Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Finał OFF Opery

Finał festiwalu odbędzie się 13 i 14 sierpnia i będzie podsumowaniem kilkumiesięcznych procesów warsztatowych.

. - grafika artykułu
Choreografka Monika Błaszczak w czasie prób do spektaklu "Pieśni żałobne", fot. materiały organizatorów

- Tegoroczny festiwal OFF Opera nosi tytuł Romantyczny nurt. To opowieść o bliskości człowieka z naturą, sile sprawczej jednostki i potędze wyobraźni - mówią organizatorzy wydarzenia. - Przez ostatnie kilka miesięcy w golęcińskim klinie zieleni, nad jeziorami: Strzeszyńskim, Kierskim i Rusałką odbywały się spotkania, twórcze warsztaty, koncerty, sesje fotograficzne i plany zdjęciowe. Był to czas obfitujący w doświadczenia, refleksje i intrygujące rozmowy. Zaproszeni do współtworzenia festiwalu twórcy i twórczynie podążali za wodnymi historiami zasłyszanymi od wędkarzy, plażowiczek, harcerzy, morsów, lokalnych aktywistek, spacerowiczek i innych osób oddających się wakacyjnym przyjemnościom. Jednocześnie konfrontowali się z naukowymi danymi dotyczącymi zanieczyszczenia wód, stopniowego pustynnienia terenu czy postępujących zmian klimatu.

13 i 14 sierpnia 2022 podczas wydarzenia finałowego festiwalu poznamy efekty wielomiesięcznej pracy artystek i artystów. Po raz kolejny będziemy świadkami tego, jak tworzone niezależnie utwory muzyczne i obrazy połączą w jedną wspólną narrację.

Pierwszego dnia zobaczymy spektakl teatru tańca Pieśni żałobne w choreografii Moniki Błaszczak, dialogujący z ekosystemem poznańskiej rzeki Cybiny, wysychającej na skutek zmian klimatycznych. Muzyczną materią wydarzenia będą nowe interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu chóru Pogłosy pod batutą Joanny Sykulskiej, z muzyką Karola Nepelskiego. Dramaturgię spektaklu tworzy Patrycja Kowańska, za kostiumy odpowiedzialny jest Wiktor Krajcer.

Drugiego dnia finału wystąpią m.in. Szegetz, Zuza Wrońska i Igor Nikiforow. Weźmiemy udział w szeregu artystycznych wydarzeń opowiadających o jeziorach: Rusałce, Strzeszyńskim i Kierskim, widzianych oczami różnych grup społecznych. Zobaczymy także najnowszy film Marcina Kluczykowskiego. W tworzenie projektów zaangażują się m.in. harcerze i harcerki, wędkarze, morsy, plażowiczki, lokalni aktywiści i naukowczynie, a także inne osoby, które lubią spędzać czas nad wodą.

W 8. edycji OFF Opery po raz pierwszy pojawią się także działania wpisujące się w nurt sztuk wizualnych. Artystka i aktywistka wodna Daria Mielcarzewicz zaprosi nas na wystawę Profundum do ABC Gallery. Wernisaż jest wynikiem jej długofalowych badań, spacerów i obserwacji jezior. Z kolei architekt i rzeźbiarz Łukasz Spychaj w duecie z hydrologiem Kamilem Jawgielem zaingerują w przestrzeń poznańskich lasów, tworząc nad Rusałką obiekt mikroretencji, mający zwrócić uwagę na znikające zasoby wody.

SOBOTA:

  • Pieśni żałobne - spektakl teatru tańca w choreografii Moniki Błaszczak, dramaturgia: Patrycja Kowańska, g. 21, bilety: 30 zł

NIEDZIELA:

  • Strugi - interwencja artystyczna Łukasza Spychaja i Kamila Jawgiela, g. 15, okolice Jeziora Rusałka, wstęp wolny
  • Profundum o wodzie i melancholii - wernisaż wystawy Darii Mielcarzewicz, g. 19. ABC Gallery, wstęp wolny
  • Śladami rusałki - pokaz efektów pracy warsztatowej oraz projekcja filmu, Marcin Kluczykowski, Łukasz Gajdek, Dawid Dąbrowski oraz uczestnicy i uczestniczki otwartych warsztatów, g. 20.30, bar letni Restauracji Oaza, wstęp wolny
  • Rekreacja romantyczna / co robią morsy latem? - pokaz efektów pracy warsztatowej | Szegetz, Jakub Ziołek, Zuzanna Wrońska, Igor Nikiforow oraz uczestnicy i uczestniczki otwartych warsztatów, g. 21, boisko nad Jeziorem Strzeszyńskim, wstęp wolny

oprac. red.