Spotkanie z chińskimi przedsiębiorcami

Chińska delegacja biznesowa odwiedziła Urząd Miasta Poznania. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami, a także wzajemnym wsparciu dla potencjalnych projektów inwestycyjnych w stolicy Wielkopolski.

Spotkanie z chińskimi przedsiębiorcami - grafika artykułu
Spotkanie z chińskimi przedsiębiorcami

W spotkaniu wzięli udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Xu Xiaofeng, radca handlowy z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej, przedstawiciele Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej SinoCham, a także Katja Lożina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów. 

- Poznań jest bardzo otwarty na świat. Jednym z naszych miast partnerskich jest chińskie Shenzhen. Dlatego każdy nowy potencjalny inwestor jest tu mile widziany i  co mogę zagwarantować - uzyska wszelką niezbędną pomoc od władz Miasta - podkreślił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Stolica Wielkopolski ma wiele atutów. W Poznaniu działa wiele uczelni, dzięki czemu pracodawcy mają dostęp do wyspecjalizowanej kadry. W naszym mieście jest także dużo przyrody, gdzie można spędzać wolny czas - w granicach Poznania znajdują się 4 jeziora, a ponad 30 proc. powierzchni zajmują tereny zielone.

W trakcie spotkania poruszono temat pogłębiającej się współpracy gospodarczej między Polską i Chinami oraz możliwości inwestycyjnych. Dyskutowano również o klimacie biznesowym w regionie i mieście. 

- Poznań jest miastem znanym Chińczykom, ponieważ tutaj znajdują się sławne na całym świecie Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przed pandemią wiele  firm z naszego kraju uczestniczyło w wydarzeniach tam organizowanych. Jestem przekonany, że w przyszłości coraz więcej firm z Chin będzie przyjeżdżać do Poznania, by prowadzić tu biznesy - powiedział Xu Xiaofeng, radca handlowy z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. 

Jak zaznaczył Xiaofeng, inwestycje chińskie w Polsce to już ok. 4 miliardy dolarów i jest to liczba, która będzie rosnąć, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw z tego kraju planuje działania na polskim rynku, z kolei dotychczasowi inwestorzy chcą zwiększyć swoją obecność.

- To dla nas ważne, by kontynuować i umacniać współpracę z chińskimi firmami. Obecność rynku azjatyckiego w Poznaniu wpisuje się w cele strategiczne naszego miasta - mówi Katja Lożina, dyrektor BOI. 

W Poznaniu obecnie inwestują dwie firmy z chińskim kapitałem. TUOPU to firma działająca w branży automotive. Sinoboom z kolei to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją platform podnoszonych. Poznański oddział jest jednocześnie jego pierwszym na terenie Europy.

Spotkanie zostało zorganizowane przy udziale ambasady Chin w Polsce oraz Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej. Organizacja została założona  w 2019 roku, zrzesza największe chińskie firmy obecne w Polsce. Obecnie liczy 54 członków, którzy obejmują obszary aktywności takie jak: finanse, e-commerce, medycyna czy produkcja maszyn. Izba dba o interesy chińskich firm, zapewniając dla nich pośrednictwo w kontaktach z polskimi samorządami. Mimo pandemii zorganizowała również szereg spotkań we współpracy z ministerstwami oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej przedstawiciele także zachęcają do inwestowania w Poznaniu.

BOI/JZ

sieci społecznościowe