Sygnalizacja poinformuje o zamkniętym przejeździe

Zmodernizowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Czechosłowackiej i Góreckiej wyposażona została w system informowania kierowców o zamknięciu przejazdów kolejowych. Na zmianach w tym miejscu skorzystają również pojazdy komunikacji miejskiej.

Sygnalizacja poinformuje o zamkniętym przejeździe
Sygnalizacja poinformuje o zamkniętym przejeździe

Modernizacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Góreckiej i Czechosłowackiej, połączona ze zmianą w organizacji ruchu, miała rozwiązać dwa główne problemy występujące w tej części miasta. Pierwszy to korkowanie się północnego wlotu skrzyżowania spowodowane częstym zamykaniem przejazdów kolejowych na ul. Góreckiej. Drugi to utrudnienie wyjazdu autobusów z przystanku znajdującego się na południowym wlocie ul. Góreckiej przez pojazdy jadące na wprost.

Odpowiedzią na pierwsze z wymienionych wyżej utrudnień była instalacja detektorów, których zadaniem jest wykrywanie samochodów ustawiających się przed zamkniętymi szlabanami od strony ul. Czechosłowackiej. Gdy kolejka aut osiągnie wysokość mniej więcej wjazdu na stację benzynową, sterownik sygnalizacji świetlnej uniemożliwi wjazd w północny wlot ul. Góreckiej kolejnym pojazdom.

Ponadto na tablicach LED, zamontowanych na skrzyżowaniu z ul. Czechosłowacką pojawi się komunikat o zamkniętym przejeździe kolejowym. Kierowcy będą mieli więc szansę poszukać alternatywnej drogi. Jednocześnie w czasie zamknięcia przejazdu sterownik sygnalizacji wydłuży czas nadawania zielonego światła dla ul. Czechosłowackiej.

Aby ułatwić włączenie się do ruchu autobusom ruszającym z przystanku na południowym wlocie ul. Góreckiej, wyznaczono w tym miejscu śluzę BUS umożliwiającą im zajęcie miejsca przed samochodami jadącymi na wprost w ul. Górecką i lewo w ul. Czechosłowacką. Podobne rozwiązanie, ułatwiające odjazd z przystanku, funkcjonuje między innymi na ul. Garbary przy skrzyżowaniu z ul. Grochowe Łąki. Usprawnia to ruch autobusów i ułatwia im przejazd zgodnie z rozkładem jazdy.

W ramach prac na skrzyżowaniu ul. Góreckiej i Czechosłowackiej wykonany został także kanał technologiczny z łączem światłowodowym. Całość zadania kosztowała 352 tysiące złotych.

ZDM