Znamy wyniki PBO 2019!

Plażojada, walka ze smogiem, zajęcia dla młodzieży i seniorów - znamy już wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Listę 30 zwycięskich projektów ogłoszono we wtorek wieczorem podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta.

Gala ogłoszenia wyników Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019
Gala ogłoszenia wyników Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019

Tegoroczna edycja PBO jest rekordowa. Po raz pierwszy do puli trafiło aż 20 milionów zł - 6 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na finansowanie projektów ogólnomiejskich, a 14 mln zł na projekty rejonowe. Wyjątkowo duża była też liczba zgłoszonych w tym roku wniosków: aż 425. Po ich weryfikacji na liście do głosowania znalazło się 259 projektów (55 ogólnomiejskich i 204 rejonowych). To o niemal 100 projektów więcej, niż w poprzedniej edycji. Nie zawiedli również poznaniacy - w tej edycji oddano największą liczbę elektronicznych kart do głosowania w całej historii PBO. W sumie zagłosowało aż 55 631 mieszkańców Poznania.

- Dziękuje wszystkim za udział w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję zwycięzcom, bo jest czego gratulować. Mam nadzieję, że co roku będziemy bić rekordy w zakresie tego budżetu - mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej, bo prawie 6 tys. głosów, zebrał pomysł darmowych zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży i osób starszych, czyli projekt "Trener Osiedlowy. Trener Senioralny. Trener Przedszkolaka". Dzięki PBO pomysł realizowany jest już od kilku lat.

- Wiele trzeba mieć w sobie odwagi jako władze miasta, żeby oddać głos mieszkańcom. To my wybieramy projekty, które są realizowane. To jest wspaniałe. Jestem wzruszony, że po raz piąty mogę powiedzieć 3 tysiącom seniorów i 6 tysiącom dzieciaków, którzy co roku uczestniczą w tych zajęciach, że będą one kontynuowane. Bardzo dziękuje za wszystkie oddane głosy - mówił Szymon Rakowski z Fundacji na rzecz AWF, autor zwycięskiego projektu.

- Poznański Budżet Obywatelski to dla nas pewnego rodzaju referendum. Odpowiedź na pytanie, czego oczekują mieszkańcy Poznania. Staramy się z tego budżetu wyciągać wnioski. Rozmawiałem przed chwilą z przewodniczącym Rady Miasta Poznania, Grzegorzem Ganowiczem. Uznaliśmy, że projekt "Trener Osiedlowy", który co roku wygrywa w PBO, czas przenieść do budżetu miasta Poznania - powiedział Jacek Jaśkowiak. Po jego słowach na sali rozległy się gromkie brawa.

Drugie miejsce w kategorii projektów ogólnomiejskich zajął projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", zakładający wzmożone patrole strażników miejskich, także za pomocą dronów antysmogowych oraz wymianę pieców w miejskim zasobie lokalowym. Poznaniacy docenili również pomysł Plażojada 2, czyli dalszej rewitalizacji plaż miejskich nad Jeziorami - Kierskim, Strzeszyńskim i Rusałka, rozpoczętej w ramach PBO 2016. Projekt ten zajął trzecie miejsce.

Wśród propozycji rejonowych znalazły się różnorodne projekty. Za pieniądze z tegorocznego PBO powstaną m.in. centra sportu i rekreacji, place zabaw, ułatwienia dla rowerzystów i pieszych. Rewitalizacja czeka Fort 4a i Fort Winiary na Cytadeli. Wybieg z laguną zyska natomiast mrówkojad Escado, mieszkający w Nowym Zoo.

Zwycięskie propozycje zostaną wpisane do budżetu miejskiego na 2019 rok. Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj: https://pbo2019.um.poznan.pl/i/pbo-2019/voting

Podczas gali wręczono też nagrody zwycięzcom Konkursu Fotograficznego PBO19. Pierwsze miejsce zajęła prezentacja Filipa Biegańskiego z Gimnazjum nr 5 pt. "Miasto tworzą mieszkańcy", drugie - Bartosza Barszcza z Zespołu Szkół Komunikacji pt. "Moje miasto przyjazne dla niewidomych", a trzecie - Franciszka Nawrockiego ze Szkoły Podstawowej nr 17 pt. "Park Sołacki, plac zabaw w detalach".

AJ