Trwa budowa nowych połączeń rowerowych w centrum

W rejonie skrzyżowania ulic Strzeleckiej, Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej powstaje nowa infrastruktura rowerowa. Obecnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach na terenie parku im. Tadeusza Mazowieckiego.

Galeria zdjęć z prac przy budowie drogi rowerowej w rejonie skrzyżowania ulic Strzeleckiej, Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej - grafika artykułu
W rejonie skrzyżowania ulic Strzeleckiej, Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej powstaje nowa infrastruktura rowerowa fot. PIM

- Nowe drogi rowerowe powstaną po obu stronach ul. Królowej Jadwigi, między mostem a ulicami Strzelecką i Droga Dębińska, a także na odcinkach ul. Strzeleckiej i Kazimierza Wielkiego. Część powstaje w pobliskim parku, gdzie trwają prace ziemne przygotowujące podłoże pod nową trasę, a także rozpoczęło się układanie konstrukcji drogi rowerowej i opaski z kamiennej kostki. Postępuje tam także budowa nowego oświetlenia. Na pozostałych odcinkach wykonawca wygrodził teren i zabezpieczył drzewa - wymienia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

FILM

Przed rozpoczęciem prac budowlanych w parku im. Tadeusza Mazowieckiego przesadzono kolidujące drzewa, a także zabezpieczono pozostałe, rosnące w sąsiedztwie inwestycji. Droga rowerowa przebiega przez park wzdłuż chodnika, przy czym założeniem inwestycji jest minimalna ingerencja w istniejącą zieleń parku. Po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi nowa trasa połączy istniejący przejazd rowerowy przez ul. Droga Dębińska z mostem. Z kolei po drugiej stronie ulicy powstanie nowy fragment drogi, łączący przejazd przez ul. Królowej Jadwigi z mostem i drogą rowerową w pasie ul. Kazimierza Wielkiego. Następnie trasa prowadzić będzie do wschodniej strony ul. Strzeleckiej i dalej do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie za przystankiem autobusowym połączy się z istniejącą infrastrukturą dla rowerzystów. W efekcie prac zmieni się geometria wlotu ul. Strzeleckiej w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego.

W przyszłym tygodniu zaplanowano nocne prace związane z kanalizacją w rejonie skrzyżowania ul. Garbary, Krakowskiej i Kazimierza Wielkiego. Szczegóły będą podane w osobnym komunikacie. 

Wraz z budową drogi rowerowej pojawią się też nowe chodniki. Powstająca infrastruktura będzie miała oświetlenie i odpowiednie odwodnienie. Przewidziany jest również montaż małej architektury: ławek, podpórek dla rowerzystów i koszy na śmieci.

Nowa infrastruktura ułatwi przejazd między rondem Rataje a centrum miasta. Wybudowane odcinki drogi rowerowej będą częścią trasy głównej, łączącej centrum z rejonami Szczepankowa, zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania.

PIM