Firmy IT wspierają poznańskich nauczycieli akademickich!

Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan zaprasza organizacje działające w branży IT do wzięcia udziału w projekcie "Grant dla młodych nauczycieli akademickich na kierunkach informatycznych w Poznaniu". Projekt powstał w celu utworzenia funduszu na granty dla młodych kadr poznańskich uczelni, a tym samym wsparcia kształcenia specjalistów, którzy w przyszłości będą rozwijali swoje kariery w lokalnych firmach IT. 

Grant dla młodych nauczycieli akademickich na kierunkach informatycznych w Poznaniu! - grafika artykułu
Grant dla młodych nauczycieli akademickich na kierunkach informatycznych w Poznaniu!

Miniony rok znacząco przyśpieszył rozwój branży IT nie tylko w Poznaniu, ale również w całym kraju. Podczas pandemii wzrosło zapotrzebowanie na produkty i usługi internetowe, a więc - na specjalistów, którzy by dostarczali owe rozwiązania. W roku 2021, 87% firm planuje wzrost zatrudnienia, a dzięki dużemu potencjałowi edukacyjnemu miasta, poznański sektor IT ma dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Jest to też świetny czas by wesprzeć młodych wykładowców zaangażowanych w jakościowe kształcenie zawodowe specjalistów IT. Właśnie ta idea leży w istocie projektu "Grant dla młodych nauczycieli akademickich na kierunkach informatycznych w Poznaniu".

- Poznań prężnie się rozwija jako ośrodek technologiczny. Co roku miasto przyciąga nowych inwestorów z branży IT, m.in. dzięki wykwalifikowanej kadrze, która jest obecna w Poznaniu. Warto więc docenić osoby, które przyczyniają się do rozwoju potencjału edukacyjnego w naszym mieście, a zarazem nawiązać współpracę w uczelniami, by mieć nieprzerwany dostęp do kompetentnych pracowników - mówi Katarzyna Sobocińska, Zastępczyni Dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania.

Jakie są cele projektu?

W ramach projektu sponsorzy będą współpracowali z uczelniami w celu realizacji patronackich prac inżynierskich oraz wprowadzenia do programu nauczania przedmiotów ukierunkowanych na biznes IT. Co więcej, planowane jest utworzenie wspólnie uzgodnionych specjalności zawodowych. Poza wpływem na program nauczania oraz współpracy w zakresie prac dyplomowych, sponsorzy projektu zyskają możliwość promowania jako pracodawcy wśród studentów i absolwentów kierunków informatycznych.

Na czym polega program udzielania grantów?

Granty będą przyznawane adiunktom z doświadczeniem min. 2 lata, młodym doktorom o uprawnieniach dydaktycznych uczelni wyższych oraz prowadzącym zajęcia na kierunkach informatycznych.

Sponsorzy deklarują wpłaty na rzecz grantu przez okres 3 lat. Utworzony fundusz będzie rozdzielony wśród najlepszych młodych naukowców. Zostaną oni wyłonieni w konkursie ogłoszonym przez WZP Lewiatan. Na wybór laureatów konkursu będzie miała wpływ komisja składająca się z reprezentantów sponsorów projektu oraz wyniki badań prowadzonych przez Internet wśród studentów, pracodawców i sympatyków IT.

- Kompetencje zespołu to kluczowy zasób w firmach IT, jednak pozyskiwanie nowych specjalistów to ogromne wyzwanie dla całej branży. Inwestycja w edukację naszych przyszłych pracowników oraz zaangażowanie w tworzenie programu nauczania to skuteczny sposób na rozwiązanie narastającego problemu braku pracowników i odpowiednich kompetencji w firmach IT - mówi Piotr Śledź, prezes IT.integro i jeden ze sponsorów projektu.

Dowiedz się więcej o projekcie i weź w nim udział!

Aby dowiedzieć się więcej na temat projektu lub dołączyć jako sponsor, prosimy o kontakt z organizatorami projektu wysyłając e-mail na adres: bstasch@wzp.org.pl

Załączniki