Jak pracuje i rekrutuje w czasach pandemii sektor usług nowoczesnych? część 4

Zebraliśmy mnóstwo informacji o tym, jak przebiega praca zdalna w poznańskich firmach. Dlatego zapraszamy na kolejną część artykułu, w której więcej o trzech firmach z sektora usług nowoczesnych: summ-it, MARS Global Services, Sollers Consulting oraz Century Link.

Praca zdalna jest teraz standardem w większości centrów nowoczesnych usług dla biznesu i firm IT w Poznaniu - grafika artykułu
Praca zdalna jest teraz standardem w większości centrów nowoczesnych usług dla biznesu i firm IT w Poznaniu

summ-it

W trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników, od dnia 16.03.2020 r. podjęliśmy decyzję dotyczącą wdrożenia 100% pracy zdalnej do odwołania. Nasze biuro pozostaje jednak otwarte w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowych. Niemniej jednak przed wejściem do biura obowiązkiem jest zachowanie odpowiedniej odległości między pracownikami, noszenie maseczki oraz dezynfekowanie rąk. Stworzyliśmy kalendarz, w którym informujemy o planowanym przyjeździe do biura. W ten sposób unikamy nadmiernej ilości osób w jednym pomieszczeniu. W praktyce zdecydowana większość pracowników pozostaje jednak w domach.

W summ-it zarządzenie całkowitej pracy zdalnej było stosunkowo łatwe do wdrożenia, ponieważ każdy z naszych pracowników jest wyposażony w indywidualny laptop, a w nim VPN, który umożliwia dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Nasi pracownicy nie tylko w tym trudnym czasie, ale również na co dzień mają możliwość pracy zdalnej, dlatego zmiana nie wpłynęła znacząco na naszą kulturę pracy.

Wszelkie spotkania odbywają się za pomocą aplikacji Microsoft Teams, przez co pracownicy są w stałym kontakcie. W ramach integracji całego zespołu, codziennie o godzinie 13:00 spotykamy się na "wirtualnej kawie", a co dwa tygodnie organizujemy spotkanie "all hands", na którym przedstawiamy sytuację bieżącą w organizacji. Jest to klucz do dobrej komunikacji oraz świadomości, co aktualnie dzieje się w firmie.

Procesy rekrutacyjne prowadzone są całkowicie zdalnie. Zaraz po selekcji nadesłanych CV, pierwszym etapem jest kontakt telefoniczny z wybranymi kandydatami. Rozmowa ma na celu poznanie kandydata oraz jego oczekiwań. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z bezpośrednim przełożonym za pomocą MS Teams, mająca na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności wymaganych na danym stanowisku.

Proces onboardingu został dostosowany do aktualnej sytuacji i również prowadzony jest całkowicie zdalnie. Pierwszy taki proces w summ-it odbył się już 1 kwietnia. Cały dzień szkoleń zaplanowany został za pomocą telekonferencji, podczas której zrealizowano wszystkie kroki procesu wdrożenia na stanowisku pracy.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej, zapraszamy na naszą stronę www: www.summ-it.pl lub na oficjalny profil na LinkedIn: www.linkedin.com/company/summ-it-z-o.o./

MARS Global Service Finance i MARS Global Service Commercial

Wiemy, że Mars przede wszystkim kojarzy się z batonami lub poznańską fabryką gum Mars Wrigley. To dobrze, ponieważ to właśnie z fabryki przenosimy najlepsze praktyki związane z bezpieczeństwem! Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pracy naszych Współpracowników, ich rodzin oraz wszystkich osób, z którymi kontaktujemy się w toku działalności, są dla nas bezwzględnym priorytetem. Chcemy mieć pewność, że robimy wszystko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Od rekrutacji po zatrudnienie, również wdrożenie do organizacji, zespołu oraz stanowiska odbywa się całkowicie wirtualnie. Ostatnie tygodnie sporo nas nauczyły w tym zakresie i udoskonaliliśmy nasze podejście. Monitorujemy i stale dopasowujemy się do otrzymywanych informacji zwrotnych, by ulepszyć doświadczenia kandydatów i Współpracowników.

  • REKRUTACJA

Wszystkie etapy rekrutacji realizowane są poprzez Skype lub MS Teams. Ostatni etap rekrutacji przeprowadza manager rekrutujący, który konkretyzuje oczekiwania na stanowisku i odpowiada na pytania kandydata. Zmieniła się forma kontaktu, ale nie nasze podejście: nadal szukamy osób, które będą chciały rozpocząć z nami długofalową karierę.

  • ZATRUDNIENIE

Podczas zatrudnienia działamy przy pomocy kurierów, by dostarczyć zniezbędne dokumenty oraz sprzęt. Minimalizujemy konieczność realizacji badań medycyny pracy. W sytuacji, gdy są konieczne, opłacamy dotarcie na miejsce taksówką do prywatnej placówki medycznej. Zdajemy sobie sprawę, że sprzęt i narzędzia pracy są niezbędne, by sprawnie rozpocząć pracę.

Wiemy, że świadomość tego, co się będzie działo pozwala zminimalizować stres związany ze zmianą. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pracy nowi Współpracownicy mogą liczyć na bieżący kontakt zarówno z zespołem Talent Acquisition, jak i z przełożonym. Na każdego nowego Współpracownika czekamy z radością!

  • WDROŻENIE NOWYCH PRACOWNIKÓW

Dzięki wykorzystaniu Skype czy MS Teams nie tylko realizujemy szkolenia, ale również poznajemy się, integrujemy i wymieniamy doświadczeniami. W ten sposób dbamy o poczucie przynależności do Mars Global Services. Niezmiennie realizujemy plan szkoleń wdrożeniowych, zmieniła się jedynie ich forma - na wersję wirtualną. We wdrożenie stanowiskowe angażuje się zarówno bezpośredni przełożony, jak też pomocni koledzy i koleżanki z zespołu. Nie da się ukryć, że brakuje nam wspólnych spotkań, dlatego okres pracy zdalnej wykorzystujemy m.in. na planowanie tego, jak nadrobimy zaległości, gdy wrócimy do biura!

Mars jest globalną firmą z branży spożywczej pozostającą w rękach rodziny. Daje nam to unikalną na rynku wolność w stałe reinwestowanie zysków zgodnie na własnych warunkach. Stale wspieramy rozwój biznesu w poznańskich centrach usług wspólnych i rozwijamy istniejące już zespoły. Aktualne ogłoszenia znajdują się na careers.mars.com.

Sollers Consulting

#PRACA ZDALNA

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, obecnie w Sollers Consulting wszyscy pracujemy zdalnie. Dzięki polityce home office byliśmy przygotowani do tego wyzwania, choć nie ukrywamy, że brakuje nam chwil spędzonych razem w biurze. Staramy się zrobić wszystko, żeby w zaciszach domowych odtworzyć tę samą atmosferę pracy. Z pomocą przyszła nam metodologia Scrum. W obrębie naszych zespołów każdego dnia rano łączymy się więc na Scrum meeting. Dzięki temu możemy zobaczyć się z całym teamem i wiemy na jakim etapie w realizacji danego zadania jesteśmy.

#REKRUTACJA

Wszystkie procesy rekrutacyjne realizujemy całkowicie zdalnie. Aktualne oferty pracy można znaleźć tutaj: https://career.sollers.eu/

#ONBOARDING

W marcu stanęliśmy także przez wyzwaniem reorganizacji procesu onboardingu. Podobnie jak w przypadku rekrutacji udało nam się zaadaptować proces całkowicie zdalny, a my możemy pochwalić się udanym wdrożeniem 17 pracowników z 3 różnych krajów.

#EMPLOYER BRANDING

Sollers Consulting od zawsze jest aktywnym uczestnikiem i organizatorem wydarzeń employer brandigowych. Bardzo brakuje nam możliwości spotkania się z kandydatami - dlatego postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie alternatywne - webinary. Do tej pory odbyły się: ,,The advantages of Agile in uncertain times" i "Sollers meet-up".

#INTEGRACJE

Stawiamy na pracę zespołową, dlatego integracja jest dla nas niezwykle ważna. Kreatywność naszych Sollersów nie zna granic. Kalambury, rozmowy przy lampce wina po godzinach pracy to tylko kilka z przykładów takich spotkań. Na naszym komunikatorze Sollersi chetnie dzielą się ze sobą ciekawymi inicjatywami organizowanymi online (sztuki, zajęcia yogi), ale także pomysłami na kreatywne zajęcia dla dzieci.

Century Link

Od samego początku pandemii uważnie monitorowaliśmy sytuację i podjęliśmy niezbędne kroki, aby zacząć działać zdalnie. Nasi pracownicy mają możliwość pracy zdalnej od czasu do czasu, a my zapewniamy im wszystkie niezbędne narzędzia i dostęp do sieci wewnętrznej. Oczywiście, nigdy nie doświadczyliśmy tak wyjątkowej i trudnej sytuacji, która zmusiłaby nas do pracy całkowicie z domu, bez określonych ram czasowych. Jednak domowe biuro okazało się skuteczne.

Brak bezpośredniego kontaktu z innymi członkami zespołu i kierownictwem, może być trudny dla wielu pracowników, dlatego ciężko pracujemy, aby uczynić pracę w domu możliwą do wykonania
i utrzymać ducha zespołu!

Zespoły zarządzające koncentrują się na utrzymywaniu bezpośredniego kontaktu ze wszystkimi pracownikami, nadzorowaniu ich pracy, udzielaniu informacji zwrotnych i angażowaniu się w różne czynności poza pracą. Praca w domu zbliżyła zespoły i pokazała, jak ważna jest komunikacja z innymi kolegami. Chętnie używamy kamer na każdym spotkaniu, aby pokazać, jak żyjemy, spędzamy czas, poznajemy nasze rodziny. To pomaga nam przezwyciężyć sytuację zewnętrzną i utrzymać naszą obsługę i ducha zespołu na najwyższym poziomie.

Spędzamy również dużo wolnego czasu razem. Nasi pracownicy stworzyli drużynę e-sportową i regularnie spotykają się po pracy online, aby podbić wirtualny świat. Ci, którzy chcą nabrać formy, używają nowoczesnych technologii do wspólnego treningu, a nawet rywalizują ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych za pomocą aplikacji mobilnych.

Nasze biuro pozostaje otwarte i nadal niektórzy wolą pracować z biura. Zachowujemy dystans, odkażamy cały obszar roboczy i używamy środków ochrony osobistej, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Pomimo obecnej sytuacji, stale rekrutujemy nowych pracowników na różne stanowiska, w zespołach zlokalizowanych na całym świecie. Aktualne oferty pracy można znaleźć tutaj:

https://jobs.centurylink.com/search/?createNewAlert=false&q=poznan

Cały proces rekrutacji odbywa się w Century Link zdalnie. Wywiady z kandydatami odbywają się za pośrednictwem MS Teams podczas wideokonferencji z zespołem zarządzającym. Gdy rekrutacja się powiedzie, wszystkie umowy i narzędzia są wysyłane na adres domowy nowo zatrudnionej osoby, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom.

Wszystkie szkolenia i spotkania odbywają się online, przy użyciu komunikatorów internetowych i platform edukacyjnych. Przez cały ten czas pozostajemy w bezpośrednim kontakcie z nowymi pracownikami, aby czuli się mile widziani, ponieważ rozumiemy, że byli przyzwyczajeni do innej formy onboardingu.

Transcosmos

Wszyscy pracownicy z naszego oddziału w Poznaniu obecnie pracują zdalnie. Dopasowaliśmy odpowiednie procedury i pracę zdalną do siebie aby zachować m.in. należyte bezpieczeństwo teleinformatyczne zarówno klientów jak i pracowników. Przenieśliśmy się z sal spotkań na platformy online, ale codziennie widzimy się z naszymi zespołami. Zdecydowana większość pracy odbywa się zdalnie, jedynie od czasu do czasu osoby z "back-office' pojawiają się w biurze ale mają je wtedy całe dla siebie!

Po krótkim okresie przygotowania firmy do pracy z domu oraz przestawieniu się na nią, praca wre. Zauważyliśmy też, że firmy w których imieniu świadczymy usługi mają znaczące wzrosty sprzedaży online! Tym ważniejsze jest, że jesteśmy w stanie rekrutować i zatrudniać pracowników zdalnie.

W związku z tym, że od dłuższego czasu część procesów rekrutacyjnych efektywnie prowadzilśmy zdalnie, obecna sytuacja nie stanowiła dla nas dużego wyzwania. Po otrzymaniu aplikacji od kanydata zostaje umowiona wstępna rozmowa telefoniczna, po której aranżujemy Language Check. Po odbyciu tego etapu, wybrani kandydaci otrzymują zaproszenie na ostatni już etap - czyli Interview online. W związku z obecną, trudną sytuacją na rynku pracy dokladamy wszelkich staran aby przekazywac rzetelny feedback wszystkim kandydatom biorącym udział w naszych procesach.

Onboarding oraz Trening nowych pracowników również przenosimy do świata wirtualnego i pierwszy taki Trening online mamy już za sobą. Nasi gotowi na nowe wyzwania pracownicy świetnie się tej nowej sytuacji odnajdują i mają odpowiednie narzędzia które ich w codziennej pracy wspierają.Może się oczywiście zdarzyć, iż pojawią się jakieś problemy techniczne, ale zawsze do dyspozycji jest wsparcie zdalne lub pojawienie się w naszym biurze.

sieci społecznościowe