Startuje konkurs "Zielony Poznań"

Posiadacze ukwieconych balkonów, pięknych tarasów i ogródków z wyjątkowymi roślinami mogą już wysyłać zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu "Zielony Poznań". 7 maja zainauguruje go wyjątkowe wydarzenie w parku Wilsona. W trakcie "Akademii Zielony Poznań" nie zabraknie warsztatów, pokazów i punktu wymiany roślin.

Zdjęcie przedstawia jedną z nagrodzonych realizacji z ubiegłorocznej rzyci konkursu. Na środku widać domek dla pszczół. - grafika artykułu
Jedna z realizacji nagrodzona w latach ubiegłych.

Celem konkursu jest kształtowanie u poznaniaków postaw proekologicznych, zachęcenie ich do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy. Konkurs jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje przydomowe ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają Poznań, wpływając na jego wizerunek. 

- Co roku do konkursu wpływają tysiące zgłoszeń. Jestem pewna, że także w tym poznaniacy i działający na terenie miasta przedsiębiorcy zaskoczą nas pomysłami na nietuzinkowe aranżacje wynikające z ogrodowej pasji oraz miłością do zieleni i przyrody - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Zgłoszenia przyjmowane są od 2 maja do 20 czerwca w biurze konkursu - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań). Dokumenty można złożyć również do skrzynki podawczej, która mieści się w holu budynku bądź przesłać pocztą. Zgłoszenia przyjmowane są także w siedzibach rad osiedli bądź - w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych - w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.

Regulamin oraz karty zgłoszeń można pobrać pod artykułem, na stronie internetowej www.poznan.pl/zielonypoznan lub w holu budynku urzędu miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404

Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. Obiekty oceniane będą w 6 kategoriach. Są to: 

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
  • balkony, tarasy, loggie i okna,
  • ogrody przydomowe, 
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
  • pasy zieleni,
  • zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych. 

Udział w konkursie jest bezpłatny. Na laureatów czekają nagrody. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.poznan.pl/zielonypoznan

"Akademia Zielony Poznań" 

Inauguracja 29. edycji konkursu odbędzie się w parku Wilsona. Od godz. 10:00 przed Palmiarnią na mieszkańców czekać będzie szereg bezpłatnych atrakcji podczas wydarzenia "Akademia Zielony Poznań". Wszystko to pod hasłem "Zainspiruj się wiosną". 

Organizatorzy zapraszają na zielone warsztaty prowadzone przez nauczycieli akademickich Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz grupy hortiterapeutycznej. Tematyka spotkań skupiać się będzie na edukacji i kształtowaniu postaw proekologicznych. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z praktyczną wiedzą w zakresie ogrodnictwa i stworzyć swoje zielone arcydzieła, a także otrzymać tytkę dobroci, aby stworzyć rabatę kwietną w domu.

W trakcie majowej imprezy odbędą się również pokazy przygotowane przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach których osoby odwiedzające stoisko zapoznają się z roślinami wodnymi i bagiennymi, a prowadząca opowie o sposobach ich uprawy i zasadach kompozycji oczka wodnego. Na słuchaczy czekają nagrody w postaci omawianych roślin.

Dodatkowo funkcjonować będzie stoisko Zielonej Wymiany Roślin - "Przyjdź-wymień-zabierz roślinę". Należy pamiętać, że rośliny na wymianę muszą być zdrowe, nieuszkodzone, wolne od szkodników itp. Można je przynieść w doniczce lub w postaci sadzonki bez ziemi, zabezpieczonej przed wyschnięciem.   

Stoisko przyrodniczo-chemiczno-plastyczne z elementami sportowymi zaprezentuje Szkoła Podstawowa nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego - Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 8 w Poznaniu. Podczas spotkań nauczyciele przeprowadzą warsztaty ogrodnicze z sadzenia kwiatów i warzyw wraz z prelekcją na temat roślin. Odbędą się także warsztaty plastyczne z malowania roślin oraz chemiczne z tworzenia slime (zabawa sensoryczna z plastyczną i rozciągliwą masą). Dodatkową atrakcją będą pokazy Sekcji Judo i Akrobatyki, podczas których uczniowie zaprezentują krótkie walki i pokazy na trampolinach.

Podczas "Akademii Zielony Poznań" odbędą się również warsztaty organizowane przez Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. Tytuł spotkania adresowanego do dorosłych to "Załóż kompostownik - jak prowadzić przydomowe kompostowanie?" Warsztaty odpowiedzą na pytania, jak zacząć przygodę z kompostowaniem, jakie odpady mogą służyć do tego celu, czego nie wrzucać do kompostownika i jak radzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty "Łąka kwietna na wyciągnięcie ręki - Tworzymy kule kwietne". Dzięki nim pszczoły będą miały pożywienie, a my piękny balkon, ogródek czy taras.

Szczegółowy program wydarzeń oraz dodatkowe informacje na temat Akademii Zielony Poznań na stronie internetowej www.poznan.pl/akademiazielonypoznan

Organizatorem Akademii Zielony Poznań jest Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasto Poznań. 

JZ

Załączniki