Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na białym tle logo Teatru Ósmego Dnia.

Wykład w ramach cyklu - Naziści poza mitem geniuszy zbrodni - WYDAŻENIE ODWOŁANE!

2021-04-20 ( wtorek )
18:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

W związku z przedłużeniem przez Radę Ministrów o kolejny tydzień obostrzeń sanitarnych, wydarzenia, które miały odbyć się w naszym Teatrze na żywo, w dniach od 19 do 25 kwietnia zostają odwołane.

Wydarzenia w cyklu "Naziści poza mitem geniuszy zbrodni" odbywają się w formule antyrocznic.

Ten wykład - jak i cały cykl - powstał z oburzenia na określanie Leni Riefenstahl mianem wybitnej artystki, co ma - ku zdziwieniu autora wykładu - miejsce również i w Polsce. Gdy Riefenstahl w 1938 roku udała się w podróż po USA, oczekiwała zaszczytów z powodu "wybitności" swojego dzieła. Jednak jej wizyta - co symptomatyczne - zbiegła się z pogromem Żydów w trakcie Nocy Kryształowej, a Amerykanie nawoływali do bojkotu pokazów jej filmu.

W 1964 roku władze RFN zawarły z Riefenstahl umowę dotyczącą jej filmów - odtąd władze i reżyserka posiadały do nich prawa własności, a ona otrzymała prawa do ich dystrybucji i 70% zysków. Riefenstahl miała odtąd decydować o tym, kiedy i w jakim kontekście jej filmy będą prezentowane. Podjęte wówczas wybory zaświadczają o jej podejściu najlepiej. I tak w 1979 roku odmówiła Wolnej Partii Demokratycznej wyrażenia zgody na pokazywanie "Triumfu woli" w czasie antynazistowskiej demonstracji.

Po II wojnie światowej "Olimpia" uległa fałszującej jej charakter "denazyfikacji" i w "wybielonej" wersji (wycięciu kilku minut czasu ekranowego A.H.) była dystrybuowana w RFN i Stanach Zjednoczonych. Tym razem krytycy "The Times" i "The Daily Telegraph" zachwycali się domniemanymi wartościami wizualnymi i technicznymi tej produkcji.

Więcej o wydarzeniu na stronie Teatru.

Bilet w cenie 10 zł.