Dwieście nowych wiat przystankowych

Na przystanku autobusowym Aleje Solidarności na ul. ks. Mieszka I stanęła nowa wiata. Jest pięćdziesiątą zamontowaną w tym roku i jednocześnie dwusetną, licząc cały projekt stawiania nowych wiat w Poznaniu, który wystartował w lipcu ubiegłego roku. Grupa MTP powierzyła prowadzenie tego zadania spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dwieście nowych wiat przystankowych - grafika artykułu
Dwieście nowych wiat przystankowych

- Pod koniec 2019 r. na poznańskich przystankach mieliśmy 150 nowych wiat, w tym roku postawiliśmy ich już 50, a kolejne przed nami. Chcielibyśmy, by w całym 2020 r. przybyło ich co najmniej trzy razy tyle, czyli 150, tak jak w poprzednim roku. Razem z inwestorem - Grupą MTP - umówiliśmy się jednak na próbę postawienia ich aż 200 w 2020 r. Robimy wszystko, by obecne uwarunkowania nie wpłynęły negatywnie na nasze plany i mieszkańcy Poznania mogli cieszyć się z kolejnych przyjaznych, bezpiecznych i nowoczesnych wiat przystankowych - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W tym roku nowe wiaty stanęły na przystankach: Szylinga, Polna Szpital (dwie), Kolejowa (dwie), rondo Skubiszewskiego, rondo Solidarności (pięć), Mogileńska, Bonin (dwie), św. Leonarda (dwie), os. Winiary (dwie), Lutycka Szpital, Piątkowska (pięć), Murawa (dwie), os. Pod Lipami (pięć), Połabska (cztery), os. Zwycięstwa (dwie), Słowiańska (trzy), księcia Mieszka I, Wyłom (dwie), Al. Solidarności (cztery), Kurpińskiego (dwie), os. Piastowskie.

Nowe wiaty zastępują stare, ale też pojawiają się na przystankach, na których do tej pory nic nie chroniło pasażerów przed deszczem i wiatrem oraz tam, gdzie jedna nie wystarczała (jeżeli warunki techniczne pozwalają na dostawienie kolejnej). Nowe wiaty w Poznaniu są w kolorze grafitowym z zielonymi akcentami, a wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Typowa konstrukcja posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem, oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Pasażerowie mogą oczekiwać na swój autobus czy tramwaj na ławce z oparciem wykonanej z drewna.

Ponadto w ramach pilotażowego projektu osiem wiat się zazieleni. Możliwe będzie to za sprawą rozchodnika na dachach, czyli niewielkiej rośliny odpornej na różne warunki pogodowe. Rozchodnik pojawił się już na przystanku przy ul. Małe Garbary, pozostałe zielone wiaty przewidziane są przy pl. Bernardyńskim (dwie), Rynku Łazarskim (cztery) i przy HCP.

PIM