Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku!

Witold Horowski, prezes Stowarzyszenia "Polska-Ukraina" został Poznańskim Wolontariuszem Roku 2019 w kategorii indywidualnej. Statuetkę w imieniu laureata odebrała jego córka. Nagrody przyznano też w sześciu pozostałych kategoriach.

Poznańskim Wolontariuszem Roku 2019 w kategorii indywidualnej został Witold Horowski. W jego imieniu nagrodę odebrała córka, Maria Horowska
Poznańskim Wolontariuszem Roku 2019 w kategorii indywidualnej został Witold Horowski. W jego imieniu nagrodę odebrała córka, Maria Horowska

Piątkowa gala podsumowała wyjątkową, bo już dwudziestą edycję konkursu "Poznański Wolontariusz Roku".

- Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń związanych z ideą wolontariatu w Poznaniu - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Jestem dumny że nasze miasto już po raz 20 organizuje galę i docenia ludzi, którzy pomagają innym. Wolontariat to wspaniała rzecz: działanie ponad podziałami, dla dobra mieszkańców. W Poznaniu aktywnie działa około 1800 organizacji pozarządowych i jak wynika z badań, każda z nich współpracuje średnio z 25 wolontariuszami. Najstarszy wolontariusz ma ponad 80 lat, najmłodszy jest przedszkolakiem!

Na gali obecna była również Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

- W żywej demokracji musi być miejsce na aktywność społeczną we wszystkich obszarach - mówiła. - Dziękuję wszystkim wolontariuszom - dzięki wam możemy stawać się lepsi. Gratuluję też Poznaniowi, że tę galę organizuje, bo bez troski o innych i bez wyjścia poza granicę własnych potrzeb nie bylibyśmy ludźmi.

W tegorocznym konkursie nagrody przyznano w aż siedmiu kategoriach.

- Jako przewodnicząca Kapituły zdaję sobie sprawę, jak trudno jest ocenić zaangażowanie poszczególnych osób w pomaganie innym, o ile taka ocena w ogóle jest możliwa - podkreślała Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Musimy zmierzyć to, co niezmierzalne i ocenić to, co nieocenione. Dlatego też chciałabym żebyście pamiętali, że w konkursie to nie wygrana jest najważniejsza, ale Wasze historie, prawdziwe historie pomocy, energii i dobroci, którą dajecie innym. Drodzy wolontariusze - jesteście naszym marzeniem o dobrym, prawdziwym człowieku i za to bardzo wam dziękujemy.

Tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2019 w kategorii indywidualnej otrzymał Witold Horowski za swoje działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego. Jako Konsul i prezes Stowarzyszenia "Polska-Ukraina" prowadził między innymi zbiórki w związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie w 2014 roku. Jest również dyrektorem Festiwalu "Ukraińska Wiosna". Nagrodę odebrała jego córka, Maria Horowska.

- Jestem ogromnie dumna z mojego taty - mówiła. - Chciał, abym w jego imieniu przekazała państwu te słowa: "wyróżnienie traktuję symbolicznie, jako docenienie tego, że w ostatnich latach dane mi było pracować w samym środku największej zmiany społecznej w naszym mieście od 30 lat. Kilkadziesiąt tysięcy imigrantów z Ukrainy przyjechało do nas z powodu wojny i często biedy. Nie pracowałem w ich sprawach sam: miałem wsparcie licznych organizacji społecznych i im chciałbym zadedykować to wyróżnienie. Dziękuję!"

Statuetka, jaką otrzymał zwycięzca, jest wyjątkowa. Jej autorką jest Jaśmina Kamińska, studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku rzeźba. Inspiracją do jej powstania była idea współpracy, wsparcia oraz współdziałania na rzecz wspólnego celu. 

- W tym roku po raz pierwszy nagroda ta będzie nosić imię poznanianki stulecia - doktor Wandy Błeńskiej - mówiła Katarzyna Bujakiewicz, prowadząca galę ubiegłoroczna zdobywczyni tytułu Wolontariusza Roku. - Inicjatywa nadania imienia wyszła ze strony uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. dr Wandy Błeńskiej. Życiorys pani doktor to historia pełna chęci niesienia pomocy innym. Ta niezwykle silna kobieta poświęciła blisko 40 lat swego życia chorym na trąd w Afryce.

Wyróżnienia w kategorii indywidualnej otrzymali: Renata Jęchorek, starsza instruktor psów poszukiwawczych, która od 15 lat zajmuje się szkoleniem tych zwierząt; ks. Krystian Gramza, który angażuje się w wolontariat z uczniami z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Remigiusz Koziński, wolontariusz działający w Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym "TON".

Tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2019 w kategorii "Wolontariat młodzieżowy" otrzymała Wiktoria Jędroszkowiak - inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu. W ramach wrześniowej akcji "Tydzień dla Klimatu" Wiktorii i jej koleżankom i kolegom udało się zgromadzić na licznych wydarzeniach około 6 tysięcy osób. 

- Bez moich kolegów, koleżanek i ich pomocy nie udałoby się to - mówiła zdobywczyni tytułu. - Wierzę, że ta statuetka to nie tylko docenienie mojej działalności, ale również wskazanie na to, że sprawy klimatu powinny być i są tutaj traktowane poważnie. 

Wyróżnienia trafiły do Amelii Janc, która pomaga seniorom i osobom z niepełnosprawnościami oraz do Martyny Konieckiej, wolontariuszki poznańskiego oddziału Fundacji "Dr Clown".

 W kategorii "Wolontariat pracowniczy" zwyciężyła grupa pracowników BMP i NIVEA. Od kilku lat osoby zatrudnione w obu tych firmach działają razem jako wolontariat pracowniczy. Organizują m.in. Fabrykę Uśmiechu - piknik wolontariacki dla podopiecznych z domów dziecka i angażują się w pomoc dzieciom, które trafiają do placówek pogotowia rodzinnego. Wyróżnienie otrzymali pracownicy Centrum Usług Biznesowych GSK Tech Poznań.

W kategorii "Wolontariat szkolny" statuetka trafiła do Szkolnego Koła Wolontariatu z Zespołu Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta. Działający w nim uczniowie w wolnym czasie odwiedzają domy pomocy społecznej i Hospicjum Palium, gdzie nie tylko strzygą i modelują włosy pensjonariuszy, ale również nawiązują z nimi przyjaźnie. Kapituła wyróżniła również: Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 38, Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 2.

Pierwsze miejsce w kategorii "Wolontariat zespołowy" trafiło do Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupy Ratownictwa Medycznego - Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. rejestracją potencjalnych dawców szpiku. Grupa zrzesza strażaków, ratowników, ratowników medycznych, lekarzy, żołnierzy, harcerzy i wszystkich ludzi, których pasją jest pomaganie. Jej flagową akcją jest Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Klub Starszaka przy Stowarzyszeniu CREO, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland - Oddział Poznań, Grupa Wolontariuszy Stowarzyszenia mali braci Ubogich oraz Stowarzyszenie Po-Dzielnia.

W kategorii "Wolontariat Senioralny" Kapituła przyznała statuetkę Romie Cieślak, znanej w środowisku poznańskich seniorów jako specjalistka od nowych technologii. Zdobywczyni tytułu, emerytowana nauczycielka informatyki, chętnie dzieli się ze swoimi rówieśnikami wiedzą dotyczącą obsługi komputerów oraz bezpieczeństwa w internecie. Wyróżnienie otrzymała Maria Fabrowska, wieloletnia wolontariuszka Centrum Inicjatyw Senioralnych.

W tym roku po raz pierwszy wszyscy poznaniacy mogli oddać swój głos w konkursie. Decyzją mieszkańców miasta zwyciężczynią w kategorii "Nagroda mieszkańców" została Renata Jęchorek, instruktorka szkoląca psy do pracy poszukiwawczej, która na podstawie własnych doświadczeń stworzyła autorski program szkoleniowy dla zwierząt.

Podczas gali Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania uhonorowano też Konrada Kołbika, prezesa Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, który od lat poświęca swój czas, by pomagać innym. Pieczęć wręczyli: Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

-  Pan Konrad Kołbik swoją działalność wolontaryjną i charytatywną rozpoczynał jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku - wygłosił laudację Jędrzej Solarski. - Swoją działalność na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami zawsze postrzegał jako misję. Wolontaryjnie uczestniczył w wielu spotkaniach Miejskiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych lub Rady Pożytku Publicznego. Nie liczy czasu. Zawsze jest gotowy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Laureat od wielu lat działa na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. 

- Każda praca ma sens, jeśli wykonywana jest z pasją - mówił, odbierając Srebrną Pieczęć. - A jeszcze fajniej jest, gdy doceniają ją inni. Dziękuję za wyróżnienie, przyjmuję je z honorem i cieszę się, że moja praca społeczna została zauważona. Moje osiągnięcia są również dziełem moich przyjaciół, z którymi razem mogę wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że przy współpracy miasta Poznań zmienia się na lepsze.

AW