Poznanianka Roku 2018 i Poznanianka Stulecia - wybrane!

Pełne wewnętrznej siły, kreatywności, energii, wiedzy oraz poświecenia - to cechuje kobiety nominowane do tytułu Poznanianki Roku 2018 i Poznanianki Stulecia. Zorganizowany przez Urząd Miasta Poznania plebiscyt "Równe Babki" wystartował 22 listopada, a dzisiaj znamy już jego wyniki!

Przypadającą w tym roku setną rocznicę uzyskania przez kobiety równych praw wyborczych Urząd Miasta Poznania postanowił uczcić organizacją plebiscytu, który wyłonił Poznaniankę Stulecia i Poznaniankę Roku 2018. O pierwszy tytuł walczyło dziewięć, a o drugi dziesięć kobiet. Wybór zwyciężczyń odbywał się od 22 listopada do 6 grudnia na drodze głosowania SMS-owego i telefonicznego. Wziąć w nim udział mógł każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Wolą mieszkańców Poznanianką Stulecia została doktor Wanda Błeńska, a Poznanianką Roku 2018 siostra Barbara Cecylia Belchnerowska.

Plebiscyt spotkał się ze sporym zainteresowaniem i aprobatą poznaniaków. - Mieszkańcy aktywnie wpływali na wynik plebiscytu. Oddano w sumie 2374 głosy SMS-owe i telefoniczne. Uczestnicy głosowania chętnie poznawali koleje życia i osiągnięcia nominowanych, dzięki czemu ich wiedza o historii naszego miasta i nie tylko - wzrosła. - mówi Jędrzej Solarski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Poznanianka Stulecia - doktor Wanda Błeńska

Odwaga, waleczność, szlachetność, pasja - to cechowało całe życie Wandy Błeńskiej. Ta niezwykle silna kobieta urodziła się w Poznaniu, gdzie też ukończyła Wydział Lekarski na Uniwersytecie Poznańskim. W czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej i o mały włos nie zginęła z rąk gestapowców. Wydostała się z okupowanej Polski statkiem, ukryta w skrytce na węgiel. Trafiła do Ugandy, gdzie poświeciła 40 lat swojego życia chorym na trąd. Przez wiele lat była jedynym lekarzem w okolicy, mającym pod opieką tysiące pacjentów. Powszechnie nazywana jest "Matką Trędowatych". Do Polski wróciła w wieku 80 lat i nadal, bez ustanku, pracowała, wykładając w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i odwiedzając szkoły oraz duszpasterstwa.

Przeżywszy 103 lata zmarła 27 listopada 2014 roku w swoim rodzinnym Poznaniu. Podczas uroczystej gali, medal, będący honorową nagrodą dla Poznanianki Stulecia, odebrała w jej imieniu profesor Małgorzata Pyda - wybitna polska kardiolog z Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poznanianka Roku - siostra Barbara Cecylia Belchnerowska

Hart ducha, ofiarność, niezłomność, wspólnota - tak w skrócie można opisać życie siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej. Ta wspaniała kobieta, która na co dzień oddaje innym całą siebie, należy do zgromadzenia sióstr Serafitek. Jest prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Równy start" i szefową Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (znanym także jako "DPS św. Rocha"). Każdego dnia dba o swoich podopiecznych, zapewniając im całodobową opiekę. Robi wszystko co w jej mocy, aby zaspokoić ich potrzeby, stosować coraz to nowsze i skuteczniejsze formy terapii oraz rehabilitacji. Organizuje hydroterapię, terapię zajęciową, muzykoterapię, indywidualne zajęcia z pedagogiem specjalnym, a nawet hipoterapię. Robi wszystko, by zapewnić im godne i szczęśliwe życie.

Okolicznościową statuetkę, stanowiącą nagrodę dla Poznanianki Roku 2018, odebrała osobiście w czasie gali finałowej, odbywającej się na zakończenie plebiscytu.

Niezwykłe nagrody dla niezwykłych kobiet

Autorką statuetki dla Poznanianki Roku 2018 i medalu okolicznościowego dla Poznanianki Stulecia, jest młoda poznańska artystka - Kaja Koster. Są to wyjątkowe przedmioty o ogromnym znaczeniu metaforycznym. W poszukiwaniu symbolu, który łączyłby kobiety, był nacechowany indywidualnym charakterem i tworzył syntezę wrażeń związanych z kobiecością, artystka sięgnęła po motyw chusty.

To element stroju, który każda z kobiet nosi inaczej, dopasowując go do siebie. Chusta jest lekka, miękka, plastyczna, delikatna, dopełnia kompozycję wielu elementów stroju lub ma bardzo konkretny cel użytkowy, chroniąc przed zimnem. W niej kryją się wrażenia - te dotykowe, estetyczne i związane z poczuciem piękna. Chusta jest wyrazem kobiecego ducha i przyciąga uwagę - mówi artystka.

Praca Kai Koster powstała na Uniwersytecie Artystycznym, w ramach wewnętrznego konkursu przygotowanego przy współpracy z Miastem Poznań. Statuetka ma charakter unikatowy, jest formowana ręcznie i każda następna realizacja będzie jej nowym rozwiązaniem.

Statuetka i medal zostały wręczone w czasie uroczystej gali, stanowiącej zwieńczenie plebiscytu "Równe Babki", która odbyła się w CK Zamek 17 grudnia 2018 roku o godzinie 19:00. Wydarzenie zostało uświetnione koncertem Chóru Czarownic - powstałego w Poznaniu zespołu muzycznego. Jego utwory opowiadają o kobiecej sile, buncie, gniewie, wymaganiach stawianych przez społeczeństwo i kulturę, ale także o dumie, miłości i macierzyństwie. Ten emocjonujący wieczór z pewnością pozostanie w pamięci gości na długo.

Niezwykłe dokonania, inicjatywa i determinacja Poznanianki Stulecia i Poznanianki Roku 2018, a także wszystkich pozostałych nominowanych, powinny stać się symbolem siły polskich kobiet. Dla każdej poznanianki, Wielkopolanki i Polki mogą być również inspiracją i impulsem, by zacząć wpływać na otaczający nas świat - czasem w wymiarze globalnym, ale najczęściej dużo mniejszym, lecz nie mniej ważnym, lokalnym.

Tytuł Poznanianki Stulecia miał charakter prestiżowy oraz wyjątkowy w skali stulecia praw kobiet i na wybór kolejnej przyjdzie nam poczekać. Jednak plebiscyt na Poznaniankę Roku zostanie powtórzony w 2019 roku, by uhonorować kolejną, niezwykłą kobietę. Poznań chce powtórzyć wszystkim Równym Babkom już za rok, by pamiętały, że są równe i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej