Poznań przyjazny zagranicznym inwestorom

Poznań ponownie znalazł się w czołówce rankingu "Polskie Miasta Przyszłości 2019/20", stworzonego przez ekspertów elitarnego brytyjskiego dziennika Financial Times, a w kategorii "potencjał gospodarczy" trafił na podium. To najbardziej prestiżowe zestawienie oceniające lokalizacje dla inwestycji zagranicznych.

Poznań wysoko w prestiżowym rankingu fDi
Poznań wysoko w prestiżowym rankingu fDi

Ranking powstał, by ocenić atrakcyjność polskich miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jego autorzy, eksperci "Financial Times" - brytyjskiego dziennika o międzynarodowym zasięgu, który specjalizuje się w tematyce gospodarczej i finansowej - porównali 50 miast w Polsce. Podzielili je ze względu na wielkość (Poznań znalazł się w grupie dużych miast), a następnie ocenili w kilku kategoriach.

W kategorii: "potencjał gospodarczy", Poznań trafił na podium i zajął 3 miejsce. W innych kategoriach stolica Wielkopolski również znalazła się w czołówce. W zestawieniu "dużych miast" oraz "miast ogółem" Poznań znalazł się na wysokiej, czwartej pozycji, tuż za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. To samo miejsce zajął w kategoriach: "miasta przyjazne dla biznesu" oraz "kapitał ludzki i styl życia".  

- Autorzy zestawienia brali pod uwagę wiele czynników, porównywali twarde dane, takie jak liczba inwestycji zagranicznych w Poznaniu czy sytuacja na rynku pracy - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta. - Wysoki wynik Poznania w tak prestiżowym rankingu to wyraźny sygnał dla zagranicznych firm, że znajdą tutaj atrakcyjne warunki do inwestowania.

W ubiegłym roku dziennikarze "Financial Times" stworzyli podobny ranking, lecz wzięli w nim pod uwagę miasta w całej Europie. W tamtym zestawieniu Poznań również znalazł się na bardzo wysokim 3. miejscu w kategorii miast najbardziej przyjaznych dla biznesu. W ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości w Europie trafił do pierwszej dziesiątki, a w grupie miast z Europy Wschodniej zajął 8. miejsce. Dodatkową kategorią była strategia przyciągania przez miasto bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W tej kategorii eksperci również ocenili Poznań wysoko - stolica Wielkopolski znalazła się na 5. miejscu wśród europejskich miast średniej wielkości.

Więcej o raporcie "European Cities and Regions of the Future" można przeczytać tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-przyjazny-dla-biznesu,115351.html

Uroczyste wręczenie nagród za tegoroczne wyniki w rankingu odbędzie się podczas targów MIPIM w Cannes.