Samochody wróciły na północną część mostu Lecha

W nocy ze środy na czwartek (11 na 12 grudnia 2019) ruch pojazdów wrócił na północną nitkę mostu Lecha. To niemal dwa miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano. W miejscu prawie siedemdziesięcioletniej, wysłużonej konstrukcji stanął bezpieczny i nowoczesny obiekt, który zwiększy przepustowość przeprawy przez Wartę na trasie jednej z głównych tranzytowych tras miasta.

Samochody wróciły na północną część mostu Lecha
Samochody wróciły na północną część mostu Lecha

- Jest to jedna z ważniejszych przepraw przez Wartę. Ze względu na swój stan most wymagał remontu. Liczę, że nowa konstrukcja może posłużyć nawet sto lat - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Most oddaliśmy prawie dwa miesiące przed terminem i kosztował on o 11 milionów złotych mniej niż pierwotnie zakładano. To pokazuje, że nawet w tak trudnych czasach można realizować inwestycje zgodnie z założonym budżetem i harmonogramem.

https://www.youtube.com/watch?v=G3-lSwSybAo&feature=emb_logo

Wcześniejsze niż zakładano przywrócenie ruchu na północnej nitce mostu Lecha to efekt wspólnych starań i bardzo dobrej współpracy PIM z wykonawcą jakim jest konsorcjum spółek Most Sopot oraz KSH ze Śremu.

Zbudowany na początku lat 50. ubiegłego stulecia stary, siedmioprzęsłowy most miał niespełna 12 metrów szerokości i dysponował dwoma pasami ruchu. Nowy - trójprzęsłowy, bez podpór w nurcie rzeki - jest o 5 metrów szerszy, co pozwoliło nie tylko na uruchomienie trzeciego pasa ruchu, lecz również zbudowanie szerszego chodnika i dwukierunkowej ścieżki rowerowej.

Przywrócenie przejezdności na północnej nitce mostu Lecha nie oznacza, że zakończono już na nim wszystkie przewidziane w umowie prace. Wykonawca ma na ich dokończenie czas do czerwca przyszłego roku, ale deklaruje, że - jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne - będzie dokładał wszelkich starań, by i w tym wypadku prace skończyły się we wcześniejszym terminie.

Ze względu na zapowiadane dobre warunki pogodowe planowana na przyszły tydzień wymiana nawierzchni na dojazdach do południowej nitki mostu Lecha rozpocznie się już w piątek, 13 grudnia. W czwartek zmieniła się organizacja ruchu. Całość wymiany nawierzchni ma zakończyć się przed świętami Bożego Narodzenia.

Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych robót wykończeniowych i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

Budowa kosztowała ok. 54 mln zł. To ok. 11 mln zł mniej niż szacunkowa wartość w kosztorysie. Inwestycja jest finansowana z pomocą środków z Unii Europejskiej. Dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 sięga 45 mln zł.

Również autobusy wracają na most

W związku z otwarciem północnej nitki mostu Lecha od poniedziałku - 16 grudnia - na właściwą jezdnię wrócą autobusy linii numer 178, 183, 185 i 322.

Do dyspozycji pasażerów powyższych linii będzie dostępny przystanek Chemiczna z nową wiatą przystankową, zlikwidowane zostaną dwa przystanki tymczasowe Chemiczna.