Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Smutny Tuńczyk w finale Mistrzostw Świata Slamu Poetyckiego!

Wojciech Kobus, slamer znany szerszej publiczności jako Smutny Tuńczyk w środę 12 maja będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Slamie Poetyckim 2021 w Paryżu.

. - grafika artykułu
Wojciech Kobus vel Smutny Tuńczyk, fot. Fundacja KulturAkcja

Smutny Tuńczyk (Wojciech Kobus) jest slamerem, performerem, muzykiem i animatorem. Propaguje działania z zakresu kreatywnego pisania i arteterapii. Na co dzień uczy języka polskiego w 38. Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu. Jego marzeniem jest, by slam poetycki zagościł w szkołach na każdym poziomie nauczania, pozwalając uczennicom i uczniom od najmłodszych lat wyrażać swoje emocje poprzez  sztukę słowa.

W 2020 roku zdobył tytuł Mistrza Polski w Slamie Poetyckim. Zajął 8. miejsce w finale międzynarodowego turnieju World Poet witch Slam 2021. W tym roku w Paryżu odbywa się 15.edycja francuskiego Grand Poetry Slam - wydarzenia, podczas którego odbywają się Mistrzostwa Świata Slamu Poetyckiego. W tym roku od 10 do 16 maja zaprezentuje się na nich 19 uczestniczek i uczestników wyłonionych w turniejach krajowych. Występ SmutnegoTuńczyka będzie można obejrzeć 12 maja w ramach transmisji udostępnionej w wydarzeniu Grand Poetry Slam 2021 na portalu Facebook.

Organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, które wyłoniły polskiego reprezentanta, jest Fundacja KulturAkcja. To organizacja, która jako pierwsza w Poznaniu organizuje tak liczne, regularne i cieszące się popularnością turnieje slamerskie. Fundacja od 2014 roku jest organizatorem cyklu LiteruFKA,  który  łączy spotkania autorskie z poetami oraz turnieje slamerskie. Opracowała i organizuje od 2016 roku, we współpracy z KontenerART, wakacyjne serie eksperymentalnych turniejów slamerskich. Największym fundacyjnym przedsięwzięciem są właśnie Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego (w tym roku przypada już ich 5. edycja).

- Oprócz  organizacji projektów o charakterze stricte literackim jesteśmy też organizatorami kilku projektów cyklicznych: FKA  Dzieciom Czytanie na śniadanie, Wystawy Nieistniejących Obrazów, Festiwalu Kina Międzywojennego, Le Monde Diplomatique (debaty, prelekcje, panele  dyskusyjne), Festiwalu KinaMiędzywojennego  oraz koncertów fortepianowych MUFF MI. Organizujemy też warsztaty  języka migowego, warsztaty poetyckie, teatralne, plastyczne (kurs  rysunku, sztuka współczesna, animacja  poklatkowa) oraz edukację wielokulturową dla poznańskich szkół.W 2019 roku nawiązaliśmy także partnerstwo z brytyjską organizacją Boomsatsuma finansowaną przez Art Council England. W ramach tej współpracy powstał projekt Borderlines//Granice, czyli cykl warsztatów i turniejów slamerskich o charakterze antydyskryminacyjnym - wyliczają jej twórcy.

oprac. red.