Zmiany w komunikacji miejskiej

Od poniedziałku, 18 maja, zwiększone zostały limity dostępnych miejsc w pojazdach transportu publicznego. W tramwaju lub autobusie będzie mogło być zajętych 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Tramwaje wróciły również na trasę przez most Św. Rocha.

Zmiany w komunikacji miejskiej
Zmiany w komunikacji miejskiej

Dzięki obniżeniu obecnych limitów (obowiązujących od 24 marca) autobusem lub tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Przykład: jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób, przy czym połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Informacje na ten temat znajdą się na pojazdach na liniach organizowanych przez ZTM, emitowany będzie także specjalny komunikat głosowy. Nie ma jednak możliwości, aby bezpośrednio weryfikować respektowanie tego ograniczenia. ZTM prosi pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego - jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, prosimy nie zajmować kolejnych.

Władze państwowe od 16 kwietnia wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych - przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki. Obowiązek ten trzeba spełniać podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Dotyczy to także podróży w środkach transportu publicznego.

Tramwaje nr 3, 4, 5, 13 i 16 wracają na stałe trasy

Również w poniedziałek, 18 maja, na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 5, 13 i 16. Od przystanku Marcinkowskiego będą kursowały wyremontowaną trasą prowadzącą ulicami: Lewandowskiej, Dowbora-Muśnickiego, most Św. Rocha i Kórnicką do węzła przy skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II i Kórnickiej. Następnie "piątka" i "szesnastka" pojadą prosto swoimi stałymi trasami, natomiast "trzynastka" skręci w prawo i skieruje się przez rondo Rataje oraz ul. Zamenhofa, rondo Starołęka i ul. Starołęcką do pętli Starołęka.

Tego samego dnia (18 maja) rozpoczną się zasadnicze prace na torowisku znajdującym się na ulicy Przybyszewskiego, gdzie nastąpi częściowa wymiana słupów trakcyjnych i wymiana liny oraz drutu jezdnego. Remont potrwa nieco ponad miesiąc i spowoduje zamknięcie dla ruchu tramwajowego trasy od ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego do ulicy Dąbrowskiego. Inaczej w tym czasie będzie kursować tramwaj nr 7, który pojedzie objazdem.