Zobacz, jak odbudowano Poznań po wojnie

Brama Poznania udostępniła na swojej stronie internetowej wystawę "Miasto (re)konstruowane", która pokazuje historię powojennej odbudowy reprezentacyjnych obiektów stolicy Wielkopolski oraz towarzyszącą temu procesowi dyskusję specjalistów, decydentów i samych mieszkańców. 

Plakat. Czarne i czerwone napisy w języku polskim i angielskim: "Miasto Rekonstruowane", The City Reconstructed. - grafika artykułu
Wystawa jest dostępna online, fot. Brama Poznania.

- Świadomość skali zniszczeń Poznania z czasów II wojny światowej, w przeciwieństwie do Warszawy czy Wrocławia, nie jest dziś powszechna. Znaczne obszary śródmieścia zamieniły się w morze ruin, a sprawą kluczową było podjęcie decyzji o kształcie odbudowy. Przyjęto śmiałe założenie, by w wielu przypadkach nie przywracać form sprzed 1939 r., tylko nadać budynkom oblicze nawiązujące do architektury dawnej Rzeczypospolitej, a urbanistycznie stworzyć miasto na nowo - mówi Natalia Szenrok-Brożyńska z zespołu ds. promocji Bramy Poznania. 

Celem wystawy jest przedstawienie historii powojennej odbudowy reprezentacyjnych gmachów Poznania oraz towarzyszącej temu procesowi dyskusji specjalistów, decydentów i samych mieszkańców. 

- Chcemy podkreślić, iż powojenne oblicze architektoniczne i urbanistyczne miasta jest efektem wielkiej, intelektualnej pracy ludzi zaangażowanych w to dzieło. Na ostateczny efekt, powstały w wyniku ścierania się wielu konkurencyjnych koncepcji, wpłynęły zarówno odkrycia archeologiczne i konserwatorskie jak i ówczesne przekonania czy oczekiwania społeczne i polityczne - dodaje Szenrok-Brożyńska. 

Wystawa "Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania"  w postacie PDF-ów jest dostępna na stronie bramapoznania.pl. Znajduje się tam również nagranie z wypowiedziami twórców i film promocyjny.

Premiera wystawy pierwotnie miała odbyć się na początku listopada w Śluzie Katedralnej. Obostrzenia związane z pandemią pokrzyżowały jednak te plany.

JZ