Biznes i nauka połączyły siły w walce z wirusem

W walkę z koronawirusem aktywnie zaangażowało się poznańskie środowisko naukowe. Pierwszy polski test, wymazówki oraz masowo produkowane przyłbice ochronne są wynikiem prac naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, ale także specjalistów z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM i Grupy Technologicznej Sygnis. Partnerem tych działań jest także Grupa STER, która od lat dba o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji publicznej i dynamicznie rozwija swój dział R&D.

Biznes i nauka połączyły siły w walce z wirusem
Biznes i nauka połączyły siły w walce z wirusem

- Pandemia korona wirusa bardzo szybko przypomniała nam i nauczyła nas, że możemy działać szybko i skutecznie - mówi Maciej Szymański, Prezes Zarządu Grupy STER, która reprezentuje Poznań w ramach programu PAiH Polski Czempion.

Z powodu pandemii, wiele łańcuchów dostaw zostało zablokowanych, wiele firm stanęło z produkcją, rynek się zatrzymał. Jednak poznańskie firmy szybko zareagowały na nową sytuację, wdrażając nowe zasady pracy, czy organizując pomoc dla miejskiego szpitala.

Pierwsze sygnały, płynące z mediów, wskazywały na brak środków ochrony osobistej, przede wszystkim dla personelu medycznego. Grupa STER, rozpoczęła w związku z tym, szerokie działania:

  • rozpoczęto szycie maseczek dla służby zdrowia, dla służb utrzymania funkcjonowania gminy i powiatu w Szamotułach - jako darowiznę i wsparcie dla społeczności lokalnej;
  • przeanalizowano również potrzeby rynku w zakresie produkcji półmasek z wymiennymi filtrami.

Atutami Grupy STER stały się przede wszystkim: silny dział konstrukcji, dobrze wyposażona narzędziownia i prototypownia, rozbudowany park maszyn oraz, co najważniejsze, zaangażowany zespół.

Brakowało jednak szczegółowej wiedzy na temat wymagań nowych produktów oraz możliwości kupienia gotowych komponentów, dlatego STER zaprosił do współpracy poznańskie uczelnie.

- Zespół prof. dr. hab. inż. Michała Wieczorowskiego z Politechniki Poznańskiej oraz zespół prof. UAM dr. hab. inż. Roberta Przekopa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza udzielały nam wsparcia, prowadziły badania wykorzystując posiadaną wiedzę i zaplecze badawcze. Naukowcy sugerowali rozwiązania, wskazywali własne pomysły. Taka współpraca i takie wzajemne wsparcie doprowadziło do osiągnięcia oczekiwanych efektów w bardzo krótkim czasie. Badanie materiałów filtracyjnych oraz badania surowców użytych do produkcji potwierdzają, że praca, jaką wykonaliśmy, dobrze będzie służyć odbiorcom - wspomina Maciej Szymański.

Współpraca pomiędzy nauką i przemysłem poskutkowała również innymi efektywnymi projektami.

Poznańskie uczelnie podjęły się produkcji przyłbic ochronnych twarzy w technologii 3D, jednak mimo zaangażowania nie były wstanie wykonać więcej niż kilku sztuk dziennie. Obecnie potrzeby to kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy sztuk w ciągu dnia. W tym przypadku to przemysł pomógł uczelniom.

Wykorzystano potencjał Instytutu STER i zaprojektowano wyrób podobny do wytwarzanego w technologii 3D w Zakładzie Transferu Nowych Technologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Wykonanie formy wtryskowej zajęło kilka dni. Dzięki uruchomieniu produkcji przyłbic w technologiach wtrysku, UAM zyskał możliwość wykonania ponad tysiąca przyłbic dziennie.

Wiedza o możliwościach i posiadanym potencjale, wymiana doświadczeń, aktywna współpraca pomiędzy nauką i biznesem okazały się kluczem do sukcesu!

- Wiemy już, że nasze zespoły potrafią osiągać cele, które dla innych są szczytami niemożliwości. Z tym większą satysfakcją i uznaniem dziękujemy wszystkim uczestnikom tworzenia nowych półmasek, nowych przyłbic, nowych wymazówek, nowych maseczek ochronnych - podkreśla Maciej Szymański - Grupa STER przekazała w formie darowizny około 20 tysięcy masek P2 o wartości miliona złotych do ośrodków walki z koronawirusem w całej Polsce. Jest to podziękowanie dla wszystkich, którzy z wielkim poświęceniem pracują z czasie pandemii.