Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Era Jazzu: Radio String Quartet - Komeda & More

2019-04-13 ( sobota )
19:00
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Radio String Quartet - wraz z The Kronos Quartet, Turtle Island Quartet i polskim Atom String Quartet - należy do elity współczesnej kameralistyki. To wirtuozerskie kwartety, które w budowanie własnego wizerunku i brzmienia sięgają nie tylko po klasyczny repertuar, ale kreują swoją muzykę interpretując standardy jazzu, rocka i współczesnej awangardy. Nie dziwi zatem, że w rozległym repertuarze Radio String Quartet znajdują się arcyciekawe wersje kompozycji Johna "Mahavishnu" McLaughlina, Joe Zawinula i The Weather Report, Henry'ego Manciniego, Milesa Davisa, grupy Radiohead, George'a Gershwina, Keitha Jarretta. Poznański koncert Ery Jazzu przyniesie interpretację muzyki Krzysztofa Komedy w premierowym programie Radio String Quartet.

Radio String Quartet z dużą swobodą wnosi własne pomysły muzyczne i własną tożsamość kulturową. W tym znaczeniu międzynarodowi muzycy - Austriak Bernie Mallinger, Berlińczyk Igman Jenner, Chorwatka Asja Valcic i Tajwanka Cynthia Liao postrzegają siebie jako protagonistów nowej wiedeńskiej szkoły smyczkowej. To "muzyczny Wiedeń" ze swoją bogatą tradycją i nową kulturową otwartością pokazywany talentem zdolnych muzyków-wirtuozów.
Radio String Quartet, nieklasyczny kwartet smyczkowy rozpoczął swą karierę w 2006 roku od autorskich interpretacji kompozycji Johna McLaughlina i jego The Mahavishnu Orchestra. Wybitny gitarzysta napisał w komentarzu do debiutanckiego krążka wiedeńskiego kwartetu "Od pierwszej nuty byłem poruszony tym, w jaki sposób ci muzycy zawłaszczyli dla siebie moje kompozycje i uczynili z nich coś własnego i pięknego". Równie entuzjastycznie przyjęto kolejny album kwartetu "Posting Joe - Celebrating Weather Report", swoiste epitafium dla zmarłego Joe Zawinula - lidera słynnego zespołu Weather Report. Jego słynne kompozycje "In A Silent Way", "Black Market", "Birdland", "Cannonball" zostały przez Radio String Quartet na nowo zaaranżowane i z ogromnym sukcesem prezentowane na niemal całym świecie. Radio String Quartet wydał dotąd siedem doskonałych i zupełnie różnych pod względem stylistycznym albumów: od "Celebrating The Mahavishnu Orchestra" i "Posting Joe - Celebrating Weather Report" po "Love Is Real" z udziałem gitarzysty Ulfa Wakeniusa, "Radiotree" nagrany z akordeonistą Klausem Paierem i jazzowo-popowy album "Calling You" z udziałem wokalistki Rigmor Gustafsson oraz wzbogacany elektronicznym brzmieniem "In Between Silence". Radio String Quartet specjalnie na koncert "Era Jazzu - Czas Komedy" przygotowuje premierowe wykonanie kompozycji Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Być może jest to zapowiedź kolejnego albumu?
Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznania.

Bilety 100 zł - 120 zł

_
akt.LT

Zobacz ckzamek.pl