Miasto Poznań po raz kolejny przyjmuje wnioski na dofinansowanie w ramach programu Kawka Bis na 2021 rok

Program Kawka Bis umożliwia uzyskanie dotacji celowej na wymianę starych źródeł ogrzewanie opartych na paliwach stałych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi, takimi jak ogrzewanie gazowe, elektryczne czy oparte na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła czy instalacjach fotowoltaicznych.

. - grafika artykułu
Miasto Poznań po raz kolejny przyjmuje wnioski na dofinansowanie w ramach programu Kawka Bis na 2021 rok.

Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy brykiety. Środki przeznaczone w projekcie na 2021 rok to aż 10 mln złotych.

Od tego roku w programie Kawka Bis mieszkańcy mogą otrzymać dotację w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych brutto. Ponadto istnieje możliwość rozliczenia bez angażowania własnych środków. Usprawniono również system kontroli wykonawczej i inspektora nadzoru zastąpiono przedstawicielami UMP którzy będą sprawniej kontrolować wykonanie prac.

Z dotacji mogą skorzystać również przedsiębiorcy czyli podmioty prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów unijnych. Będzie ona udzielana przedsiębiorcom jako pomoc de minimis.

Składane wnioski rozpatrywane będą z uwzględnieniem zachowania wszystkich warunków, uprawniających do otrzymania pomocy, w tym w szczególności:

1) przedsiębiorca przy zachowaniu wszystkich warunków określonych w uchwale, może otrzymać dotację stanowiącą pomoc de minimis, jeżeli wartość pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez niego w okresie bieżącego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych nie przekracza kwoty stanowiącej 200 tys. euro;

2) przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie drogowego transportu towarów, przy zachowaniu wszystkich warunków określonych w uchwale, może otrzymać pomoc, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy otrzymanej przez niego w okresie bieżącego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych nie przekracza kwoty stanowiącej 100 tys. euro;

3) przedsiębiorca prowadzący działalność w sektorze produkcji rolnej, przy zachowaniu wszystkich warunków określonych w uchwale, może otrzymać pomoc, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy otrzymanej przez niego w okresie bieżącego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych nie przekracza kwoty stanowiącej 20 tys. euro.

Wysokość dotacji wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że górny limit dofinansowania wynosi:

1)    w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego - 12 000 zł/lokal,

2)    w przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła, ogrzewania za pomocą wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych - 15 000 zł/lokal.

Dotacja jest udzielona wyłącznie na dofinansowanie kosztów niezbędnych do realizacji zadania w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, zwanych dalej kosztami kwalifikowanymi:

1) kosztów wykonania demontażu pieców/kotłów/palenisk na paliwo stałe lub kosztów trwałego ich unieczynnienia;

2) kosztów zakupu lub montażu nowego źródła ogrzewania (wraz z niezbędnym wyposażeniem), nieopartego na spalaniu paliwa stałego;

3) kosztów zakupu, budowy lub modernizacji instalacji (wraz z niezbędnym wyposażeniem) związanych z nowym źródłem ogrzewania;

4) kosztów koniecznych prac budowlanych (w tym wykończeniowych), pozostających w bezpośrednim związku z realizacją zadania;

5) kosztów modernizacji systemu odprowadzania spalin niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania wraz z niezbędnymi kosztami prac wykończeniowych wynikających ze zmiany systemu ogrzewania;

6) kosztów podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, zasilania gazowego  lub energetycznego, o ile są one niezbędne;

7) opłat lub kosztów przyłączeniowych bądź związanych z prowadzeniem lub odbiorem niezbędnych robót budowlanych bądź instalacyjnych;

8) kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Koszty kwalifikowane to koszty brutto na wykonanie zakresu prac, określone w uchwale i stanowiące podstawę do ustalenia dotacji, a w przypadku możliwości odliczenia przez wnioskodawcę podatku od towarów i usług - rozumie się przez to koszty netto na wykonanie zakresu prac, określone w uchwale i stanowiące podstawę do ustalenia dotacji.

Warunkiem ubiegania się o udzielenie dotacji jest użycie wyłącznie fabrycznie nowych wyrobów budowlanych, które zostały użyte i zamontowane po raz pierwszy, a także spełniają wszelkie konieczne normy i dopuszczone są do stosowania i obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Przekazanie środków z udzielonej dotacji następuje po wykonaniu prac objętych wnioskiem oraz po złożeniu rozliczenia dotacji, dokonaniu jego sprawdzenia i uznaniu za prawidłowe.

Po otrzymaniu dotacji trzeba ją rozliczyć do 31.10 tego samego roku kalendarzowego.
Jeżeli planuje się przebudowę uciążliwego źródła ciepła, najlepiej wyprzedzająco rozpocząć przygotowania jej w roku poprzedzającym planowane złożenie wniosku o udzielenie dotacji.

Szczegółowych informacji telefonicznych i e-mailowych dotyczących programu Kawka Bis udzielają pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska - tel. 61 878 40 53, 61 878 40 68, 61 878 40 61 lub e-mail:

marek_bondyra@um.poznan.pl,

ewa_nowak@um.poznan.pl,

lukasz_rogal@um.poznan.pl,

katarzyna_wendland@um.poznan.pl

Wnioski można składać listownie lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) do 31 marca. Osobiście wnioski można składać w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a a także w siedzibach Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10.

www.poznan.pl/kawka

www.poznan.pl/srodowisko