Poznań daje oddychać

"Chodź z nami" - takie hasło przyświecało Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu w Poznaniu. Bo to ważne, by chodzić wszędzie tam, gdzie to możliwe. Ale w tym chodzeniu nie chodzi wcale o odwiedzanie jak największej ilość miejsc - lecz o rezygnowanie z samochodów na rzecz własnych nóg czy alternatywnych środków transportu. To, jak szkodliwe dla środowiska są spaliny samochodowe, nie jest już dla nikogo zaskoczeniem - ale czy można zrobić coś więcej, niż tylko przestrzegać przed zanieczyszczaniem planety słowami, których nikt już nie słucha?

Poznań daje oddychać
Poznań daje oddychać

Powietrze - dobro wspólne

Oczywiście własny samochód to teoretycznie najbardziej komfortowy wybór - możemy dojechać bezpośrednio w docelowe miejsce, jest nam ciepło, nie martwimy się o przesiadki i czas przyjazdu tramwaju. Ale to wybór także najbardziej egoistyczny. Tydzień Zrównoważonego Transportu przypomina, że ograniczenie ruchu samochodowego to jedno z działań, które mogłoby przyczynić się do zmniejszenia smogu. A przecież powietrze, którym oddychamy, to dobro wspólne. Polska ma jedne z najwyższych norm smogu w całej Europie - nie możemy więc uznać się za eko-bohaterów.

Szansą na poprawę stanu świadomości, a w efekcie stanu jakości powietrza, którym oddychamy, mogą być takie inicjatywy, jak właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Istotne jednak, by nie tylko miasta wspierały takie projekty - Jako Capgemini chętnie przyłączamy się do mądrych projektów na rzecz poprawy stanu świadomości społecznej - komentuje Anna Bergmann, Starsza Specjalistka CSR w Capgemini Software Solutions Center  - Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju stał się dla nas pretekstem, by zmobilizować pracowników i z ich pomocą pokazać mieszkańcom Poznania, ile satysfakcji i radości może dawać wymiana samochodu na przykład na rower. Zorganizowaliśmy więc sztafetę rowerową Tour de Capgemini, w ramach której 50 naszych pracowników w pięciu zespołach przemierzyło około 100 kilometrów wyznaczonej trasy między naszymi biurami we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Opolu i Krakowie. Efekt? Świetna zabawa, budowanie team spirit i - mamy nadzieję - inspiracja dla wszystkich, którzy jeszcze wahają się, czy odstawić samochód do garażu.

Komunikacyjne alternatywy

Rower czy równie zdrowe - dla nas i dla środowiska - spacerowanie, to nie jedyne opcje dla tych, którzy nie chcą być przyczyną zanieczyszczeń powietrza. W dużych polskich miastach ogromną popularność zyskują np. elektryczne hulajnogi czy samochody miejskie wynajmowane na minuty, ale także tzw. car-pooling, czyli zorganizowane przejazdy prywatnym autem kojarzące osoby jadące w tym samym kierunku, do pracy czy na uczelnię. Komunikacja miejska to również rozsądniejszy i bardziej odpowiedzialny wybór.

Szereg zalet związanych z poprawą jakości powietrza to nie jedyne argumenty, by, choć od czasu do czasu, zrezygnować z przemieszczania się samochodem. Ominą was korki, problemy z poszukiwaniem miejsca do parkowania oraz opłaty za benzynę, które są drastycznie nieopłacalne, gdy podróżujemy sami. W końcu warto wesprzeć miasto Poznań, które na rzecz poprawy jakości powietrza działa już od lat. Efektem jednej z antysmogowych kampanii "Daj oddychać - nie rób siary!" są parkingi Park&Ride, które mają zmniejszać ruch w centrum miasta. Każdy, kto posiada bilet komunikacji miejskiej, może bezpłatnie korzystać z tego parkingu. Może w ramach wyzwania zacząć chociaż od wybrania sobie jednego dnia w tygodniu, w którym wdrożymy plan dbałości o nasze wspólne dobro, jakim jest powietrze?

O firmie Capgemini:

Grupa Capgemini, która obchodziła w roku 2017 swoje 50-lecie zatrudnia ponad 190 tysięcy osób w ponad 40 krajach. Globalny lider w dostarczaniu usług konsultingowych, technologicznych i outsourcingowych odnotował w 2016 roku globalny przychód w wysokości 12,5 mld euro. Wspólnie z klientami, Capgemini tworzy i dostarcza rozwiązania biznesowe, technologiczne i cyfrowe, które pasują do ich potrzeb i umożliwiają im osiąganie innowacyjności oraz konkurencyjności. Głęboko wielokulturowa organizacja opracowała własny sposób pracy, the Collaborative Business ExperienceTM oraz własny globalny model dostarczania usług  - Rightshore®.9

Więcej informacji: www.capgemini.com

Rightshore®jest znakiem towarowym należącym do Capgemini