Girl power w poznańskim IT! #GRLPWR

Międzynarodowy Dzień Kobiet, to co roku świetna okazja, żeby pokazać potencjał kobiet w biznesie. Poznańskie firmy IT od lat dbają o rozwój swoich pracowniczek i walczą o większą feminizację zdominowanej przez mężczyzn branży. Jak? Przeczytajcie sami!

fot. FlexDev - grafika artykułu
fot. FlexDev

Sztywne podziały ról zawodowych według płci zdecydowanie tracą na znaczeniu na współczesnym rynku pracy. Udowadniają to kobiety działające w branży IT, stereotypowo postrzeganej jako pole specjalizacji mężczyzn. - Programowanie to wyzwanie intelektualne, trzeba coś wymyślić i rozwiązać - ten rodzaj myślenia nie ma płci - mówi Urszula Szczepaniak pracująca na stanowisku inżynierki oprogramowania w firmie Sonalake. - Kobiety często do rozwiązania problemu podchodzą inaczej, niż mężczyźni i to uważam za bardzo wartościowe.

Coraz więcej kobiet potwierdza tę tezę, śmiało wkraczając w świat nowoczesnych technologii i branżę IT. W firmie Capgemini kobiety obejmują 38% wszystkich stanowisk kierowniczych. Blisko 1/3 stanowisk specjalistycznych oraz zarządzających w firmie GSK Tech jest zajmowana przez kobiety. To nie jedyny sposób, w jaki firma aktywnie wspiera rozwój kobiet - GSK, podobnie jak i Capgemini, należy do grupy partnerów technologicznych ubiegłorocznej edycji Women In Tech Days. To wyjątkowe wydarzenie skupia się na wspomaganiu ich karier w branży technologicznej. Podczas dwudniowych warsztatów uczestniczki mogły wziąć udział w specjalistycznych warsztatach, sesjach mentoringowych i zróżnicowanych panelach dyskusyjnych.

Bardzo ważnym działaniem w tworzeniu otwartej na wszystkich przestrzeni pracy jest pokazywanie nowych możliwości i perspektyw. Nierzadko wybranie wymarzonej drogi zawodowej wiąże się z obawami - zwłaszcza wśród kobiet, które wkraczają w branżę zdominowaną przez mężczyzn. Wsparcie w tej kwestii zapewnia szkoła FlexDev Academy, która oferuje kursy z programowania i testowania od podstaw. Pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów przyszłe programistki mogą zdobyć niezbędną wiedzę do dalszego rozwoju. Ponadto, po ukończeniu kursu, szkoła oferuje możliwość podjęcia stażu w zaprzyjaźnionej firmie Next Technology, gdzie blisko połowę zespołu stanowią kobiety!

Zrozumienie potrzeb kobiet i pomoc w stworzeniu przyjaznego środowiska pracy wymaga również współpracy ze strony samych zainteresowanych. Rozumie to społeczność firmy Sii Polska, w której powstała grupa Sii Power Women Community. - Pracuję z kobietami, które zaczynają swoją karierę, jak też i z tymi, które mają ugruntowaną pozycję na wysokich stanowiskach managerskich. I, mimo że w Sii wszyscy nasi pracownicy niezależnie od płci traktowani są jednakowo i mają równe szanse na rozwój, od lat widzę, jak bardzo my, dziewczyny, potrzebujemy siebie nawzajem - mówi Joanna Kucharska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w Sii Polska. Innym przykładem współpracy kobiet jest społeczność stworzona w firmie Capgemini - Women@Capgemini, która między innymi stworzyła projekt grantowy Capgemini IT Girls Revolution Academy polegający na organizowaniu spotkań, webinarów i konkursu dla 64 uczestniczek ze szkół ponadpodstawowych na temat nowych technologii.

Kobiety pracujące w branży informatycznej przestają być niecodziennym zjawiskiem. Zaangażowaniem, determinacją i pomysłowością udowadniają, że są równie dobre, a nawet lepsze od swoich kolegów z pracy. W końcu, jak przypomina inżynierka oprogramowania w firmie Sonalake Martyna Zarzycka: - Branża IT została zdominowana przez mężczyzn, ale nie zapominajmy, że to właśnie kobieta była pierwszą na świecie programistką!