Do Nowego ZOO kolejką parkową Maltanka

Malowniczą trasą wzdłuż Jeziora Maltańskiego biegnie trasa jednej z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. W piątek, 30 kwietnia, po raz pierwszy w 2021 roku na wąskie tory wyjadą lokomotywy z wagonikami, którymi będzie można dojechać do zoo (zoo zapowiedziało otwarcie dla zwiedzających na 26 kwietnia - https://zoo.poznan.pl/). W maju kolejka będzie kursować tylko w weekendy. W dniach 1, 2 i 3 maja na szlak wyruszy najstarszy sprawny parowóz, czyli Borsig Bn2t.

Od 31 maja 2021 r. Maltanka kursować będzie również w dni robocze.

W związku z nadal występującymi ograniczeniami w przemieszczaniu się, także w Kolejce Parkowej Maltanka wprowadzone zostaną limity pasażerów mogących jednocześnie podróżować w wagoniku (jednorazowo będzie to 16 osób). Konieczne będzie również zasłanianie ust i nosa przez podróżnych. 

Zachęcamy także do korzystania z urządzeń do dezynfekcji rąk.

Trasa:

  • Stacja Maltanka

Pierwsza stacja na trasie kolejki nad Jeziorem Maltańskim. W roku 1998 powstał obecny budynek zbudowany w stylu architektury pruskiej. Znajduje się w nim kasa biletowa, nastawnia, pomieszczenie dyżurnego ruchu, pomieszczenie dyrekcji kolejki oraz restauracja. Stacja posiada dwa perony (jeden dla wsiadających, a drugi dla wysiadających) i tor odstawczy, który zajmują obecnie wózki do przewozu dłużyc, a już niedługo pojawi się tam także koleba. Przy peronie dla wsiadających znajduje się parowóz Tx26-423. Układ torowy tworzy pętlę, dzięki czemu lokomotywa nie musi przejeżdżać na drugi koniec składu, żeby poprowadzić kolejny pociąg. Niedaleko pętli znajduje się także lokomotywownia, w której znajduje się tabor liniowy kolejki.

  • Stacja Ptyś

Jadąc kolejką w okolicy Term Maltańskich mijamy po lewej stronie peron, przy którym kolejka zatrzymuje się, by wysadzić pasażerów, którzy chcą zażyć kąpieli w aquaparku.

  • Stacja Balbinka

Stacja Balbinka jest miejscem mijania się dwóch pociągów. Znajdują się tu 2 tory oraz 2 perony. Semafory są sterowane zarówno ze stacji Maltanka, jak i Zwierzyniec.

  • Stacja Zwierzyniec

Jest to ostatnia stacja na trasie kolejki, w pobliżu Nowego ZOO. Podobnie jak przy pierwszej stacji, układ torowy powstał na kształt pętli. Znajduje się tu także tor odstawczy. Pod blaszanym dachem znajduje się kasa oraz pomieszczenie dyżurnego ruchu wraz z nastawnią. Stacja jest wyposażona w semafory świetlne.

Rozkład jazdy i cennik biletów