Co słychać w Poznaniu? Podsumowanie biznesowe 2020

W Poznaniu rok przywitaliśmy hucznie - gościliśmy u nas wydarzenia BSS Forum i Galę Outsourcing Stars, podczas której otrzymaliśmy kolejną nagrodę Outsourcing Stars w kategorii Miasto. Były to jedyne tak liczne wydarzenia branży usług nowoczesnych w 2020, które odbyły się fizycznie, kiedy mogliśmy być razem. 2020 rok przeniósł nas wszystkich w świat digitalowy.

zdjęcie: Artur Hoffman - grafika artykułu
zdjęcie: Artur Hoffman

Biuro Obsługi Inwestorów korzystając z nowoczesnych technologii, pozostało w stałym kontakcie z inwestorami, pracując zdalnie/hybrydowo i promowało Poznań w kraju i zagranicą.

W pierwszych miesiącach pandemii pojawiły się nowe inicjatywy i zadania dla Invest in Poznań. We współpracy z Wydziałem Oświaty przeprowadziliśmy zbiórkę sprzętu komputerowego dla uczniów, którzy nie mieli możliwości skorzystania z nauczania zdalnego, ze względu na brak komputera. Poznańskie firmy, które zaprosiliśmy do działania, okazały wielkie wsparcie i zaangażowanie w tą akcję. Przygotowaliśmy także cykl artykułów, gdzie poznańskie centra usług nowoczesnych podzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy zdalnej.

Projekt "ZaGRAjmy w Wielkopolsce" (dofinansowany z UE) przygotowany przez Biuro Obsługi Inwestorów dla branży gamedev, ze względu na ograniczenia w podróżowaniu, został przełożony na 2021 rok. W tym roku przygotowaliśmy za to materiał promocyjny - katalog poznańskich studiów gamedev, gdzie możecie zapoznać się z ich działalnością (dostępny na www.poznan.pl/inwestycje).

Na rynku nieruchomości biurowych najważniejszym wydarzeniem był start budowy Andersia Silver - najwyższego budynku w Poznaniu. 

Pozitive technologies

Konferencję online, którą zorganizowaliśmy we współpracy z firmami-Partnerami: Capgemini Software Solutions Center, Allegro S.A., Sollers Consulting, GSK Poznań Tech Hub, Sonalake, Egnyte oraz przy pomocy sponsorów: BAE Systems, Beyond.pl, F-Secure, GFT, Merixstudio, NEXT: IT, odwiedziło prawie 1 000 osób. Ponad 500 osób oglądało streaming na fanpage'u pozitive technologies. Dla naszych uczestników przygotowaliśmy scenę główną i 4 ścieżki tematyczne, których nazwy nawiązywały do poznańskich dzielnic: Jeżyce++, GrunSec, WilData, PiątkOps. W programie nie zabrakło dwóch debat, które fantastycznie poprowadził Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio oraz live podcastu "Piątki po deploy'u" prowadzonego przez specjalistów z MerixStudio. Mieliśmy także zagranicznego prelegenta Andre Kovaca. O sukcesie wydarzenia świadczy średni czas, jaki uczestnik spędził z nami: ponad 250 minut!

Jeden program stażowy - mnóstwo ścieżek rozwoju

"Stypendia na staże" Biura Obsługi Inwestorów to program realizowany od 2015 roku. Z tej formy wsparcia skorzystało już 38 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się ich dalsze losy.

Wavin Shared Services Sp. z o.o., Paulina Małecka: Do tej pory w programie organizowanym przez Miasto Poznań zorganizowaliśmy aż 7 staży. Pierwszy rozpoczął się w 2017 r., a pracownik jest członkiem Wavin Shared Services Sp. z o.o. do dziś i zajmuje teraz stanowisko Managera. Aż pięć osób, czyli prawie 72% stażystów odbywających u nas staż związało się z naszą organizacją i współpracujemy z nimi do dziś. Dwie osoby będące przed laty stażystami, zajmują obecnie stanowiska kierownicze. Pozostałe 3 osoby są specjalistami i dalej otrzymują od nas duże szanse na rozwój oraz realną do zdobycia ścieżkę kariery. Wszystkie osoby, które zdecydowały się pozostać w organizacji, pracują na podstawie umowy o pracę.

Program stażowy daje nam możliwości na rozpoznanie kompetencji pracownika, jego umiejętności i preferencji oraz sposobów radzenia sobie w sytuacji pracy pod presją czasu. Okazuje się, że wielu aplikantów wykazuje się wysoko cenionymi u nas wartościami i dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować stanowisko dopasowane do oczekiwań młodego stażysty i zapewnić mu kontynuacje rozwoju w naszej organizacji.

O pozostałych historiach: architekta, czy absolwenta Politechniki, który był naszym stypendystą, a następnie założył startup i zatrudnił nowych stypendystów, przeczytacie więcej na stronie www.poznan.pl/inwestycje.

Inwestorzy wybierają Poznan, nawet w trudnych czasach

W 2020 roku nowe projekty inwestycyjne w sektorze usług nowoczesnych, ze względu na brak możliwości przeprowadzania wyjazdów służbowych, były wyzwaniem. Na szczęście atrakcyjność inwestycyjną Poznania widać także online :). Swoje centrum usług wspólnych otworzyła firma SKF, wcześniej obecna w Poznaniu w sektorze produkcyjnym.

Mieliśmy także kilka nowych projektów, które uruchomiły firmy obecne już w poznańskim sektorze usług nowoczesnych. GSK, globalny gigant farmaceutyczny, postanowił wzmocnić swój hub IT w naszym mieście, przeformatowując jego działanie. Prostsze stanowiska zostały zlikwidowane, a na ich miejsce powstały nowe, dla osób z większym doświadczeniem i kwalifikacjami - dostosowane do poznańskiego rynku IT.

Także inna firma z tego sektora, GFT Poland, ulokowała w Poznaniu swój nowy projekt. Firma otrzymała grant Ministerstwa Rozwoju w wysokości 2,3 mln PLN na utworzenie 210 nowych miejsc pracy w ramach centrum B+R, w tym 75 w Poznaniu. GFT poszukuje specjalistów, którzy będą realizowali zadania o wysokim stopniu zaawansowania dla globalnych instytucji finansowych, a także dla sektora ubezpieczeń i przemysłu.

Swoją aktywność w Poznaniu zamierza zwiększyć także Lumen (CenturyLink), firma działająca także w branży IT.

Wiadomością o ogromnym znaczeniu dla Poznania, Polski i całego regionu Europy Środkow-Wschodniej była także zapowiedź Beyond.pl o rozbudowie ich Data Center oraz zastosowaniu jeszcze bardziej bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań. Zgodnie z planami Beyond.pl zwiększy docelowo swoją moc 5-krotnie, z 8 do 42MW, zwiększając jednocześnie zajmowaną powierzchnię prawie cztery razy.

Pod koniec 2020 roku mamy kilka otwartych projektów, które powinny zakończyć się sukcesem w 2021 roku. Stay tuned!

Produkujemy kosmetyki Nivea i opony Bridgestone, co dalej?

700 mln zł to wartość inwestycji firmy Beiersdorf AG w rozbudowę zakładu produkcyjnego w Poznaniu przy ul. Gnieźnieńskiej. Po zakończeniu rozbudowy zakład stanie się miejscem pracy dla max 800 osób (wzrost o 50 proc. w stosunku do aktualnego zatrudnienia), a jego możliwości produkcyjne wzrosną dwukrotnie.

Nowa inwestycja będzie się ubiegać o Certyfikat LEED potwierdzający zrównoważony wpływ na środowisko naturalne. Rozbudowana fabryka Beiersdorf Manufacturing Polska stanie się strategicznym centrum produkcyjnym specjalizującym się w wytwarzaniu innowacji. Docelowo będzie tam powstawało do 400 mln szt. wyrobów z portfolio Beiersdorf rocznie.

Bridgestone na inwestycje w stolicy Wielkopolski przeznaczy ponad 160 mln euro. Celem jest zwiększenie liczby wytwarzanych opon do 40 tys. dziennie. Japoński producent opon rozpoczął budowę nowych hal w lutym 2020 r. W budynkach będą mieścić się działy walcowni i wulkanizacji. Ich powierzchnia użytkowa będzie wynosiła ponad 50 tys. m2. Dzięki inwestycji pojawią się także nowe miejsca pracy.  Firma planuje zwiększyć zatrudnienie o ok. 150 osób.

Gdzie się promowaliśmy?

W 2020 roku Biuro Obsługi Inwestorów opublikowało dwa raporty. Pierwszy, dotyczący nieruchomości, we współpracy z CBRE. Następnie przekrojowy raport na temat potencjału inwestycyjnego w Polsce przygotowała firma Walter Herz, uwzględniając w nim oczywiście stolicę Wielkopolski. Nie mogliśmy z tej okazji zorganizować panelu dyskusyjnego na żywo, więc przenieśliśmy się do digitalu. Dzięki temu dotarliśmy do szerszego grona odbiorców. Miasto Poznań było obecne także na wydarzeniach organizowanych przez ABSL: ABSL Diamonds i ABSL Digital Forum. Kontynuowaliśmy nasze działania przyciągania nowych pracowników do Poznania poprzez promocję na festiwalu pracy JOBICON, konferencji IT 4developers. Owocna współpraca z Brytyjsko-Polsko Izbą Przemysłowo-Handlową przerodziła się w kilka eventów online dotyczących wyzwań, jakie przyniósł nam 2020 rok.

Liczymy na to, że 2021 rok da nam więcej okazji do spotykania się na żywo i bycia razem. W Poznaniu mamy wspaniałą społeczność biznesową, otwartą na nowych pracodawców i pracowników. Do zobaczenia wkrótce! #działamy

sieci społecznościowe