Bezpłatna sterylizacja i kastracja psów i kotów należących do mieszkańców miasta Poznania

Nadal można za darmo wykastrować swojego kota. Z zabiegu mogą skorzystać pupile należące do mieszkańców Poznania.

Wydział Gospodarki Komunalnej informuje, że trwa program darmowej kastracji i sterylizacji psów i kotów właścicielskich w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2022. Akcja jest realizowana już po raz trzeci, w tym roku - wg. danych na 31 lipca - skorzystało z niej 69 psów oraz 393 kotów właścicielskich. 

Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym gabinetem.

1. Gabinet weterynaryjny "ANIMAL, z siedzibą przy ul. Nad Wierzbakiem 20/1 w Poznaniu, tel. 602 225 371, 61 840 12 62

strona internetowa: https://animalwet.pl/

godziny otwarcia gabinetu:

pon-pt: 9 - 20
sob: 9 - 15

2. Gabinet weterynaryjny VET - HELP, z siedzibą przy ul. Brzozowej 1 w Poznaniu, kontakt: tel. 512 447 882

strona internetowa: http://brzozowa.vet-help.pl/

godziny otwarcia gabinetu

pon-pt: 11:00 - 19:00
sob: 9:00 - 14:00

3. Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski, z siedzibą przy ul. Jugosłowiańskiej 13 w Poznaniu, kontakt: tel. 61 843 45 83

strona internetowa: http://www.wet.pl/

godziny otwarcia gabinetu

pon-pt: 9:00 - 21:00,
sob: 9:00 - 17:00

4. Przychodnia Weterynaryjna WETPUPIL B. Wartecki K. Śliwa s.c., z siedzibą przy ul. Roślinnej 1C w Poznaniu, kontakt: tel. 669 003 212

strona internetowa: http://www.wetpupil.pl/

godziny otwarcia gabinetu

pon-pt: 13:00 - 19:00,
sob: 10:00 - 13:00

Kto może z niego skorzystać:

Program kierowany jest do osób mieszkających na terenie miasta Poznania, którzy w ubiegłym roku rozliczeniowym, podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczyli w Poznaniu (lub korzystają z zasiłku socjalnego, będącego jedynym źródłem dochodu lub posiadają statut studenta poznańskiej uczelni). Bezpłatna akcja jest skierowana również dla posiadaczy poznańskiej karty OK.

Jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację dwóch zwierząt. Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektroniczne oznakowanie także jest bezpłatne - o tym można przeczytać tutaj). 

Program będzie realizowany do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel (aktualnie kastracje lub sterylizacje wykonywane są tylko u kotów, ponieważ środki na psy zostały już wyczerpane).

Cele programu:

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt jest szczególnie istotna w kwestii zdrowotnej domowych czworonogów. U kotek oraz suk pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów gruczołu mlekowego czy dróg rodnych. Suczki, dzięki kastracji nie przechodzą przez ciąże urojone oraz są chronione przed ropomaciczem, a kotki mogą uniknąć problematycznych rujek.

Koty oraz psy, dzięki zabiegom nie są narażone na nowotwory jąder oraz prostaty. Koty po kastracji przestają uporczywie znaczyć teren oraz zapuszczać się na dalekie, często obarczone ryzykiem wędrówki. Zarówno psy, jak i koty lepiej radzą sobie z agresją, co pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się chorób, które mogłaby zostać przeniesione np. w wyniku walk kocurów.

Bezsprzeczną zaletą zabiegów sterylizacji i kastracji jest także możliwość kontroli nad rozmnażaniem się zwierząt i ograniczanie problemu bezdomności.

Miasto finansuje 100% kosztu przeprowadzonego zabiegu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej