w tunelu"; Dorota Raczkiewicz, prezeska Fundacji Drużyna Szpiku; Justyna Tomczak-Boczko, matka, siłaczka, aktorka, która walczy o godną przyszłość dla dzieci z niepełnosprawnościami; Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" i Patrycja Wyciszkiewicz, złota medalistka ME w Berlinie w sztafecie 4 x 400 metrów.

Autorką statuetki dla Poznanianki Roku 2018 i medalu okolicznościowego dla Poznanianki Stulecia, jest młoda poznańska artystka - Kaja Koster. Unikatowa i formowana ręcznie statuetka powstała na Uniwersytecie Artystycznym, w ramach wewnętrznego konkursu przygotowanego przy współpracy z Miastem Poznań.

Więcej informacji o plebiscycie można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/poznanianka/

AW

sieci społecznościowe