Jak pracuje i rekrutuje w czasach pandemii sektor usług nowoczesnych? Cz. 2.

Poznańskie firmy z sektora usług nowoczesnych świetnie radzą sobie z przeprowadzaniem zdalnych rekrutacji i wdrożeniem nowych pracowników. Pracownicy Allegro, Capgemini Software Solutions Center, Carlsberg Shared Services, GSK, GFT, Franklin Templeton, John Deere, MAN Shared Services Center, Miele, O-I Global Business Services (GBS), Nordcloud, Sii opowiedzieli nam, jak te procesy przebiegają w ich firmach.

Sektor usług nowoczesnych pracuje z domu
Sektor usług nowoczesnych pracuje z domu

John Deere

Od ubiegłego tygodnia wprowadziliśmy tymczasowy "hiring freeze", ponieważ nasz globalny zarząd musiał wykonać przegląd wydatków biznesowych w czasie pandemii. Uważamy go za "inteligentny hiring freeze", co oznacza, że nadal rekrutujemy na stanowiska krytyczne, ale poziom akceptacji został podniesiony do najwyższego poziomu zarządu firmy Johna Deere. Uważamy, że sytuacja wkrótce się zmieni i będziemy mogli kontynuować naszą ścieżkę wzrostu.

Planujemy zatrudnienie w obszarach finansów, zarządzania dostawami, HR, obsługi klienta oraz działu IT. Zatrudniliśmy już kilku nowych pracowników online, przez Skype'a.

Nowi pracownicy, którzy rozpoczęli pracę 1 kwietnia, pojawili się na krótkim spotkaniu w biurze, aby otrzymać niezbędne dokumenty oraz sprzęt IT, zapewniliśmy jednocześnie bezpieczeństwo wszystkich pracowników podczas tego spotkania.

Ponieważ zespół nowych pracowników składał się z 6 pracowników, podzieliliśmy ich na dwie grupy na różnych spotkaniach, aby zachować dystans fizyczny. Pracownicy otrzymali umowy i inne niezbędne dokumenty do podpisania, laptopy i instrukcje od kolegów z działu IT. Po wyposażeniu ich w sprzęt IT, nowi pracownicy wrócili do domu i tego samego dnia otrzymali wirtualne szkolenie w zakresie BHP oraz pierwszą część szkoleń z zakresu onboardingu.

W pierwszym tygodniu zaplanowaliśmy spotkania Skype'a, aby uzupełnić szkolenia i zapewnić wirtualne spotkania z bezpośrednimi przełożonymi. Wiele z naszych wewnętrznych szkoleń od dawna już odbywało się online. Nasze biuro jest otwarte, więc pracownicy mogą też przychodzić do biura i odbierać pocztę. W tym przypadku zapewniamy odpowiednie przygotowanie biura (czyszczenie/dezynfekcja) oraz zachowanie fizycznej odległości między naszymi pracownikami. Większość naszych kolegów wybrała jednak skuteczną pracę z domu, którą popieramy!

MAN Shared Services Center

14 osób - tylu nowych pracowników powitaliśmy w firmie MAN Shared Services Center w samym kwietniu 2020! Serdecznie gratulujemy nowym osobom, które pozytywnie przeszły zdalny proces rekrutacji, i zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach rozwoju w ramach MAN SSC. 

Dołącz do nas - podczas zdalnej rekrutacji zapraszamy kandydatów do dyskusji (telefonicznej i poprzez Skype) na temat zakresu obowiązków, wspólnych oczekiwań względem współpracy oraz oferowanych warunków i świadczeń. Bez wychodzenia z domu.

Onboarding! - po pozytywnym przejściu zdalnego procesu rekrutacji - czas na wdrożenie online. Dzięki skutecznej współpracy kilku działów firmy, w pierwszej części onboardingu nasi Trenerzy prezentują pracę firmy od podstaw. Nowi pracownicy zapoznają się z portfolio produktów MAN, strategią firmy i procesami wykonywanymi w MAN SSC; przechodzą też szkolenie z zakresu Compliance oraz BHP. Mają okazję porozmawiać z działem IT oraz HR i dostać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Moja nowa praca - następny krok to wdrożenie stanowiskowe, w trakcie którego każda nowa osoba zapoznaje się ze swoim zespołem i zaczyna poznawać i wykonywać procesy pod okiem dedykowanego Opiekuna wdrożenia oraz Team Leadera. Dostarczamy zarówno materiały pisemne jak i w formie video, codziennie zdzwaniamy się zespołowo i omawiamy ważne dla nas kwestie przy porannej kawie. Wszystko to również w trybie "home office".

99% online - taki procent naszych pracowników obecnie wykonuje swoje zadania w ramach "home office". Każdego, kto chciałby dowiedzieć się o nas więcej, zapraszamy do zapoznania się z otwartymi obecnie wakatami oraz informacjami na stronie: https://manssc.pl/ lub naszym profilu LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/manssc/

Miele

Rekrutacje w Miele prowadzimy na razie wyłącznie przez Skype'a. Obecnie szukamy kandydatów na pozycje SAP Business Analyst oraz SAP Consultant. To, ile zatrudnimy osób, zależy od tego ilu ciekawych kandydatów spotkamy, możliwości mamy spore. Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Rekrutacja do naszej firmy jest w większości przypadków jednoetapowa, głównie opiera się na dość swobodnej rozmowie z kandydatem, aby sprawdzić jego dotychczasowe doświadczenie, motywację do pracy czy podejście do życia. Z naszej strony staramy się przybliżyć kandydatom specyfikę naszej działalności (grupy i naszego lokalnego Miele Global Services). Przedstawiamy ofertę firmy, opisujemy benefity, reguły związane z czasem pracy, obecnie przyjętą formą współpracy. Team Leader danego zespołu szczegółowo opowiada jak wygląda praca w dziale, jakie kompetencje są dla nas ważne, kogo poszukujemy.

Potem przechodzimy do części z pytaniami kierowanymi do kandydata, pytamy o dotychczasowe doświadczenie, uczestnictwo we wcześniejszych projektach, motywację związaną ze zmianą pracy. Jeśli kandydat dopiero rozpoczyna swoją karierę bardziej skupiamy się na jego potencjale czy nastawieniu do przyszłej pracy.

Spotkanie online trwa ok. 60 minut. Nie ma tutaj dużej różnicy w stosunku do wcześniejszej formy spotkań. Chyba że uwzględnimy czas, który kandydat przeznaczał wcześniej na dotarcie na Pastelową, do naszego biura.

W przypadku stanowisk z SAP, na które obecnie najbardziej intensywnie rekrutujemy, planujemy również dodatkowy etap rekrutacji, tj. rozmowę z naszymi kolegami z centrali w Niemczech.

Wdrożenie do pracy też przeprowadzamy online (Skype, Microsoft Teams, etc.). Nowy pracownik pojawia się w biurze tylko przez chwilę w pierwszym dniu, aby odebrać sprzęt. Planujemy wizytę w ten sposób, aby ograniczyć do minimum liczbę kontaktów z innymi osobami. Niezwykłe czasy wymagają kreatywnych rozwiązań - dla nowych pracowników przygotowaliśmy np. wirtualny spacer po naszym nowym biurze. Niech chociaż w ten sposób złapią swój pierwszy emocjonalny kontakt z nową firmą.

O-I Global Business Services (GBS)

Prowadzenie procesów rekrutacyjnych w dobie pandemii COVID-19 wiąże się z koniecznością pokonania wielu barier. Jest to poważne wyzwanie zarówno dla działu HR, jak i dla kandydatów.  Dział HR O-I Global Business Services (GBS) zaimplementował rozwiązania, które pozwalają nam na sprawne przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych i weryfikację najlepszych kandydatów. Wypracowaliśmy również skuteczny model zdalnego wdrażania do firmy osób nowozatrudnionych.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni do podejmowania bardziej ostrożnych decyzji biznesowych. Rekrutacja na niektóre stanowiska jest wstrzymana do odwołania. W tej chwili O-I Global Business Services (GBS) posiada pewną liczbę wakatów; rekrutujemy przede wszystkim na stanowiska kluczowe z punktu widzenia podtrzymania płynności naszych procesów biznesowych. O-I Global Business Services (GBS) jest bardzo atrakcyjnym pracodawcą, więc publikowane przez nas oferty pracy cieszą się dużym zainteresowaniem. 

Nordcloud

Tryb pracy zdalnej nie jest nam obcy w Nordcloud. Sporo międzynarodowych projektów realizujemy w trybie #remote a teraz korzystamy z tego przyzwyczajenia z jeszcze większą mocą. Teraz tylko wzmacniamy kulturę pracy zdalnej. Rekrutacje prowadzimy online, przez wideo rozmowy. Korzystamy ze Slacka, stworzyliśmy nowe kanały grupowe w tym np globalny #virtual-coffee. Tam, umawiamy się z pomocą aplikacji Donut na wirtualne kawy z 3-4 osobami z całej firmy. Losowo i regularnie. Jest fun.:) Można porozmawiać z tymi, których nawet jeszcze nie spotkaliśmy, w końcu jest nas ponad 450 osób. Chętnie też wymienialiśmy się zdjęciami, jak wyglądają nasze biura domowe.

W Polsce wdrożyliśmy codzienną, wirtualną kawę o stałej porze, każdy ma zaproszenie w kalendarzu i dołącza w miarę możliwości. Co ciekawe, wcale nie rozmawiamy wtedy o pracy czy covidzie, to nasze nieformalne 30 minut.:) Są zespoły, które zainicjowały piwo-oniline więc spotykają się w wybrane wieczory, niemal tradycyjnie.:) W nadchodzący piątek nasze kobiety organizują w podobnej formule Ladies-Night. 

Właśnie dołączyło do nas 8 nowych osób z różnych lokalizacji (Bytom, Gdańsk, Warszawa, Wrocław) to oznacza zdalny onboarding.:) Część globalną, która jest u nas standardem, bez względu na wirus opisaliśmy tutaj: https://nordcloud.com/global-induction/

Dajemy sobie radę, z pomocą przychodzi mnóstwo narzędzi, z których korzystamy na codzień: Trello, G-Suite, Zoom.;) No i nasza determinacja! 

News -> W tym miesiącu dobiliśmy do liczby 115 pracowników.;)

Rekrutujemy na stanowiska:
1. Azure Cloud Architect: https://nordcloud.com/careers/azure-cloud-architect-21815bc9e73601/

2. Cloud Cost Analyst: https://nordcloud.com/careers/cloud-cost-analyst-b2f8bbb936fc01/

3. Office Coordinator: https://nordcloud.com/careers/office-coordinator-a5735d0351d501/     

Sii

Infrastruktura Sii była projektowana z założeniem możliwości pracy zdalnej dla wszystkich pracowników i od ponad 6 miesięcy, dzięki wdrożeniu narzędzi chmurowych oraz inwestycji w przepustowość, jesteśmy na obecną sytuację przygotowani.

W Sii korzystamy z możliwości Office 365. Wszyscy pracownicy mogą:

  • prowadzić wirtualne spotkania
  • korzystać ze wszystkich wykorzystywanych na co dzień narzędzi - systemu CRM, raportów BI, narzędzi pakietu Office, Portalu Intranetowego i wielu innych
  • edytować i wymieniać się plikami online
  • dotrzeć do dowolnych danych.

W Sii jesteśmy przygotowani także na rekrutacje w trybie zdalnym. Nasze oferty pracy są dostępne na stronie: sii.pl/oferty-pracy. Rozmowa rekrutacyjna także odbędzie się online, a jeśli zaprosimy Cię do pracy w Sii umowę i potrzebny sprzęt dostarczy Ci kurier. Rozpoczniesz pracę w trybie zdalnym i tak samo poznasz nowych współpracowników.

Komentarz eksperta ds. rekrutacji z firmy Experis nt. rekrutacji w IT:

Wiele firm z branży IT od dłuższego czasu z powodzeniem realizuje zdalnie procesy rekrutacyjne oraz zapewnia możliwość pracy w trybie home office. Są jednak organizacje, dla których jest to nowość i obecna sytuacja wymaga od nich całkowitej reorganizacji swojego trybu działania.

Aby procesy rekrutacji oraz onboardingu były skuteczne, istotne jest odpowiednie zaplecze technologiczne, na przykład dostęp do aplikacji, które umożliwiają odbycie dobrej jakości rozmowy w formie wideo. Dodatkowo, jednym z istotnych etapów rekrutacji jest test wiedzy technicznej. Firmy starają się stworzyć odpowiednie narzędzia, które dają kandydatowi możliwość wykonania go w zaciszu domowym oraz zagwarantować potencjalnemu pracodawcy, że został on rozwiązany w pełni samodzielnie.

Jednym z wyzwań dla pracodawców jest także proces onboardingu, ponieważ dla wielu osób istotna jest możliwość poznania kultury organizacyjnej firmy, integrując się z ludźmi, którzy ją tworzą. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania, które zapewniają pracownikowi dostęp do bazy wiedzy oraz szkoleń w formie wideokonferencji.