Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

10 lat na palcach

Przełożony z czerwca Enter Enea Festival na szczęście odbędzie się w sierpniu. Usłyszymy polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia, a także m.in. gwiazdy ze Skandynawii i Petersburga. Nie zabraknie stałych elementów poprzednich edycji - koncertów dyrektora artystycznego festiwalu Leszka Możdżera wraz z zaproszonymi gośćmi.

. - grafika artykułu
Enter Enea Festival, fot. Jakub Wittchen

- Enter Enea Festival stworzył niesamowitą możliwość dialogu między muzykami. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu w przestrzeniach ABC Business Club i restauracji Oaza odbywają się próby. Artyści wymieniają się przy instrumentach, podglądają i podsłuchują wzajemnie próby, jedzą razem posiłki, rozmawiają. Moim założeniem było stworzenie warunków twórczego obozu, w którym twórcza energia będzie się mogła spontanicznie rozwijać, zanim jeszcze artyści podzielą się nią z publicznością - mówił przed zeszłoroczną edycją wydarzenia dla portalu kultura.poznan.pl Jerzy Gumny, dyrektor i założyciel Enter Enea Festival. Ten dialog trwa mimo zmienionych warunków. Dialog między muzykami, pokoleniami, a przede wszystkim dialog z publicznością.

Festiwal miał się odbyć w czerwcu. Z oczywistych powodów organizatorzy musieli poszukać innego, bezpieczniejszego terminu. Jednak dla wiernych fanów już w pierwotnym terminie przygotowali niespodziankę. Bo tegoroczna edycja to edycja niezwykła - dziesiąta. Okrągłe urodziny odbyły się w mniejszym gronie. Plenerowe kolacje z udziałem Leszka Możdżera i muzyką na żywo były miłą zapowiedzią tego, co czeka nas w dniach 21-23 sierpnia.

Energia debiutu

Festiwal Enter Enea to dobra okazja, by posłuchać muzyków młodych, choć już docenionych, zwłaszcza w Polsce. Scena nad Jeziorem Strzeszyńskim nie jest sceną debiutantów, ale z pewnością miejscem dla tych, którzy traktują ją z energią właściwą początkującym. W tym roku na Enter Enea Festival wystąpi m.in. Michał Salamon. - Miałem od zawsze wewnętrzną potrzebę, by coś tworzyć, kreować, sam lub z innymi ludźmi. Poprzez muzykę mogę wyrazić to, czego czasem nie umiem wyrazić w słowach - mówił w wywiadzie dla Jazzarium.pl. Artysta debiut ma już za sobą. W 2014 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie IMIT na Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku i sukces ten powtórzył dwa lata później. Salamon jest pianistą, kompozytorem, aranżerem i dyrygentem. Kończył krakowską Akademię Muzyczną i wraz ze swoimi zespołami występował na takich festiwalach jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą czy Warsaw Summer Jazz Days. Współpracuje z wieloma świetnymi artystami, reprezentującymi najróżniejsze style muzyczne.

Nad jeziorem zagra także świetna Kasia Pietrzko ze swoim zespołem, czyli Andrzejem Święsem - czołowym kontrabasistą młodego pokolenia oraz Piotrem Budniakiem - perkusistą, który jest laureatem większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych. Ta młoda pianistka, aranżerka i kompozytorka ma na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim i Adamem Bałdychem. Debiut fonograficzny jej tria (album Forthright Stories) zebrał entuzjastyczne recenzje. W opinii wybitnych polskich muzyków jazzowych pianistkę charakteryzuje zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność.

Kamil Piotrowicz Sextet to drugi zespół założony przez polskiego pianistę i kompozytora młodego pokolenia, Kamila Piotrowicza (fortepian, kompozycje). Zespół współtworzą z nim najciekawsze osobowości młodej sceny jazzowej oraz wybitni i doświadczeni jazzmani: Kuba Więcek (saksofon altowy), Emil Miszk (trąbka), Andrzej Święs (kontrabas), Krzysztof Szmańda (perkusja, wibrafon), Marek Pospieszalski (saksofon tenorowy) - co w efekcie daje muzykę świeżą, bezkompromisową, przekraczającą gatunkowe granice.

Pięknie zasłuchani

- Wiemy, że zaangażowanie Leszka jako twórcy, muzyka i dyrektora artystycznego stworzyło unikatową jakość i atmosferę wyjątkowego wydarzenia, na które czekamy wraz z publicznością co roku - mówił Gumny. I rzeczywiście, to Leszek Możdżer nadaje temu festiwalowi jakość, to on ustala jego profil. I daje też coś od siebie. Podczas jubileuszowej edycji pianista wystąpi wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem.

Wśród zagranicznych gości na festiwalu pojawi się także pochodzący ze Szwecji saksofonista Otis Sandsjo wraz ze swoim kwartetem Y-otis, który współtworzą z nim Petter Eldh (bas), Elias Stemeseder (instrumenty klawiszowe) i Tilo Weber (perkusja). Na festiwalu zaprezentują oparte na elektronice improwizacje. W programie usłyszymy także zespół Andreia Kondakova - jednego z najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów jazzowych i pianistów. Ten genialny improwizator tworzy trio wraz z kontrabasistą Vladimirem Volkovem i perkusistą Garym Bagdasarianem. Wspólnie mieszają i łączą elementy muzyki neoklasycznej, rockowej i jazzowej z klasyczną harmonią oraz swobodą współczesnych struktur rytmicznych.

"Tu po trawie chodzi się na palcach, by nie przeszkadzać pięknie zasłuchanym w muzyce" - mówi o swoim plenerowym festiwalu Leszek Możdżer. Warto wspiąć się i chłonąć - jubileuszowa edycja zapowiada się naprawdę wyjątkowo.

Aleksandra Kujawiak

  • Enter Enea Festival
  • 21-23.08
  • nad Jeziorem Strzeszyńskim
  • więcej informacji i szczegółowy program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020