Postępuje budowa nowych wiaduktów

Trwa budowa wiaduktów, które usprawnią komunikację w północno-zachodniej części Poznania. Dzięki tej inwestycji kierowcy jadący ulicami Lutycką i Golęcińską nie będą już musieli czekać na otwarcie przejazdów kolejowych.

Galeria zdjęć z postępu pracy przy budowie wiaduktów przy ul. Lechickiej i Golecińskiej - grafika artykułu
Trwa budowa wiaduktów przy ulicach Lechickiej oraz Golęcińskiej, które usprawnią komunikację w północno-zachodniej części Poznania

- Zakres prac jest bardzo szeroki, plac budowy obejmuje nie tylko ul. Lutycką i Golęcińską w rejonie torów kolejowych, ale także ul. Szczawnicką i Podolańską. Na początku czerwca ruszą także prace na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej i Literackiej, gdzie wybudowane zostanie docelowe rondo. Na tym etapie inwestycji wykonawca koncentruje się na pracach ziemnych, m.in. trwa budowa nasypu wschodniej części nowego śladu ul. Lutyckiej. Wykonywane są także wykopy oraz podbudowy pod przyczółki fundamentów wiaduktu w ciągu tej ulicy - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

FILM

Wykonawca przebudowuje również kolizje sieci infrastruktury podziemnej - teleinformatycznych i energetycznych. Pod ul. Podolańskiej zakończyła się przebudowa gazociągu, z kolei u zbiegu ul. Podolańskiej i Wojska Polskiego trwają prace związane z modernizacją cieplika miejskiego. Wszelkie roboty ziemne wymagają szczególnej uwagi od wykonawcy ze względu na znajdującą się przy ul. Podolańskiej jednostce wojskowej.

Wraz z budową wiaduktów nad torami kolejowymi zmienia się okoliczny układ drogowy. W kwietniu rozpoczęła się przebudowa ul. Podolańskiej i od tego czasu rozebrana została tam stara nawierzchnia. Docelowo pojawi się tam nowa, a przy niej obustronne chodniki i droga rowerowa. Przebudowane zostaną także przystanki autobusowe. Powstanie również przedłużenie do ul. Szczawnickiej, które poprowadzone zostanie pod wiaduktem w ciągu ul. Lutyckiej. 

Zmienia się również ul. Szczawnicka.  Obecnie w miejscu zatoki autobusowej przy cmentarzu rozpoczęły się prace związane z siecią energetyczną. Z kolei nadchodzące roboty u zbiegu ul. Lutyckiej i Koszalińskiej polegać będą na budowie ronda. Obecnie jest już to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, co doraźnie usprawniło wyjazd z os. Literackiego. W efekcie zaplanowanych prac rondo zyska docelowy kształt i zostanie uzupełnione o infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów.

Budowa nowych wiaduktów wraz z przebudową okolicznego układu drogowego poprawi komunikację w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazd drogą krajową nr 92. Linia kolejowa łącząca Poznań z Piłą nie będzie już przeszkodą w codziennej drodze do pracy czy szkoły, zniknie problem oczekiwania na otwarcie szlabanu przy przejazdach kolejowych. Pojawi się również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, m.in. nad torowiskiem przy ul. Lutyckiej wybudowana zostanie kładka, która zapewni bezpieczny i wygodny dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych w rejonie pobliskiego fortu oraz do osiedli mieszkaniowych na Strzeszynie.

Inwestycja realizowana jest przy współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 r.

PIM