Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Przystanek dla serca - bezpłatne badania kardiologiczne dla mieszkańców

2018-11-21 ( środa )
10:00-16:00
Apteka św. Kamila, ul. Toruńska 23, Poznań

W środę, 21 listopada, od godz. 10:00 do 16:00, przy ul. Toruńskiej 23 kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia pojawi się Poznaniu, w ramach akcji "Przystanek dla Serca".  Propozycja bezpłatnych badań kardiologicznych (EKG, cholesterol, ciśnienie) kierowana jest do wszystkich mieszkańców, w szczególności do seniorów. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy u partnera akcji: Apteka św. Kamila, ul. Toruńska 23, tel. 61 879 26 99.

Codziennie średnio 164 osoby umierają z powodu niewydolności serca. To jedyna jednostka chorobowa układu sercowo-naczyniowego o wciąż wzrastającej częstości zachorowań. Aktualnie ten problem dotyczy aż 600-700 tys. Polaków. Prognozy alarmują, że w ciągu dekady liczba zachorowań może wzrosnąć nawet o 250 tys. nowych przypadków.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie połowy zgonów w Polsce, dwukrotnie częściej niż choroby nowotworowe. Ich głównym powodem jest miażdżyca, czyli tzw. cichy zabójca. Jest to proces przewlekły i może obejmować m.in. tętnice serca, mózgu czy kończyn dolnych, powodując odpowiednio zawał serca, udar mózgu czy chromanie przestankowe. Każda z tych chorób może doprowadzić do znacznego kalectwa. Inne, powszechnie znane czynniki sprzyjające rozwojowi chorób serca to między innymi podwyższony cholesterol, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość -  odpowiedzialne za ponad 90% przypadków. Jak przeciwdziałać chorobom serca? Należy stosować odpowiedną dietę, być aktywnym fizycznie oraz ograniczać stres, który jest czynnikiem promiażdżycowym.

W przypadku osób chorujących, powinno się prowadzić także odpowiednie leczenie, które może znacznie spowolnić proces miażdżycy i pozwoli uniknąć jej powikłań. Bardzo istotna jest także profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych. To opcja zdecydowanie tańsza i korzystniejsza niż ich leczenie.