Znamy poznańskiego Inicjatora Roku 2021

W tym roku kapituła konkursu statuetkę i tytuł Inicjatora Roku 2021 przyznała zajmującej się ochroną środowiska Fundacji Ratuj Ryby. Realizowany przez organizację ekologiczny projekt "Jest Tego Warta" został doceniony także przez poznanianki i poznaniaków, którzy oddali na nią najwięcej głosów w internetowym plebiscycie na Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa. 

Galeria zdjęć przedstawia galę rozdania nagród Inicjatory 2021. - grafika artykułu
Nagrodę Inicjatora Roku i Inicjatora Mieszkańców zdobyła Fundacja Ratuj Ryby.

Finał siódmej odsłony konkursu odbył się w trakcie Poznańskiego Targu Dobra, który - podobnie jak w ubiegłym roku - został zorganizowany w Starym Zoo.

- Stolica Wielkopolski byłaby innym miastem, gdyby nie zapał i optymizm organizacji pozarządowych. To dzięki ich wolontariackiej pracy w Poznaniu żyje się lepiej. Jako władze miasta staramy się  wspólnie z miejskimi radnymi wspierać ich działania. Dziękuję i gratuluję autorom wszystkich zgłoszonych w tym roku inicjatyw, a w szczególności zwycięzcom - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Jędrzej Solarski podkreślił, że w stolicy Wielkopolski działa parę tysięcy organizacji pozarządowych. - Tych najaktywniejszych jest pewnie trochę mnie, ale mimo to i tak mamy się czym chwalić w skali kraju - zaznaczył. 

Kapituła konkursu za najlepszą inicjatywę 2021 r. uznała projekt realizowany przez Fundację Ratuj Ryby. "Cykliczny Program ekologiczny: "Jest Tego Warta". 93 działania 2021" - to projekt mający na celu ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną. W 2021 r. roku tylko w sprzątaniu brzegów Warty wzięło udział 2500 osób, łącznie pokonano 800 km, powstało 166 sztabów i zebrano 80000 kg śmieci. Natomiast w całej zeszłorocznej akcji ekologicznej wzięło udział 2691 uczestników, udało się im zebrać 5189 worków śmieci, co daje ok 95000 kg zanieczyszczeń. W zajęciach z edukacji ekologicznej  wzięło udział 1152 dzieci, natomiast w eko-piknikach organizowanych przez Fundację Ratuj Ryby - 17770 osób. Organizacja prowadzi także eko-rejsy, w których wzięło udział 301 osób. W ubiegłym roku przedsięwzięcie odbyło się po raz 7.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Za swoją inicjatywę Fundacja Ratuj Ryby otrzymała także Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa. To nagroda przyznawana przez poznanianki i poznaniaków, którzy w otwartym plebiscycie internetowym mogli głosować na wszystkie projekty, jakie zostały zgłoszone do  tegorocznej edycji konkursu. W głosowaniu za pośrednictwem strony poznan.pl wzięło udział blisko 3,5 tys. osób. Projekt "Jest Tego Warta"otrzymał aż 1066 głosów. 

Wzorem ubiegłego roku, patronem nagrody został Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.

Zwycięzcy w każdej kategorii oprócz tytułu Inicjatora i statuetki otrzymali również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł. 

Wyróżnienia

Kapituła konkursu przyznała także liczne wyróżnienia. W kategorii Inicjator Wspierający otrzymali je: Fundacja ORCHidea za inicjatywę "NEURO-ćwiczenia"; Fundacja Na Marginesie za przedsięwzięcie "Twórczość w codzienności. Cykl warsztatów kulturalno-socjalizujących dla osób z doświadczeniem bezdomności", Rakujemy jak chcemy - stowarzyszenie dziewczyn z rakiem piersi za inicjatywę "RakujeMY jak chcemy"; Fundacja Nordoff Robbins Polska za inicjatywę "Mobilne Centrum Muzyki"; Fundacja Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego za inicjatywę "Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego".

W kategorii Inicjator Aktywizujący wyróżnienia otrzymali: Fundacja Wózkowicze za inicjatywę "Kalendarz Fundacji Wózkowicze 2022"; Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO za inicjatywę "STARszaki"; Polish For You Karolina Sołtowska za inicjatywę "Polish Cafe"; Fundacja Ciszum za inicjatywę "Szkoła radzenia sobie".

W kategorii Inicjator Nowatorski wyróżnienia otrzymali: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO za inicjatywę "Senior w świecie VR" oraz Fundacja Ochrony Praw Zwierząt Kejtersi za inicjatywę "Psia Paczka".

Kapituła konkursu na wniosek przedstawicieli mediów, postanowiła o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia dla poznańskiego dziennikarza Szymona Mazura za jego wkład w zainicjowanie powstania Centrum Szyfrów Enigma. 

Inicjator Aktywizujący, Nowatorski i Wspierający

W tym roku do konkursu zgłoszono 34 projekty. Wcześniej poznaliśmy już zwycięzców w trzech kategoriach. W ramach Inicjatora Wspierającego wybrana została inicjatywa "Przewijamy Poznań" zrealizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". W kategorii Inicjator Aktywizujący kapituła doceniła Fundację Wózkowicze za inicjatywę "Ogniste Rydwany 2021". Fundacja Akcja Menstruacja za inicjatywę "Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach - pilotażowy projekt dla poznańskich szkół" otrzymała tytuł w kategorii Inicjator Nowatorski. Więcej o tych przedsięwzięciach można przeczytać na stronie poznan.pl.

W kapitule konkursu Inicjatory 2021 zasiedli przedstawiciele lokalnych mediów, Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, Maria Lisiecka-Pawełczak, radna Miasta Poznania oraz Alicja Białas, córka Andrzeja Białasa.

JZ