#InvestinPoznan

Poznań jest jednym z największych miast Polski - silnym ośrodkiem akademickim, biznesowym i targowym. Mieszka tu ponad 550 tysięcy osób, co daje Poznaniowi piąte miejsce w Polsce. Dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz wysoka jakość życia w mieście pozytywnie wpływają na rozwój biznesu, ale w Poznaniu dbamy także o work-life balance.

fot. dronujemy.com
fot. dronujemy.com

Biznes na światowym poziomie

Dzięki atrakcyjnej lokalizacji Poznań jest bardzo istotnym ośrodkiem biznesowym na mapie Polski. Bliskość Warszawy i Berlina oraz dostępność wykwalifikowanych specjalistów dają możliwość rozwoju - szczególnie firmom z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz z branży IT. Branżami priorytetowymi dla Miasta Poznania są także R&D oraz produkcja zaawansowana technologicznie.

W Poznaniu od lat działają Volkswagen, Franklin Templeton, Bridgestone, GSK, TomTom, Nivea, Allegro i wiele innych światowych marek, które dynamicznie się rozwijają. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba centrów działających w sektorze usług nowoczesnych w Poznaniu wzrosła dwukrotnie. Obecnie w branży BPO/SSC zatrudnionych jest około 18 tysięcy pracowników. Znacząca większość poznańskich centrów nowoczesnych usług dla biznesu zajmuje się procesami IT (48%) oraz F&A (32%), a aż dziewięć firm obsługuje klientów w co najmniej 10 językach.

Co piąty mieszkaniec Poznania jest studentem!

W mieście prężnie działają 22 uniwersytety, które kształcą ponad 113 tysięcy młodych ludzi. Natomiast każdego roku rynek pracy wzbogaca się o około 30 tysięcy absolwentów. W ofercie poznańskich szkół wyższych jest około 250 kierunków studiów, także o profilu Master of Business Administration (MBA). Wyróżniają się przede wszystkim kierunki ekonomiczne i filologiczne na bardzo wysokim poziomie, ale także kierunki techniczne i informatyczne, które przyciągają do Poznania przyszłych inżynierów. Działalność naukową wyższych uczelni uzupełniają dziesiątki placówek naukowo-badawczych i rozwojowych.

Rozwijający się rynek nieruchomości biurowych

W tym roku Poznań przekroczył pułap pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co oznacza, że dynamicznie zyskuje nowe zasoby nieruchomości w różnych częściach miasta. Ikoną stał się usytuowany w centrum miasta biurowiec Bałtyk, ale rośnie także kompleks Nowy Rynek, który tworzy pomost pomiędzy istniejącymi już biurowcami przy ul. Królowej Jadwigi (Andersia, Maraton), a planowaną nową dzielnicą Poznania - Wolne Tory. W zachodniej części miasta dynamicznie rozwija się nowoczesny kompleks Business Garden oraz rosną kolejne Pixele (drugi i trzeci budynek zostaną oddane do użytku odpowiednio w 2021 i 2022 roku).

Po bardzo udanych wynikach sprzedaży nieruchomości miejskich w 2019 roku, które przekroczyły zakładane cele, Miasto Poznań promuje kolejne działki. Priorytetem jest zrównoważony rozwój we wszystkich częściach miasta, dlatego realizowane są rewitalizacje w ramach Projektu Centrum (pl. Kolegiacki, ul. Święty Marcin, pl. Wiosny Ludów, ul. Ratajczaka, ul. Taczaka, ul. Garncarska), a podczas nadchodzących targów MIPIM w Cannes promowane będą miejskie tereny na północ od Ostrowa Tumskiego oraz bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne na Łacinie (w okolicy centrum handlowego Posnania).

Wysoka jakość życia

Poznań jest prawdziwym centrum kulturalnym, dzięki kilkudziesięciu corocznym imprezom (wśród nich m.in.: OFF CINEMA - festiwal filmów dokumentalnych, Animator - międzynarodowy festiwal filmów animowanych, czy Short Waves Festiwal dla fanów krótkich metraży, ale także festiwale muzyczne: Ethno Port Festival, Enea Spring Break oraz wakacyjny festiwal #NaFalach). Poznań jest również gospodarzem Malta Festival - wydarzenia od lat gromadzącego tysiące uczestników, którzy w przestrzeni miejskiej doświadczają sztuki alternatywnej.

Miasto może pochwalić się także wysokiej jakości bazą hotelową i restauracyjną (500 restauracji i barów, w tym 60 restauracji z przewodnika Gault&Millau), ale naszą prawdziwą dumą są zielone tereny rekreacyjne we wszystkich częściach Poznania. Miasto jest otoczone czterema jeziorami, które dają przestrzeń fanom biegania, nordic walkingu, pływania, wioślarstwa, czy po prostu grillowania.