Komunikaty

Ważne komunikaty: Umów wizytę w UMP  Koronawirus 

O plebiscycie

Przedsiębiorcze, odważne i ambitne - mieszkanki Poznania niejednokrotnie udowodniły, że potrafią skutecznie zmieniać świat. Aby uczcić wyjątkowe kobiety, miasto organizuje plebiscyt "Poznanianka Roku".

To już druga edycja tego plebiscytu. Impulsem do jego zorganizowania jest obchodzona w 2018 roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji miasto doceni swoje wybitne mieszkanki, przyznając tytuły Poznanianki Roku oraz Poznanianki Stulecia.

- Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Kandydatki do obu tytułów wybrała specjalnie do tego powołana kapituła oraz zespół ekspercki. W jego skład weszły osoby, które doskonale znają Poznań i jego mieszkanki, m.in. dziennikarze i historycy.

W przypadku "Poznanianki Roku 2018" kapituła poszukiwała kobiet, które kochają to, co robią i przyczyniają się równocześnie do rozwoju Poznania. Kobiet, które walczą o swoje z konsekwencją, pracowitością i zaangażowaniem, bo kochają to, co robią.

- Każdy z ekspertów miał wytypować swoje trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór - wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Zespołu Ekspertów, inicjator przedsięwzięcia. - Często nasze wskazania się pokrywały. Ostatecznie wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach - począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku "Poznanianki Stulecia" metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Jednak ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta.