W czerwcu mija ważny termin dla właścicieli aut

10 czerwca z CEPiK znikną samochody, które są zarejestrowane, ale już nie istnieją albo zalegają na podwórkach czy w garażach. Miasto Poznań udostępniło usługi, które pozwalają właścicielom sprawdzić, czy wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu dotyczy także ich auta.

Zdjęcie przedstawia sznur samochodów. - grafika artykułu
Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

- Wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu dotyczy aut zarejestrowanych przed 14 marca 2005 roku, które od ponad 10 lat nie posiadają ważnego okresowego przeglądu oraz ubezpieczenia OC. Chodzi głównie o auta, które już nie istnieją albo od lat stoją nieużywane. Szacujemy, że w Poznaniu takich samochodów może być nawet blisko 100 tys. - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP.  

Kierowcy, którzy nie są pewni, czy ich samochód zostanie wyrejestrowany z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 10 czerwca, mogą to sprawdzić na stronie BIP Poznań. Ponadto znajduje się tam także Q&A dotyczący kwestii związanych z wykazem pojazdów do usunięcia z CEPiK. 

Właściciele aut mogą również zadzwonić na miejską infolinię Poznań Kontakt, gdzie pomoże im elektroniczny asystent głosowy - voicebot. Żeby uzyskać połączenie, po wyborze numeru telefonu 61 646 33 44, należy wybrać klawisz numer 2 "informacje miejskie", a następnie opisać sprawę, której dotyczy rozmowa. W tym celu można posłużyć się przygotowanymi frazami, które przekierują rozmowę do robota, np.: "informacja o wygaszeniu tablic rejestracyjnych, sprawdzenie numerów tablic rejestracyjnych do wygaszenia lub weryfikacja tablic do wygaszenia".

Wygaszenie decyzji o rejestracji nie dotyczy aut, które nie muszą przechodzić badań technicznych, czyli np. niektórych pojazdów zabytkowych. 

Osoby, które regularnie wykonują przeglądy techniczne oraz ubezpieczają pojazdy, nie muszą obawiać się, że decyzje o rejestracji ich pojazdów zostaną 10 czerwca wygaszone. 

JZ