Bezpieczniej na przejściu przez ul. Krańcową

Kilka tygodni temu na ul. Krańcowej w rejonie skrzyżowania z ul. Trzemeszeńską uruchomione zostało aktywne przejście dla pieszych. Wkrótce zostanie ono również doświetlone.

Bezpieczniej na przejściu przez ul. Krańcową - grafika artykułu
Bezpieczniej na przejściu przez ul. Krańcową (foto: ZDM)

Poprawa bezpieczeństwa to najważniejszy cel wyposażania przejść dla pieszych w urządzenia poprawiające widoczność. Głównym elementem aktywnych "zebr" są lampy ostrzegające kierowców o zbliżaniu się pieszego do przejścia. Natomiast wykrycie obecności przechodnia jest możliwe dzięki wykorzystaniu fotokomórek.

Tego rodzaju instalacja pojawiła się pod koniec czerwca br. na przejściu dla pieszych przez ul. Krańcową, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Trzemeszeńską. Po obu stronach ulicy zainstalowane zostały detektory pieszych, a na znakach D-6 "przejście dla pieszych" umieszczono lampy ostrzegawcze. Te ostatnie błyskają pomarańczowym światłem już w momencie gdy ktoś zbliży się do krawędzi "zebry".

Ponadto, Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z wykonawcą dodatkowego oświetlenia, które zostanie zainstalowane w sąsiedztwie przejścia. Zacznie ono funkcjonować jesienią tego roku. Poprawa bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu to jeden ze zwycięskich projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt wszystkich prac wyniesie ponad 28 tysięcy złotych.

ZDM

sieci społecznościowe