Rozliczajmy PIT w Poznaniu

Rozliczanie PIT-ów w Poznaniu to wiele korzyści dla mieszkańców. Każdy zapłacony tu podatek to nowe chodniki, skwery, sprawniejszy transport publiczny. To także zniżki dla tych, którzy zdecydują się rozliczyć w miejscu rzeczywistego zamieszkania.

Rozlicz PIT w Poznaniu
Rozlicz PIT w Poznaniu

Aż 48 proc. podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców wraca do Poznania. To ważna kwota w budżecie Miasta gdyż już prawie co trzecia złotówka pochodzi z PIT-ów. Korzyści z pieniędzy z podatków dla miasta i mieszkańców są bardzo duże. Dzięki nim mieszkańcy Poznania mogą korzystać z nowoczesnych i ekologicznych tramwajów i autobusów, budowane są nowe drogi i chodniki, skwery i parki. Środki z PIT-ów przeznaczane są na remonty szkół i przedszkoli czy organizację ogólnodostępnych i bezpłatnych imprez, w których udział biorą tysiące poznaniaków - jak cykl koncertów #NaFalach czy Festiwal Rzeźby Lodowej.

Gdyby wszyscy, którzy mieszkają w Poznaniu, korzystają na co dzień z miejskiej przestrzeni, udogodnień i publicznego transportu, rozliczyli tutaj swój PIT - miasto zyskałoby wiele.

Przy założeniu, że średni statystyczny wpływ z jednego PIT-a do kasy miasta wynosi 2,3 tys. zł - wystarczy, że tylko jedna osoba, która do tej pory nie rozliczała się w Poznaniu, zmieni zdanie i zdecyduje się to zrobić, a za te pieniądze będzie można urządzić ok. 110 m2 trawnika albo posadzić krzewy na powierzchni ok. 23 m2. Jeden PIT pozwoli też posadzić dwa drzewa i pielęgnować je przez rok albo urządzić niemal 21 m2. kwietników letnich. Dzięki wpływom z jednego PIT-a można zbudować prawie 5 m2 chodnika lub drogi rowerowej, a nawet prawie 3,5 m2 jezdni.

Ale rozliczenie deklaracji podatkowej w Poznaniu to także wiele korzyści i zniżek dla podatnika. Jedną z nich jest możliwość kupna Biletu Metropolitalnego - nawet o kilkadziesiąt złotych tańszego, niż standardowe bilety okresowe na tramwaje i autobusy, w zależności od terminu ich ważności.

Poznańscy rodzice, którzy rozliczają PIT w Poznaniu, mogą otrzymać dodatkowe punkty dla dziecka przy rekrutacji do przedszkola lub szkoły lub - jeśli są rodzicami wieloraczków - do 1000 zł rocznie na dziecko, do momentu ukończenia przez nie 18 lat.

Rozliczenie PIT-a w Poznaniu uprawnia też do darmowych szczepień, tańszego wynajmu mieszkania w programie "Mieszkanie dla Absolwenta", wykupu mieszkania w programie "Najem z dojściem do własności"  oraz do skorzystania z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnością.

Na osoby starsze czekają zniżki w programie "Poznańska Złota Karta" oraz tańszy wynajem "Mieszkania dla Seniora".

Niestety, nie tylko młodzi ludzie, wchodzący na rynek pracy, nie zdają sobie sprawy z tego, że finansowanie możliwości rozwojowych miasta zależy w dużej mierze od wielkości wpływów podatkowych. Dodatkowo są przekonani, że procedury i wybór miejsca płacenia podatków są skomplikowane, zajmują wiele czasu i właściwie nie zależą od nich.

Aby rozliczyć PIT w Poznaniu nie trzeba być tu zameldowanym, nie trzeba mieć umowy najmu. Na każdym podatniku spoczywa obowiązek rozliczenia się w miejscu, w którym mieszkał 31 grudnia danego roku podatkowego.

Według najnowszych oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2019 roku w Poznaniu mieszkało 535,8 tys. mieszkańców. Jednak oficjalna statystyka GUS nie obejmuje wielu faktycznie zamieszkujących, choć niezameldowanych w mieście osób, których do Poznania przyciągnął atrakcyjny rynek pracy, dobre uczelnie, czy po prostu atrakcyjność miejsca. Są to osoby przybyłe z innych polskich miejscowości, które wynajmują mieszkania, pracują i kształcą dzieci w Poznaniu, ale jeszcze nie sformalizowały swojego pobytu. To także wielu studentów studiów stacjonarnych oraz w ogromnej większości niezameldowanych choć pracujących w Poznaniu cudzoziemców (głównie obywateli Ukrainy), co stało się widoczne szczególnie w ostatnich kilku latach. Po uwzględnieniu dodatkowych grup osób można szacować, że w Poznaniu faktycznie może przebywać nawet ok. 100 tys. osób więcej, niż wykazują oficjalne statystyki GUS. Szacunek ten potwierdzają analizy jednego z operatorów telefonii komórkowej które wykazały, że Poznaniu w godzinach wieczornych i nocnych przebywa ponad 630 tys. osób, a w ciągu dnia nawet ponad 700 tys. Miastu bardzo zależy, aby związali na stałe swoją przyszłość z Poznaniem formalizując swój pobyt i wspierając jego rozwój.

Aby ułatwić rozliczenie PIT w Poznaniu, Miasto przygotowało stronę internetową, która krok po kroku przeprowadza każdego przez proces rozliczania PIT-ów dla Poznania. Można ją znaleźć tutaj: https://glanc.poznan.pl/

Na stronie znajduje się prosta instrukcja i dokładne wyliczenia dotyczące tego, na co Miasto przeznacza pieniądze z PIT-ów. Strona została przygotowana także z myślą o osobach, które dopiero przeprowadziły się do Poznania lub stoją przed decyzją o zameldowaniu się tutaj  - znajdą tam cały katalog spraw, które warto załatwić, by w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie Poznań daje swoim mieszkańcom. 

Załączniki