Jezioro Maltańskie

Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64,0 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych torów regatowych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.

W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo).

Na południowym brzegu - na kopcu Wolności - znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także strzeżone kąpielisko. W tej pięknej scenerii latem odbywają się spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.

Kąpielisko jest zlokalizowane na południowym brzegu jeziora z trawiasto-piaszczystą plażą (100 m linii brzegowej). Do 31 siernia, od godz. 10:00 do 18:00 nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwaja ratownicy. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych - beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

Na północnym brzegu jeziora znajduje się najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody termalne. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych, sauny, profesjonalne SPA.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej