Poznaj Poznań z ogórka lub bimby

Wycieczki zabytkowym tramwajem i autobusem przez najpiękniejsze miejsca w Poznaniu.

Chcesz poczuć klimat dawnych czasów, powspominać i obejrzeć najpiękniejsze zakątki Poznania? A może wybierasz się w weekend do Poznania (na Termy Maltańskie, do Nowego Zoo, Bramy Poznania, czy parku Wilsona i palmiarni) i chcesz skorzystać z dodatkowej atrakcji? Wybierz się na przejażdżkę historycznym tramwajem lub autobusem! W długi weekend, po raz pierwszy w sezonie 2017, na trasę wyjadą tramwaje linii nr 0 i autobusy linii nr 100. Obie linie turystyczne będą uruchamiane do 24 września.

Dla mieszkańców i turystów zainteresowanych liniami turystycznymi przygotowano nowości. W porównaniu z ubiegłym rokiem - zmienią się trasy linii nr 0 i 100, część kursów będzie odbywać się z przewodnikiem, który opowie m.in. o mijanych zabytkach.

"Setka" będzie kursować sprzed Dworca Głównego PKP (co ułatwi skorzystanie z niej osobom, które przyjadą do Poznania koleją). Będzie przejeżdżać m.in. centrum miasta, w pobliżu Katedry i dalej - przez Śródkę i Termy Maltańskie - do Nowego Zoo, a wracając w kierunku Dworca PKP przejedzie koło parku Wilsona.
"Zerówka" wyruszać będzie z pl. Wielkopolskiego. Pojedzie przez centrum, Wildę, przez dawną zajezdnię Madalińskiego, Hetmańska i Głogowską do centrum. Wybrane kursy (z przewodnikiem) będą wydłużone, dzięki czemu zwiedzający będą mogli dotrzeć do katedry, Śródki, pojadą przez Jana Pawła II, Kórnicką i most św. Rocha. Osobno, wyznaczono kursy do Muzeum Komunikacji przy ul. Głogowskiej.

Tak jak w minionych latach, w sezonie 2017 również na linii nr 0 przewidziano kursy nocne historycznym tramwajem.
Obsługę linii stanowić będą znane poznaniakom Ikarusy (260 i 280), Jelcz PR 110 i DAF MB200. Okazjonalnie na trasie może pojawić się Jelcz RTO 043, popularny "Ogórek".

Na linii nr 0 najczęściej pojawiać się będzie tramwaj generacji "N" w składzie złożonym
z dwóch lub trzech wagonów. Podczas wakacji z pewnością nie zabraknie okazji przejechania się "stodwójkami" (tramwaje 102N i 102Na) oraz składem wagonów 105N z pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku.

Na ten sezon Zarząd Transportu Miejskiego razem z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, MPK Poznań i Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych przygotował atrakcyjne wizualnie bilety dla pasażerów linii turystycznych oraz praktyczne ulotki informacyjne.

Rozkład jazdy i cennik