Zespół Monitorujący
Skład Zespołu Monitorującego
W skład Zespołu Monitorującego wchodzi:
- 4 przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania, wskazanych są przez Prezydenta Miasta lub jego pełnomocnika,
- Przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta, wskazani przez te kluby - 1 miejsce dla klubu do 10 osób, 2 miejsca dla klubu powyżej 10 osób,
- Wykładowcy akademiccy z obszaru nauk społecznych - 4 miejsca (osoby wskazane przez uczelnie, który otrzymały zaproszenie od Urzędu Miasta Poznania),
- 8 przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych - 2/3 składu wyłaniane jest w głosowaniu preferencyjnym przez same organizacje, 1/3 poprzez losowanie.
Zadania Zespołu Monitorującego
Zadaniem Zespołu Monitorującego jest czuwanie nad zgodnością przebiegu panelu ze standardami oraz zasadami jego organizacji, które zostały ujęte w regulaminie. Zespół Monitorujący realizuje swoje zadanie poprzez:
- Przesyłanie komentarzy, uwag i propozycji poprawek do projektu Regulaminu.
- Monitorowanie zgodności przebiegu Panelu ze standardami i zasadami ujętymi w regulaminie.
- Udział w spotkaniach Panelistów i Panelistek - w spotkaniu inauguracyjnym oraz w części edukacyjnej.
- Przyjmowanie i rozpatrywanie zgłoszeń o możliwym naruszeniu standardów lub zasad organizacji Panelu.
- Wzywanie Zespołu Koordynującego do przywrócenie zgodności przebiegu Panelu z zasadami i standardami, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Uruchomienie procedury arbitrażu dla rozstrzygnięcia kwestii spornych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Czuwanie nad procesem losowego doboru Panelistów i Panelistek.
- Rozpatrywanie wszelkich odwołań od odmownych decyzji Zespołu Koordynującego wobec grup zainteresowanych wystąpieniem w Panelu w charakterze Strony.
- Wyznaczenie Obserwatorów do udziału w spotkaniach Panelu podczas jego zamkniętej części.
Zasady działania Zespołu Monitorującego
- Kwestie do rozpatrzenia przez Zespół Monitorujący może zgłosić każdy.
- Zespół Monitorujący spotyka się w razie potrzeb, a w szczególności wtedy, gdy otrzyma zgłoszenie w sprawie możliwego naruszenia standardów lub zasad Panelu.
- Spotkania Zespołu Monitorującego zwoływane są na wniosek co najmniej 1/4 jego członków.
- Zespół Monitorujący może wezwać na swoje spotkanie przedstawiciela Zespołu Koordynującego w celu udzielenia wyjaśnień w kwestiach związanych przebiegiem Panelu.
- Zespół Monitorujący może powołać ekspertów w zakresie demokracji deliberacyjnej i partycypacji obywatelskiej w charakterze doradców.
Powoływanie Zespołu Monitorującego
- Zespół Monitorujący powoływany jest przez Prezydenta Miasta Poznania.
- Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych do Zespołu Monitorującego jest ogłaszany na stronie internetowej Panelu. Zgłoszenia przesyła się na adres email: rmwm@um.poznan.pl.
- Organizacja pozarządowa lub grupa nieformalna, która zgłasza swojego przedstawiciela do Zespołu Monitorującego powinna wykazać, że jej działalność obejmuje jeden lub więcej z następujących obszarów:
- zmiany klimatu,
- ochrona środowiska,
- ekologia,
- partycypacja obywatelska.
4. Organizacja pozarządowa lub grupa nieformalna może zgłosić do Zespołu Monitorującego tylko jedną osobę.
5. W przypadku, gdy zgłoszony podmiot nie spełnia warunków przedstawionych w ust. 3, zgłoszenie uznaje się za nieważne.
6. Jeśli liczba ważnych zgłoszeń jest niższa lub równa przewidzianej liczbie miejsc w Zespole Monitorującym, jakie przeznaczone są dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, wówczas wszystkie zgłoszenia są akceptowane automatycznie.
7. Miejsca w Zespole Monitorującym mogą pozostać nieobsadzone.
8. Jeśli liczba ważnych zgłoszeń przekracza liczbę miejsc przeznaczonych w Zespole Monitorującym dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych, którzy wysłali ważne zgłoszenie, wybierają spośród siebie osoby, które wejdą w skład Zespołu Monitorującego poprzez głosowanie preferencyjne. 2/3 miejsce obsadzanych jest poprzez głosowanie preferencyjne, a 1/3 poprzez losowanie.
9. Każda osoba, która bierze udział w głosowaniu, ma jeden głos. Głosowanie jest tajne.
10. Losowanie odbywa się po głosowaniu. Przeprowadza się je wśród wszystkich tych osób, które nie uzyskały miejsca w Zespole Monitorującym w wyniku głosowania.
11. Aby głosowanie było ważne, powinna w nim wziąć udział co najmniej połowa osób, które są do niego uprawnione. Jeżeli w głosowaniu wzięło udział mniej osób, wówczas o naborze do Zespołu Monitorującego rozstrzyga w całości losowanie.
12. Organizację głosowania i losowania przygotowuje Urząd Miasta Poznania.
13. W przypadku, gdy którykolwiek z przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych zasiadających w Zespole Monitorującym ustąpi ze swojego miejsca, ogłasza się ponowny nabór dla przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych, który trwa co najmniej 7 dni. Wśród nowych kandydatów przeprowadza się losowanie dla obsadzenia wolnego miejsca.
14. W przypadku wystąpienia wady w procesie głosowania, Urząd Miasta Poznania przeprowadza powtórny nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych do Zespołu Monitorującego. Ust. 2-12 stosuje się odpowiednio.
15. Pierwsze spotkanie Zespołu Monitorującego organizowane jest przez Urząd Miasta Poznania.