Języki warte Poznania!

Liczne ogłoszenia rekrutacyjne pokazują, że znajomość języków obcych jest jedną z najbardziej cenionych przez pracodawców umiejętności. Pracownicy poznańskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu obsługują klientów w 30 różnych językach. Kompetencje językowe mieszkańców to ogromny atut Poznania.

Zachęcamy do pobrania prezentacji (poniżej). - grafika artykułu
Zachęcamy do pobrania prezentacji (poniżej).

Od najmłodszych lat mieszkańcy Poznania szlifują swoje umiejętności językowe. Ponad 80 tysięcy uczniów na wszystkich poziomach edukacji uczy się języka angielskiego, a ponad 30 tysięcy uczestniczy w lekcjach niemieckiego. Popularnością cieszą się także j. francuski (niecałe 3 tysiące), j. hiszpański (2,5 tysiąca), a także j. rosyjski (ok. 2 tysiące). W poznańskich szkołach średnich na obowiązkowe lekcje z języków obcych uczęszcza niemal 53 tysiące młodych ludzi.

Ponadto, poznańskie uczelnie (przede wszystkim Uniwersytet Adama Mickiewicza) prezentują szeroką ofertę studiów filologicznych. Studenci mają do wyboru niemal 40 różnych kierunków związanych z nauką języków obcych, na których kształci się 8,4 tysiąca osób. Co roku na rynku pracy debiutuje 1,500 absolwentów różnych filologii.

Każdy student uczelni wyższej, a jest ich w Poznaniu ponad 102 tysiące, uczęszcza na obowiązkowy lektorat z wybranego języka obcego, który kończy się egzaminem na poziomie B2. Większość młodych ludzi wybiera język angielski, ale wielu studentów uczy się także j. niemieckiego oraz hiszpańskiego.

Aby zachęcić maturzystów do podjęcia studiów w obszarze filologicznym, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Neofilologii UAM przygotowały Dzień Promocji Studiów w Szkole Nauk o Języku i Literaturze. W programie prezentacja studiów I i II stopnia, wykłady i warsztaty przygotowane specjalnie dla uczniów. Wydarzenie odbędzie się 5.06.2021 w formule online.

- Ogromną przewagą na rynku pracy w Poznaniu jest znajomość języków obcych. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracodawców z sektora usług nowoczesnych, ale także z branży IT cieszy się nieprzerwanie język niemiecki. Należy wspomnieć, że wiele firm wspiera swoich pracowników w doskonaleniu kompetencji językowych, więc często podstawowa wiedza wystarczy, żeby podjąć interesującą pracę. Ponadto, na poznańskim rynku działają także firmy, w których pracować mogą obcokrajowcy nawet bez znajomości języka polskiego - podkreśla Katja Lożina, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów.

W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Poznaniu działa już 120 firm, z których większość to tzw. multilingual centers, czyli centra obsługujące klientów w wielu (kilku- lub kilkunastu) językach. Do najbardziej egzotycznych należą flamandzki, estoński, rumuński, chiński oraz język afrikaans. Kandydaci, którzy mogą się pochwalić znajomością języków obcych, znajdą pracę w poznańskich biurach światowych marek: Alten, Capgemini, Infosys, LUMEN, B.Brown, Duni EFF, Conectys, Newell czy Franklin Templeton.

Kompetencje językowe mieszkańców Poznania są także dużą zaletą w pozyskiwaniu nowych inwestorów. W związku z tym, zespół Biura Obsługi Inwestorów przygotował specjalną prezentację "Poznań's language potential". Zachęcamy do pobrania!

Enjoy your reading! Viel Spaß beim Lesen! Naudi lugemist! Bonne lecture! Бажаю Вам приємного читання! Miłej lektury!

Załączniki

sieci społecznościowe